ایران چگونه میزبانی هندبال را از دست داد؟

رئیس فدراسیون هندبال گفت: افزایش کرونا در ایران باعث شد تا ما میزبانی قهرمانی آسیا را از دست بدهیم....

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از فارس، علیرضا پاکدل درباره گرفتن میزبانی هندبال آسیا از ایران، عنوان کرد: یک ماه پیش فدراسیون هندبال آسیا به ما اعلام کرد بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی و سایر سازمان‌ها در خصوص ویروس کرونا کشور ما در وضعیت نامطلوبی قرار دارد و می‌خواهند میزبانی را از ما بگیرند.

رئیس فدراسیون هندبال افزود: برای میزبانی مسابقات بزرگسالان باید از چند ماه قبل کشور میزبان شرایط لازم را فراهم کند به همین دلیل با توجه به این شرایط تقاضای جلسه داشتیم. به همین دلیل در دفتر معاون وزیر جلسه ویدئو کنفرانس با مسئولان کنفدراسیون آسیا برگزار کردیم.

وی با اشاره به صحبت‌های رد و بدل شده با مقامات آسیایی، عنوان کرد: صحبت کردیم که وضعیت کشور ما بهتر خواهد شد، چون آقای علی‌نژاد پزشک است تحلیل‌هایی داشت مبنی بر اینکه با توجه به تجربیات گذشته پیک‌های کرونا ممکن است بعد از یک ماه نزول کند. چون ما الان در پیک هستیم احتمالا تا یک ماه آینده ریزش‌ها شروع می‌شود به ما یک ماه فرصت دهند. مقامات آسیایی در ابتدا نپذیرفتند و گفتند ۲ هفته اما با اصرار ما موافقت کردند که آخرین فرصت سه شنبه می‌شد.

پاکدل با بیان اینکه افزایش کرونا باعث شده تا میزبانی مردان آسیا از ایران گرفته شود، خاطرنشان کرد: کرونای لامبدا بر خلاف تمامی پیک‌ها که بعد از یک ماه فروکش می‌کرد نه تنها کم نشد بلکه در روزی که جلسه داشتیم تعداد فوتی‌ها افزایش یافت که این اتفاق آنها را ترساند. به ما گفتند خیلی از کشورهای آسیایی به خاطر این وضعیت حاضر نیستند به ایران بیایند و گفتند مشکلی با میزبانی ما ندارند اما وضعیت کشور خوب نیست.

وی افزود: این فرصت یک ماهه به پایان رسید و روز پنجشنبه در ایمیلی گفتند وضعیت ایران وخیم است و بیشترین فوتی را در دنیا دارید. این وضعیت برای ما قابل قبول نیست و در بین رشته‌های توپی هندبال چلنج زیادی دارد. گفتند ایران کشور مهمی برای ماست و در دیگر رویدادها جبران خواهیم کرد. در نهایت میزبانی را به عربستان دادند.

رئیس فدراسیون هندبال در ادامه صحبت‌های خود در پاسخ به این سوال که ما شرایط سختی برای میزبانی داشتیم، گفت: متاسفانه شرایط کرونا در کشور ما خاص است، باید بپذیریم در بحث واکسیناسیون وضعیت خوبی نداریم. یکی از مواردی که آنها اعلام کردند این بود که ما وضعیت خوبی در واکسیناسیون نداریم.

رئیس فدراسیون هندبال کشورمان با اشاره به نامه نگاری کمیته ملی المپیک، یادآور شد: ۴ روز پیش صالحی‌امیری به شیخ احمد که رئیس هندبال آسیاست نامه‌ای نوشت مبنی اینکه تجدید نظر کنند تا دیرتر تصمیم بگیرند اما با توجه به شرایط امروز این نامه هم تاثیر نداشت. در این نامه به آمار مرگ و میر ما هم اشاره شده است.

پاکدل همچنین در پاسخ به این سوال که لژیونرها چه زمانی به اردوی ملی اضافه می‌شوند، گفت: حدود یک ماه دیگر اضافه خواهند داشت، احتمالا داخل کشور یا خارج از کشور اردویی خواهیم داشت. اردوی دوم تیم ملی هم از ۲ مهرماه شروع خواهد شد. با توجه به برگزاری اردوی نخست سرمربی تیم ملی از شرایط و امکانات راضی بود. با توجه به شرایط بین کشور ما و عربستان کارمان برای کسب سهمیه سخت‌تر خواهد کرد. البته شاید شرایط پیش آمده انگیزه بچه‌ها را دوچندان کند تا نتیجه قابل قبولی داشته باشیم.

وی درباره لغو اردوی دوستانه تیم ملی هندبال زنان کشورمان با قطر، یادآور شد: قطر چند روز پیش نامه‌ای زد و گفت که دولت این کشور نپذیرفته و گفته شرایط کرونا در ایران وخیم است. قطر خودش ما را دعوت کرده بود و حتی هزینه‌ها را هم متقبل شده بودند اما به خاطر وضعیت مبتلایان به کرونا مجوز صادر نکرد.

رئیس فدراسیون هندبال درباره شرایط تیم بانوان، گفت: فقیهی یکی از بازیکنان اصلی دچار شکستگی دست شد و با جراحی که کرده نمی‌تواند به بازی‌ها برسد. بچه‌ها واکسن زده‌اند با این وجود در ۲ هفته گذشته باز هم چند ابتلا به کرونا داشتیم. با وجود اینکه ما پروتکل‌ها را رعایت می‌کنیم، هتل آکادمی را گرفته و اجازه بیرون رفتن نمی‌دهیم، امیدواریم بحث کرونا ما را اذیت نکند. مشکل خاصی پیش نیامد امیدواریم بچه‌ها جهانی شوند.

تگ ها


هندبال تیم ملی هندبال