ایران مرکز کیک بوکسینگ آسیا بود/ باید جایگاه گذشته را بدست آوریم

داور بین المللی کیک بوکسینگ گفت: ایران در گذشته‌ای نه چندان دور جایگاه ویژه ای در دنیا داشته که متأسفانه به دلیل اشتباهات مسئولان وقت آن را از دست دادیم....

به گزارش مدال و به نقل از مهر، محمدرضا عبدی ضمن بیان مطلب فوق، گفت: کنفدراسیون کیک بوکسینگ آسیا ۱۵ سال قبل با تلاش محمد قاسم منوچهری و کمک‌های خوب مسئولان وقت کمیته ملی المپیک به مرکزیت ایران تأسیس شد و طی ۲۴ ما تلاش بی وقفه ثبت و توسط شورای المپیک آسیا (OCA) رسمیت آن صادر شد، ولی با تغییرات انجام شده در هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک ایران، این جایگاه از دست رفت.

وی ادامه داد: پیش از سال ۲۰۰۳ سازمان‌های کیک بوکسینگ زیادی در دنیا بودند که اغلب در بخش تجاری یعنی برگزاری مسابقات پولساز فعالیت می‌کردند. یعنی چیزی به صورت هدفمند وجود نداشت و به همین دلیل هم از سوی سازمان تربیت بدنی وقت جدی گرفته نمی‌شد.

این کارشناس ورزشهای رزمی افزود: استاد محمد قاسم منوچهری با همکاری مهندس هاشمی طبا و بهرام افشارزاده که مسئولیت کمیته ملی المپیک وقت را برعهده داشتند، تلاش زیادی داشت و پس از دو سال رایزنی، سفر و زحمات زیاد که با صرف هزینه هنگفت شخصی همراه بود، موفق به جلب نظر شورای المپیک آسیا شد تا اینکه در سال ۲۰۰۵ کیک بوکسینگ از سوی شورای المپیک آسیا پذیرفته و فدراسیون آسیایی آن به مرکزیت ایران و مسئولیت ایشان تأسیس و به تمام کمیته‌های ملی المپیک ۴۵ کشور آسیایی معرفی گردید. اقدامی که باعث خوشحالی ورزشکاران پرتعداد این رشته در ایران شد و ما هم با برگزاری مسابقات جهانی کیک بوکسینگ در همان سال به میزبانی همدان پتانسیل بالای خود در امر برگزاری و قهرمانی را به رخ مسئولان داخلی و خارجی کشیدیم.

عبدی با اشاره به تغییرات صورت گرفته در رأس کمیته بین المللی المپیک در سال ۱۳۸۴، اظهار داشت: متأسفانه این تغییرات نه تنها کرسی مهم و با ارزش هیأت اجرایی کمیته بین المللی المپیک (IOC) را از ورزش ایران گرفت، بلکه باعث شد تا عدم اشراف مکفی مسئولان جدید مستقر در هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک آن زمان از روند راه اندازی، تأسیس فدراسیون آسیایی کیک بوکسینگ و رسمیت آن در OCA، سرانجام این کرسی مهم از ایران گرفته، مقر و مسئولیت آن به «بیشکک» قزاقزستان منتقل شد و وزیر ورزش قرقیزستان بعنوان رئیس جدید معرفی شد.

وی ادامه داد: خوشبختانه اخبار خوبی این روزها از کیک بوکسینگ ایران شنیده می‌شود. مسئولان فعلی فدراسیون انجمن‌های ورزشهای رزمی مشکل کیک بوکسینگ را به خوبی درک کرده و با دعوت از منوچهری و حمایت از وی، گام مؤثری در رفع این مشکل برداشته شده است.

قهرمان کیک بوکسینگ جهان سال ۲۰۰۰ یونان در پایان گفت: مطمئن هستم اگر ارگان‌های مسئول، مانند وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک همکاری کنند، بازهم می‌توانیم این کرسی مهم در شورای المپیک آسیا را بدست آوریم. گرفتن مسئولیت فدراسیون کیک بوکسینگ آسیا و انتقال مقر آن به تهران امری سخت، اما با توانمندی‌های منوچهری، تحصیلات مرتبط وی در دکتری مدیریت ورزشی، قهرمانی‌های جهانی او در سنوات قبل، ارتباط تنگاتنگ ایشان با کمیته‌های ملی المپیک کشورها و مقامات شورای المپیک آسیا و آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ و چندین اورگان مهم تصمیم ساز در جنبش المپیک، بی تردید این مهم رقم خواهد خورد.

بیشتر بخوانید:

حذف پست پر حاشیه مدیر سازمان تیم های ملی در بوکس

10 ناک اوت برتر مایک تایسون در دوران حرفه ای خود

 

 

تگ ها


فدراسیون ورزشهای رزمی کیک بوکسینگ رقابتهای کیک بوکسینگ بوکس