اینیستا: چالش جدیدی می‌خواهم، امیدوارم روزی برگردم

آندرس اینیستا روز جمعه 34 ساله شد و به زودی نقطه پایان حضورش در بارسا را خواهد گذاشت ......

آندرس اینیستا روز جمعه 34 ساله شد و به زودی نقطه پایان حضورش در بارسا را خواهد گذاشت.
 او در سن 12 سالگی به لاماسیا پیوست و 22 سال بعد با فتح تمام جام‌های ممكن تیم كاتالان را ترك خواهد كرد. الگوی تمام‌عیار برای بارسایی‌ها كه حالا آخرین روزهای حضورش در این تیم را تجربه می‌كند و روز یك‌شنبه 20 می ‌برای آخرین بار در نوكمپ مقابل سوسیه‌داد به میدان خواهد رفت. به همین بهانه روزنامه موندو دپورتیوو گفت‌وگوی جذابی را با او انجام داده كه در اینجا می‌توانید گزیده‌ای از صحبت‌هایش را مطالعه كنید.
* 672 بازی كه در نهایت 674 بازی خواهد شد، 32 جام، 9 قهرمانی در لالیگا، 4 لیگ قهرمانان، 6 جام‌حذفی و ركورد فتح تمام جام‌ها با بارسا. چیزی هم باقی مانده؟
نه (می‌خندد). در فوتبال همیشه نمی‌توانی ببری‌؛ در غیر این صورت اصلاً فوتبال وجود نداشت. باخت‌ها و ناامیدی‌ها دردناكند و پیروزی‌ها دلنشین. هیچ تیمی شكست‌ناپذیر نیست و بعد از هر باخت باید آماده باشی كه دیگر تكرار نشوند.
* بدین ترتیب ماجراجویی 22 ساله‌ات در بارسا تمام می‌شود؟
برایم واقعیت از رؤیاهایم پیشی گرفت. تجربه فوق‌‌العاده‌ای بود.
*تابستان فكرش را هم نمی‌كردید دوگانه را فتح كنید و تو بروی. نه؟
فصل را به طرز وحشتناكی شروع كردیم. در همه تورنمنت‌ها یك بازی بد داشتیم و در لیگ قهرمانان اروپا حذف شدیم ولی این قدرت را داشتیم تا فصل تاریخی دیگری را رقم بزنیم.
* پیشنهاداتی از چین، ژاپن، استرالیا، آمریكا و قطر داری. تصمیم گرفته‌ای كجا بروی؟
تصمیمم را گرفته‌ام و فقط جزئیات باقی مانده. همه سناریوهای خارج از قاره اروپا ممكن هستند. چند هفته پیش می‌گفتند با یك باشگاه چینی قرارداد بسته‌ام و حالا بحث تیم‌های دیگری است. گزینه‌های زیادی روی میز هستند و این هفته تصمیم نهایی‌ام را خواهم گرفت.
* به دنبال چه پروژه ورزشی‌ای در خارج هستی؟
پروژه‌ای كه در آن احساس راحتی كنم و تلاش كنم تا هر آنچه در طول این مدت یاد گرفته‌ام را پیاده‌سازی كنم و در جمع افراد مورد اطمینان باشم. از نظر شخصی، مسائل ماركتینگ و حق تصویرم را هم مد نظر دارم.
* زمانی برای بازگشت به بارسلونا تعریف كرده‌ای؟
باید ببینیم اوضاع چطور پیش می‌رود. تصمیم سختی است چون جدایی از بارسا ساده نیست. یك چالش بزرگ است، تجربه‌ای جدید در عرصه شخصی و خانوادگی. دو سفر خیلی مهم داشتم: از فوئنته آلبیا (زادگاهم) به بارسلونا و از بارسلونا به مقصدی تازه. اتفاقاتی جدید در عرصه شخصی و خانوادگی است كه به ما كمك زیادی خواهد كرد. انگیزه‌های زیادی دارم. باید ببینیم در سال‌های آتی چه خواهد شد. امیدوارم بتوانم به اینجا برگردم و آنچه یاد گرفته‌ام را به تیم منتقل كنم و فكر می‌كنم اتفاق مثبتی برای باشگاه، اعضای تیم پایه‌ای و تیم اصلی باشد.
