باخت فدرر در ویمبلدون؛ آخرین شکست اسطوره؟

قهرمان هشت دوره مسابقات در دیدار مرحله یک چهارم نهایی خود در زمین مرکزی ویمبلدون مغلوب هوبرت هورکاچ لهستانی شد و وداع تلخی با این رقابت ها داشت....

به گزارش "ورزش سه"، راجر فدرر د رمرحله یک چهارم نهایی ویمبلدون با نتیجه ۳ بر صفر مغلوب  هوبرت هورکاچ شد. مرد شماره هشت جهان ست اول را ۶ بر ۳ واگذار کرد و در ست دوم در یک رقابت نزدیک ۷ بر ۶ شکست خورد. در ست سوم فدرر حتی نتوانست یک گیم را هم از آن خود کند و با نتیجه ۶ بر صفر مغلوب شد. او برای اولین بار بود که در ویمبلدون چنین شکستی را تجربه می کرد. آخرین باری که فدرر ۳۹ ساله در یک رقابت ۶ بر صفر مغلوب شده بود به ۱۳ سال پیش و باخت این تنیسور سوییسی در رولان گاروس ۲۰۰۸ برابر رافائل نادال بر می گشت.

اگر این پایان راجر فدرر در ویمبلدون بود، پایانی بسیار تلخ و دور از انتظار به نظر می رسید. فدرر در طول این سال ها بسیاری را در زمین مرکزی، مشهورترین تکه چمن در جهان تنیس، مسحور خود کرده بود، اما روز چهارشنبه جادو از دست رفته بود؛ فورهندهای پراشتباه، والی‌های بدموقع و بعیدترین مشکل ممکن که تقلای فدرر برای حفظ تعادل و فوت‌ورک بود.

او در بزرگترین بازی ها برابر بزرگان این ورزش هم پیروزی شده و هم طعم شکست را چشیده است؛ پیت سامپراس، رافائل نادال، نوواک جوکوویچ و اندی ماری.

اما در این بازی مرحله یک چهارم نهایی، او فقط در یک ساعت و ۴۹ دقیقه توسط هوبرت هورکاچ، ستاره نوظهور لهستانی که تا پیش از این تورنمنت هرگز از دور سوم در هیچ گرنداسلمی بالاتر نرفته بود، با نتیجه ۶-۳ ، ۷-۶ (۴) ، ۶-۰ شکست سنگینی خورد.

عملکرد فدرر در این بازی چنان با نمایش همیشگی‌اش فاصله داشت که هواداران همیشگی و دوست‌دارانش نیز متوجه آن شدند. در مقاطع مختلف بازی هواداران حاضر در ویمبلدون به قهرمان اسطوره ای جهان روحیه می دادند، یکی فریاد زد "تو از پسش بر می آیی" دیگری پس از بالا رفتن تعداد اشتباهات فدرر پرسید "حالت خوب است؟" حتی بر خلاف جو معمول ویمبلدون وقتی هورکاچ دچار اشتباه شد تعدادی از هواداران شروع به دست زدن کردند. وقتی فدرر ۵-۰ عقب افتاده بود بسیاری از هواداران ایستاده او را تشویق کردند اما پنج امتیاز بعد و پس از اینکه فدرر آخرین فورهند خود را از دست داد، کار تمام شده بود.

فدرر به سرعت وسایل خود را جمع کرد و پیش از اینکه از زمین خارج شود با تعظیمی کوتاه به جمعیت دستی برای آنها تکان داد.

به محض اینکه این تنیسور افسانه ای پایش را از زمین بیرون یکی از هواداران فریاد زد: "یک سال دیگر! یک سال دیگر"!

اجابت کردن این درخواست البته به فدرر بستگی دارد که در ماه آگوست ۴۰ ساله خواهد شد.

فدرر پس از این شکست نگفت که آیا این آخرین حضور او در ویمبلدون بوده است یا نه، اما او این احتمال را رد هم نکرد.

فدرر گفت: "در واقع بسیار خوشحالم که موفق شدم تا اینجا بالا بیایم و در واقع توانستم پس از آنچه که از سر گذرانده ام ویمبلدون را در این سطح بازی کنم. البته من دوست دارم که دوباره در ویمبلدون بازی کنم، اما در سن من هرگز مطمئن نیستی که چه چیزی در پیش است."

