اینجا همه رکوردها متعلق به لیونل مسی است

لیونل مسی را می توان مرد رکوردشکنی در بارسلونا و فوتبال اسپانیا خطاب کرد....

به گزارش "ورزش سه"، لیونل مسی، ستاره آرژانتینی در حال حاضر در همه موارد سردمدار و رکوردشکن باشگاه کاتالانی بوده و تقریباً تمام رکوردهای این باشگاه را در اختیار دارد. ال کلاسیکو، دیدار رئال مادرید در مقابل بارسلونا، بزرگترین بازی باشگاهی فوتبال با حضور بهترین بازیکنان جهان بوده و عموما باعث درنگ و تأمل در مورد بازیکنان رکوردشکن این دیدار بزرگ می شود. در کمال تعجب هر گاه رکوردهای باشگاه بارسلونا را مرور می کنیم همیشه به یک نام برخورد می کنیم و این اسم لیونل مسی است.

البته طبیعی است که مسی رکوردهای زیادی را به نام خود کرده باشد. او تنها بازیکنی در تاریخ است که شش بار توپ طلا و عنوان بهترین بازیکن جهان در سال های ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹ شده و این دلیل خوبی برای ثبت شدن همه رکوردها به نام اوست.

جایزه توپ طلا شاید بسته به رای افراد باشد، اما مسی بیشتر جوایز آماری سالانه را نیز برنده شده است. شش جایزه کفش طلای اروپا در سال های ۲۰۰۹/۱۰، ۲۰۱۱/۱۲، ۲۰۱۲/۱۳، ۲۰۱۶/۱۷، ۲۰۱۷/۱۸ و ۲۰۱۸/۱۹ از جمله افتخارات اوست.

طبیعتا مسی همچنین جایزه آقای گلی لالیگا در هر یک از این فصول را نیز به دست آورده و البته همچنین در فصل ۲۰۱۹/۲۰ در شرایطی فاتح ال پیچی چی شد که نتوانست جایزه کفش طلای اروپا را از آن خود کند. در آن فصل، مسی ۲۵ گل به ثمر رساند و ۲۲ پاس گل داد و تبدیل به اولین بازیکنی شد که در یک فصل حداقل ۲۰ بار گلزنی کرده و ۲۰ پاس گل ارسال کرده است.

در سال ۲۰۱۲ اما لیونل مسی رکورد بی سابقه ای را از حیث گلزنی ثبت کرد. در آن سال او از ژانویه تا دسامبر، ۹۶ بار موفق به گلزنی شد (۸۴ گل با لباس بارسلونا و ۱۲ گل در آرژانتین). همچنین او تنها بازیکنی است که در ۱۰ فصل متوالی بیش از ۴۰ گل به ثمر رسانده و اینگونه مرزهای رکورد شکنی را درنوردیده است.

رکوردشکنی در ال کلاسیکو

با نزدیک شدن به دومین ال کلاسیکو در این فصل، مسی به دنبال گل شماره ۲۶  خود در برابر رئال مادرید خواهد بود. او ۱۸ بار در لالیگا، دو بار در لیگ قهرمانان و شش بار در سوپرجام اسپانیا موفق به گلزنی برابر این تیم شده است. مسی ۴۴ بار برابر رئال مادرید بازی کرده و از این حیث نیز بی رقیب است.

اما رکوردشکنی های مسی در اینجا متوقف نمی شود. در جریان پیروزی ۶-۱ بارسلونا مقابل رئال سوسیداد در اواخر ماه مارچ، مسی لقب پرسابقه ترین بازیکن بلوگرانا را از آن خود کرده و ۷۶۸ مین بازی خود را برای باشگاهی انجام داد که از سن ۱۳ سالگی در آکادمی جوانان آن حضور یافته است. حالا مسی بالاتر از رکورددار قبلی ژاوی هرناندز، افسانه دیگر بارسا قرار گرفته است.

رکورد بیشترین گلزنی برای بارسلونا از دهه ۱۹۵۰ به نام سزار رودریگز ثبت شده و او ۲۳۲ گل برای این باشگاه به ثمر برساند. حالا مسی این رکورد را شکسته و تا پایان مارچ ۲۰۲۱ ، ۶۶۳ بار برای بارسلونا موفق به گلزنی شده است. به علاوه اینکه مسی با گذر از سد رکورد ۶۴۳ گل پله برای سانتوس، گلزن ترین بازیکن تاریخ فوتبال برای یک باشگاه لقب گرفت.

همچنین او بیشترین جام را با بارسلونا به دست آورده است. مسی با ۳۴ عنوان قهرمانی اخیراً از آندرس اینیستا با ۳۲ جام پیشی گرفته است.

سوابق لالیگایی

مسی نه تنها تقریبا تمام رکوردهای باشگاهی در بارسلونا را در اختیار دارد، بلکه همچنین رکوردهای لالیگا نیز در بین بالا نشینان جای دارد. او با ۴۶۷ گل در لالیگا تا مارچ ۲۰۲۱ بالاتر از کریستیانو رونالدو با ۳۱۱ گل در رده دوم، قرار گرفته است. مسی با ۳۷۹ پیروزی در لالیگا در هنگام سه امتیازی شدن این لیگ، از ایکر کاسیاس با ۳۳۴ در جایگاه دوم کارنامه بهتری داشته است.

از دیگر رکوردهای لالیگایی مسی می توان به ۳۸ ضربه ایستگاهی مستقیم و  رکورد بیشترین گلزنی متوالی، در ۱۹ بازی متوالی در فصل ۲۰۱۲/۱۳ اشاره کرد.

بارسلونا و رئال مادرید ممکن است بهترین دیدار با حضور با استعدادترین بازیکنان و بهترین روایت های فوتبالی باشد، اما لیونل مسی ۱۶ سال پس از اولین حضورش در ال کلاسیکو ، همچنان حیرت انگیز عمل می کند.

محتوای اختصاصی ورزش‌سه با همکاری رسمی لالیگا 
 This Content Is Provided By LaLiga In Partnership With Varzesh۳

تگ ها


لیونل مسی بارسلونا رئال مادرید