این ورزشگاه ترسناک؛ ۹۰ دقیقه‌های جهنمی در برنابئو

ورز شگاه برنابئو، خانه رئال مادرید همیشه برای حریفان این تیم ورزشگاهی ترسناک بوده و هراس از جو برنابئو از سوی آنها مشابه "ترس از صحنه" توصیف شده است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، ورزشگاه سانتیاگو برنابئو، خانه تاریخی رئال مادرید یکی از مشهورترین ورزشگاه‌های دنیا است. بسیاری از حریفان رئال در این ورزشگاه با جوی ترسناک روبرو شده و آن را به عنوان تجربه‌ای مشابه "ترس از صحنه" برای بازیگران تئاتر یا سینما مقایسه کرده‌اند.

البته شکی نیست که ورزشگاه نوکمپ بارسلونا یا واندا متروپولیتانوی اتلتیکو مادرید، مستایای والنسیا و رامون سانچس سویا هم تا حدی با این توصیف همخوانی دارند اما اگر از بازیکنان رئال مادرید، هواداران و حتی حریفان این تیم بپرسید به شما خواهند گفت در جو ورزشگاه برنابئو کیفیتی منحصربفرد وجود دارد. هیچکس بهتر از بازیکن و مربی سابق رئال، خورخه والدانو این جو منحصربفرد را توصیف نکرده.

والدانو در سال ۱۹۸۶ برای نشریه رویستا دو اوکسیدنته مقاله‌ای می‌نویسد که عنوان "ترس صحنه" را بر خود دارد. او این عنوان را از توصیف نویسنده شهیر کلمبیایی گابریل گارسیا مارکز وام گرفته که در توصیف هراس خود از صحبت کردن در جمع از آن استفاده کرده است. والدانو در  مقاله خود توضیح می‌دهد که رئال به خصوص در رقابتهای اروپایی استاد کامبک‌های بزرگ است، طوریکه شکست‌های بزرگ در بازی‌های رفت را در بازی برگشت در برنابئو برگردانده و موفق به پیروزی بر حریفانش می‌شود.

تاریخچه این کامبک‌ها به نبرد رئال با قهرمان لیگ انگلیس، دربی کانتی، در مرحله یک‌هشتم  نهایی جام باشگاه‌های اروپا در فصل ۱۹۷۵-۱۹۷۶ برمی‌گردد. لوس بلانکوس در  بازی رفت در انگلیس ۴-۱ شکست می‌خورند ولی در بازگشت به شکلی باوردنکردنی ۵-۱ به پیروزی رسیده و صعود می‌کنند. در سالهای بعدی، سلتیک، اندرلخت، مونشن‌گلادباخ و ستاره سرخ بلگراد همه قربانی این کامبک‌های رئال در برنابئو می‌شوند.

این شهرت ترسناک رئال زمانی به اوج شهرت خود می‌رسد که لوس بلانکوس در جام یوفای ۱۹۸۵-۱۹۸۶ بازی رفت با اینترمیلان در ایتالیا را ۲-۰ می‌بازند. خوانیتو، همبازی والدانو در رئال در آستانه بازی برگشت به تلویزیونی ایتالیایی می‌گوید" ۹۰دقیقه در برنابئو خیلی بیشتر طول می‌کشد".  این مهاجم رئال در واقع به بازیکنان و هواداران اینتر هشدار می‌دهد که نباید تصور کنند در برنابئو می‌توانند قسر در بروند. پیش‌بینی‌ای که به واقعیت می‌پیوندد و رئال در برنابئو ۳-۰ پیروز می‌شود.

والدانو در مقاله خود تاثیر برنابئو را بر اساس آنچه از آن به عنوان چارچوب ذهنی بازیکنان حریف نام می‌برد توصیف می‌کند. او می‌گوید این چارچوب ذهنی در شرایط خاص و با وجود سر و صدای کرکننده و جو ترسناک برنابئو می‌تواند همه طراحی‌های تاکتیکی و فیزیکی حریف را در هم بریزد و باعث برتری رئالی‌ها شود.

کامبک‌های بزرگ رئال در برنابئو در سالهای اخیر هم ادامه داشته. در فصل ۲۰۰۱-۲۰۰۲ که رئال بایرن مونیخ را به همین شکل شکست داد و در نهایت قهرمان چمپیونزلیگ شد، زیدان مربی فعلی لوس بلانکوس در زمین حضور داشت. زیدان در فصل ۲۰۱۵-۲۰۱۶ هدایت رئال را بر عهده داشت و تیمش در حالیکه در بازی رفت مرحله یک‌چهارم نهایی چمپیونزلیگ در آلمان ۲-۰ به ولفسبورگ باخته بود، در برنابئو با هت‌تریک کریستیانو رونالدو توانست کامبک بزرگ را رقم زده و راهی مرحله بعد شود. رئال آن فصل هم موفق شد فاتح لیگ قهرمانان شود.

در تئوری، حریفان اسپانیایی رئال کمتر از حریفان اروپایی اسیر جو برنابئو می‌شوند چون آنها دست کم سالی یک بار حضور در این ورزشگاه را تجربه می‌کنند. اما تیم زیدان در فصل جاری لالیگا هم در خانه شکست نخورده و در هر دو دربی مقابل اتلتیکو مادرید و مقابل بارسلونا در ال‌کلاسیکو، شاگردان زیدان با انرژی گرفتن از جو بی‌نظیر برنابئو موفق شده‌اند در نیمه دوم به حریف گلزنی کنند.

بیشتر بخوانید:
تلاش الدحیل برای خرید دوستاره کنونی چلسی
چاقو خوردن ستاره تاتنهام در قرنطینه
بازگشت گواردیولا به بارسلونا بعید است

تگ ها


فوتبال جهان رئال مادرید سانتیاگو برنابئو رئال مادرید فوتبال