ای اف سی به سود ایران و قطر رای نمی‌دهد

صبح امروز انتشار یک خبر مبنی بر تصمیم گیری ای اف سی در رفع ممنوعیت از برگزاری بازی های تیم های سه کشور قطر،امارات و عربستان در خانه های یکدیگر، فضای ایران را تحت تاثیر خود قرار داد ......

صبح امروز انتشار یک خبر مبنی بر تصمیم گیری ای اف سی در رفع ممنوعیت از برگزاری بازی های تیم های سه کشور قطر،‌امارات و عربستان در خانه های یکدیگر، فضای ایران را تحت تاثیر خود قرار داد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا امروز تصمیم خود را مبنی بر ممنوعیت بازی در زمین های بی طرف اعلام کرده و قصد دارد بازی های تیم های کشورهای عربستانی، اماراتی و قطر را در خانه های یکدیگر برگزار کند و در صورت عدم تمکین عربستان و امارات تیم های این دو کشور را از رقابت های لیگ آسیا حذف کند. این خبر که به صورت گسترده در رسانه های ایرانی منتشر شده است خبری بی پایه و کاملا اشتباه است که براساس درخواست اخیر قطر از کنفدراسیون فوتبال آسیا مطرح شده است. برای اطلاع بیشتر باید به جلسه کنفدراسیون فوتبال آسیا و نشست کمیته اجرایی در ماه های گذشته تصمیم نهایی آنها رجوع کرد زمانی که ای اف سی با اعلام اینکه مشکلاتی بزرگ بین کشورها وجود دارد اعلام کرد هیاتی برای رفع این مسائل و مذاکره با تصمیم گیرانه رده های بالای کشورها عازم سه کشور عربستان، امارات و قطر می شود. این هیات ها در دو ماه گذشته با حضور دبیرکل ای اف سی عازم این 3 کشور شدند اما در نشست مطبوعاتی بعد از این بازدیدها هم مشخص بود بتصمیم ای اف سی رگزاری رفت و برگشت بازی های تیم های قطری، عربستانی، اماراتی و همچنین ایرانی در زمین های بیطرف است. در واقع کنفدراسیون آسیا حفظ فرمت برگزاری بازی ها را که به صورت رفت و برگشت انجام می شود مدنظر قرار می دهد و منظور کمیته اجرایی این نیست که تیم ها باید در خانه یکدیگر مسابقات را انجام بدهند بلکه استفاده از لفظ home و away به معنای رفت و برگشت مسابقات است که طبعا در زمین های بی طرفی مثل عمان، کویت و امارات قابل انجام است.
اما در هفته گذشته و با توجه به نزدیک شدن زمان مسابقات لیگ قهرمانان آسیا کشور قطر با ارسال نامه ای به دبیرکل کنفدراسیون آسیا از آنها درخواست کرده که تحت هیچ شرایطی زیربار برگزار بازی در زمین های بیطرف نروند اما این مساله با پاسخ دبیرکل ای اف سی مواجه شده و او در نامه ای خطاب به قطری ها اعلام کرده که در نهایت آن کاری را انجام خواهد داد که کمیته اجرایی آن را تایید کند. کمیته که علی کفاشیان نیز از اعضای مهم آن به شمار می رود. کفاشیان در این باره به ورزش سه می گوید:‌ دو روز پیش نامه ای از دبیرکل کنفدراسیون فوتبال به دست من رسید که باتوجه به برگزاری جلسه روز دوشنبه کمیته اجرایی خواستار اعلام نظر من درباره برگزاری مسابقات در فرمت اعلام شده یا تغییر شرایط بود که البته بنده به عدم انجام بازی ها در زمین بی طرف رای دادم اما به نظر می رسد نظر کلی هیاتی که به این سه کشور سفر کرده و همین طور  سایر اعضای کمیته اجرایی بر انجام بازی در زمین های بی طرف باشد.
به گفته کفاشیان باتوجه به اینکه فضای گفتگو بین سه کشور عربی فعلا وجود ندارد، کنفدراسیون فوتبال آسیا تلاش اصلی خود را روی برگزاری مسابقات با فرمت قبلی قرار داده و در حال حاضر و باتوجه به ممنوعیت سفر اتباع این کشورها به سرزمین های یکدیگر تغییر این مساله کاملا دور از ذهن است و خارج از اراده و قدرت ای اف سی است.
کفاشیان در این زمینه دست روی نقطه مهمی گذاشته و آن تشابه مشکلی است که در بسیاری از کشورهای آسیایی وجود دارد و برخی کشورها با توجه به مشکلات سیاسی اجازه سفر اتباع خود را به کشورهای دیگر نمی دهند. به عنوان مثال این مساله بین ایران و عربستان نیز برقرار است یا مثلا اگر قرار به برگزاری مسابقه ای بین دو کشور ایران و فلسطین باشد به دلیل ممنوعیت سفر اتباع ایرانی به فلسطین این بازی در زمین بی طرف برگزار خواهد شد. کفاشیان می گوید باید در این زمینه اطلاع رسانی دقیقی کرد چراکه با وجود تلاش برخی از اعضای ای اف سی برای عدم انجام بازی ها در زمین بی طرف رای کلی بر این مساله استوار است چراکه این امکان وجود دارد واکنش بسیار تندی از سوی امارات و عربستان که بلوک قدرت مهمی هم هستند صورت بگیرد و موضوع برگزاری بازی های لیگ قهرمانان آسیا در غرب تحت الشعاع آن قرار بگیرد.
باوجود این صحبت ها شب گذشته وزیر ورزش عربستان اظهارنظری روی توییتر خود انجام داد مبنی بر اینکه اشکالی در سفر تیم های عربستانی به قطر نمی بیند. اما مشخص نیست با وجود حرف های ترکی آل الشیخ این مساله چه زمانی در دستور کار عربستان قرار بگیرد. اگرچه وزیر وزش عربستان در این زمینه اظهارنظر کرده و این مساله را فاقد مشکل می داند اما هنوز مشخص نیست که مقامات بالای عربستان اجازه سفر به کشور قطر را بدهند. در حال حاضر سفر اتباع قطری به دو کشور عربستان و امارات ممنوع است و همچنین سفر اتباع اماراتی و عربستانی با منع قانونی مواجه می شود همچنین این مساله بین دو کشور ایران و عربستان نیز وجود دارد و باتوجه به مشکلات سطح بالای دپیلماتیک بعید است که فوتبال بتواند به تنهایی و به صورت استثنا بتواند این مشکل را حل کند.

تگ ها


اخبار روز AFC Champions League فوتبال