* والدس  ژاوی دوره‌های مربیگری را پشت ‌سر گذاشته‌اند. فكر می‌كنی در آینده به تیم اصلی بیایند یا در تیم‌های پایه‌ای مشغول شوند؟
نمی‌دانم. من هم در آینده مدرك مربیگری خواهم گرفت و باید از پایین شروع كرد و به رشد ادامه داد.
* این چهارمین و آخرین جام جهانی‌ تو است. اگر در روسیه قهرمان شوید، چه خواهی كرد؟ قول و وعده‌ای می‌دهی؟ خالكوبی اولت در صورت قهرمانی یا...
باید كارها را خوب پیش ببریم و كمی خوش‌شانس باشیم تا بتوانیم به دور بعد صعود كنیم ولی تیم ما شرایط خوبی برای رقابت كردن دارد.
* اگر شما قهرمان نشوید، چه تیمی قهرمان می‌شود؟
اگر قهرمان نشوی، فرقی نمی‌كند چه تیمی قهرمان شود. به این فكر می‌كنیم باید قهرمانی را مال خودمان كنیم.
* 9 روز تا پایان ماجراجویی‌ات در بارسا مانده. 22 سال در بارسا بودی و این آخرین فصلت با بارساست. با مرور 34 سال عمرت چه به ذهنت خطور می‌كند؟
وقتی به پایان نزدیك می‌شوی، همه چیز حس دیگری دارد. سعی می‌كنیم تا این روزهای آخر زیبا، مملو از احساسات و حس غرور، شادی و نوستالژی باشند.
* در ابتدای كار در بارسا چه رؤیاهایی داشتی؟
دوست داشتم رشد كنم و به تیم اصلی برسم و بتوانم در این ورزشگاه بازی كنم و با گذر زمان به آنها دست یافتم.
* وقتی می‌بینی هواداران ایستاده تو را تشویق می‌كنند یا یك دقیقه در كنفرانس خبری تشویق می‌شوی، چه حسی داری؟
همیشه گفته‌ام حسی فوق‌‌العاده است. از همه افرادی كه به من محبت داشتند، متشكرم. هیچ كلامی برای وصف احساساتم وجود ندارد.
* وقتی در پایان فینال جام‌حذفی مقابل سویا گریه می‌كردی، چه فكری در ذهنت بود؟
خیلی چیزها. ناكامی مقابل رم ضربه سختی برای همه ما بود و بعد این فینال از راه رسید. می‌دانستم آخرین فینالم است. با دیدن اینكه هواداران بارسا و سویا نامم را صدا می‌كنند، احساساتی شدم. این یكی از بزرگترین خاطراتی است كه در ذهنم می‌ماند.
* می‌دانی خیلی‌ها همزمان با تو گریه كردند؟
در این لحظات احساسات موج می‌زند. همه ما انسان هستیم و خیلی سال‌ها مرا با پیراهن بارسا دیدند. خیلی‌ها نمی‌خواستند این لحظه فرا برسد.
* چرا اینیستا این‌قدر در دنیای فوتبال محبوب است؟
من كار خاصی انجام نداده‌ام و فقط خودم بودم و كارها را همان‌طور كه باید، پیش بردم. یك انسان عادی در دنیایی پیچیده. در نهایت ارزش‌های مثبتی كه والدینم به من یاد دادند و در طول مسیر آموختم را پیاده‌سازی كردم.
* چه زمانی در خانه گفتی این آخرین فصلت با بارساست؟
یك سال یا یك سال و نیم پیش بود كه این ایده به ذهنم رسید كه امسال آخرین فصلم در بارساست. این چالشی فردی بود. اگر فصل آخر بود باید به بهترین و زیباترین نحو به پایان می‌رسید.
* یك ماه و نیم پیش ماجرا را به والورده گفتی. وقتی تصمیم را به مسی و بقیه گفتی، واكنش‌شان چه بود؟
ما مدت‌هاست در مورد همه چیز با هم صحبت می‌كنیم. وقتی این همه مدت یك جا باشی، همه، حرف‌هایت را درك می‌كنند. می‌دانم هم‌تیمی‌هایم وسران باشگاه می‌خواهند بمانم ولی این موضوعی شخصی است كه برایش خیلی چیزها را آنالیز كرده‌ام.