فدرر شاگرد مکتب این بازی است که موفق به کسب هشت عنوان قهرمانی تک نفره مردان ویمبلدون شده است و به خوبی می داند که  هیچ تضمینی برای "پایان خوش" در چمن و یا هر زمین دیگری وجود ندارد. بوریس بکر، استفان ادبرگ و سمپراس، الگوهای او در کودکی، همگی در آخرین ویمبلدون خود خیلی زود از این رقابت ها بیرون رفتند.

فدرر پس از شکست چهارشنبه در ویمبلدون گفت: "خیلی خوب نیست. اما من چیزهای فوق العاده بسیار زیادی را اینجا تجربه کرده ام که تجربه کردن این شکست هم مشکلی نیست. این هم بخشی از بازی است."

با شکست فدرر برابر هورکاچ اکنون صحبت از بازنشستگی این تنیسور افسانه‌ای که در آستانه چهل سالگی است، این بار جدی‌تر از همیشه، مطرح شده است. نفر هشتم تنیس جهان که به احتمال زیاد آخرین حضور خود در ویمبلدون را تجربه کرد در این درباره گفت: "نمی‌دانم، واقعا نمی‌دانم. اول از همه به استراحت و تجدید قوا نیاز دارم. برنامه‌ اولیه‌ من این بود که سال قبل در ویمبلدون شرکت کنم اما خب امکان‌پذیر نشد و مسابقات هم در نهایت به دلیل شیوع کرونا لغو شد. خوشحالم که امسال توانستم به این هدف برسم. درباره ادامه راه باید با تیمم صحبت کنم. امسال‌ خیلی توانستم به مسابقات برسم، راهی طولانی را طی کردم که البته از آن لذت بردم، حرکتم آهسته اما همواره رو به جلو بود. عقب‌نشینی نکردم. مشخص است که هنوز کمبودهای زیادی در بازی‌ام وجود دارد، اما احساس می‌کنم پیشرفت خوبی داشته‌ام و از شرایط راضی هستم."

اسطوره سوییسی تنیس جهان که پس از یک دوره طولانی مصدومیت به میادین بازگشته بود به دنبال کسب نهمین قهرمانی خود در ویمبلدون بود که نتوانست به این هدف برسد و شانس رسیدن به بیست و یکمین گرند اسلم خود را نیز از دست داد.

فدرر همچنین گفت برای تعیین اینکه آیا در بازی های المپیک توکیو شرکت خواهد کرد یا نه مدتی زمان لازم دارد. طبق معمول او با مربیان خود ایوان لیوبیچیچ و سورین لوتی و مربی تناسب اندام پیر پاگانینی مشورتی طولانی خواهد کرد.

فدرر در این باره گفت: "من گفتم برای تصمیم گیری باید تا پایان ویمبلدون صبر کرد. ویمبلدون اکنون تمام شده است. من هنوز تصمیمی نگرفته ام که از این به بعد چه کار کنم. "

هورکاچ ۲۴ ساله که نمایش درخشانی برابر حریف پرآوازه خود داشت با این پیروزی موفق شد برای اولین بار به نیمه‌نهایی یک گرند اسلم برسد. هورکاچ با پیروزی مقابل فدرر، به چهارمین بازیکن لهستانی در تاریخ تنیس تبدیل شد که در جمع چهار بازیکن برتر یک گرند اسلم قرار می‌گیرد.

هورکاچ پس از این پیروزی ارزشمند گفت: "مشخص است که من کمی عصبی بودم. منظورم این است که بازی کردن برابر راجر و در مرحله یک چهارم نهایی یک گرند اسلم برای من مسئله بسیار بزرگی است. اما سعی کردم تا خونسردی خود را حفظ کنم و آرام بمانم و موفق هم شدم."

ویمبلدون امسال بدون او پیش خواهد رفت و روز جمعه در نیمه نهایی نواک جوکوویچ، تنیسور شماره یک جهان، با دنیس شاپووالوف رو به رو خواهد شد و هورکاچ برابر ماتئو برتینی به میدان خواهد رفت.

تگ ها


تنیس راجر فدرر