* لئو از تو نخواست نروی؟
نه (خنده). او باید چند سالی اینجا باشد و برای فتح جام‌های بیشتر تلاش كند. همیشه به او گفته‌ام با حضور او شانس‌مان برای فتح جام‌ها بیشتر می‌شود.
* در ال‌كلاسیکو پرهیجان‌تر بودی، گویا بعد از اعلام این خبر، حس آزادی بیشتری داشتی. این بازی با فینال جام‌حذفی متفاوت بود؟
بله دو سناریوی متفاوت بود. این آخرین ال‌كلاسیكوی من بود و نمی‌خواستم یك بازی معمولی باشد. طبیعی است. از زمانی كه اعلام كردم در بارسا نمی‌مانم، اوضاع متفاوت و كمی عجیب شد. چون می‌دانی اینجا نخواهی ماند. دیدن خودم در خارج از بارسا برایم كمی عجیب است.
* مردم در خیابان به تو چه می‌گویند؟
زیباترین حرفی كه می‌شنوم این است: ممنون! هیچ حرفی بیشتر از این باعث غرور تو نمی‌شود كه كسی از تو تشكر كند.
* و فرزندانت؟
والریا بیشتر شرایط را درك می‌كند‌ چون 7 سال سن دارد. پائولو آندره آ 3 ساله و هنوز كوچك است. می‌داند پدرش كجاست ولی نه به اندازه والریا.
* خیلی‌ها خطاب به تو توئیت‌هایی داشته‌اند. مثل ماركیزیو. چه پیغامی بیشتر تو را تحت تأثیر قرار داد یا سورپرایزت كرد؟
ناعادلانه است از یكی نام ببرم. این روزها حسابی غرق در احساسات بودم. یادم می‌‌آید در شب خداحافظی، انگار سه بازی متوالی انجام داده بودم، اصلاً انرژی لازم برای این همه اتفاق زیبا را نداشتم. توئیت ماركیزیو، مربیان، فدراسیون‌ها و... از همه واقعاً متشكرم. مثلاً تشویقم در ورزشگاه ریاسور، آن هم در شرایطی كه تیم‌شان به دسته پایین‌تر سقوط كرده بود. صحبت‌های ستیئن، پیرلو، زیدان، گواردیولا. همه این واكنش‌ها برای همیشه در قلبم خواهد ماند.
* ژاوی رفت، اینیستا می‌رود و روزی مسی هم خواهد رفت. پیغامی آرامش بخش برای هواداران داری؟
این قانون زندگی است. بازیكنان زیادی هستند كه با این سبك بازی می‌كنند. اگر همه این بازیكنان در كنار هم جمع شوند، تعبیر كردن فوتبال خیلی ساده‌تر خواهد شد ولی فوتبال تغییر می‌كند، مثل لحظات. باشگاه به موفقیت‌هایش ادامه خواهد داد و مهم این است باشگاه در مسیر خودش باشد و به تقویت تیم پایه‌ای بپردازد تا بازیكنان پایه‌ای بیشتری به تیم اصلی بیایند. فلسفه باشگاه روشن است و فقط باید آن را بهبود بخشید و با شرایط فعلی دنیای فوتبال تطبیق یافت. باشگاه نباید از این حیث عقب بماند.
* شاهكار اینیستا در بارسا چیست؟
نمی‌دانم. این را بقیه باید نظر بدهند. همیشه سعی كردم ورزشكاری بزرگ و انسانی بزرگ باشم و در طول این 22 سال هركس می‌تواند نكته‌ای را برگزیند.
* دوست داری چه كسی پیراهن 8 تو را در فصل بعد بپوشد؟
فرقی نمی‌كند. هركس دوست داشته باشد. 8 همیشه یكی از شماره‌های مورد علاقه‌ام خواهد بود. شماره‌ای كه با آن به تاریخ بارسا پیوستم‌.

تگ ها


آندرس اینیستا بارسلونا لالیگا فوتبال