باخ: شایعات به ورزشکاران آسیب می‌زند

رئیس کمیته بین‌المللی المپیک در واکنش به شایعاتی که درباره عدم برگزاری المپیک ۲۰۲۰ در سال جاری منتشر شده است، شفاف‌سازی کرد....

به گزارش "ورزش سه" به نقل از تسنیم، توماس باخ رئیس کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) از ورزشکاران و ورزش دوستان جهان خواست که به شایعات درباره لغو بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ دامن نزنند و تا زمان برگزاری این بازی‌ها صبوری کنند.

باخ در یک جلسه ویدئو کنفرانس در واکنش به شایعات حاکی از احتمال لغو بازی‌های المپیک ۲۰۲۰، ضمن تأکید بر تعامل IOC و کمیته برگزارکننده مسابقات در توکیو، اعلام کرد که این دو نهاد برای برگزاری یک دوره موفق و امن از المپیک کاملاً تمرکز و تعهد دارند. این شایعه که باخ آن را برای ورزشکاران المپیکی مضر دانست، برای نخستین بار توسط نشریه تایمز انگلیس مطرح شد. این روزنامه چاپ لندن هفته پیش ادعا کرد که دولت ژاپن به صورت محرمانه تصمیم گرفته است که به منظور جلوگیری از ریسک شیوع بیشتر کرونا، قید برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ را به کلی بزند. تایمز این ادعا را بر اساس ادعای یک مقام دولتی که نامش فاش نشد مطرح کرد و خیلی طول نکشید که دولت ژاپن و IOC آن را تکذیب کردند. با این حال این شایعه بازتاب گسترده‌ای در محافل ورزشی و میان ورزشکاران داشت.

توماس باخ گفت: هیچ نسخه شفابخشی برای کرونا وجود ندارد. مبارزه با کرونا مبارزه سختی است، اما ما در حال جنگ هستیم و این جنگ برای ورزشکاران المپیکی است. حتی برجسته‌ترین دانشمندان این حوزه هم نمی‌توانند وضعیت سلامت ۲۰۶ کمیته ملی المپیک سراسر جهان را در زمان برگزاری بازی‌های المپیک و پارالمپیک که از اواخر ماه جولای تا اواسط ماه سپتامبر امسال هست را پیش‌بینی کنند. به تبع و متأسفانه این موضوع باعث ایجاد شایعات فراوان می‌شود و این شایعات هم دارد به روند آماده‌سازی ورزشکاران آسیب می‌زند.

رئیس کمیته بین‌المللی المپیک افزود: ما نمی‌خواهیم زمان و انرژی‌مان را صرف شایعات درباره برگزاری یا عدم برگزاری المپیک کنیم بلکه داریم روی چگونگی برگزار مسابقات کار می‌کنیم. وظیفه ما برگزاری بازی‌‌های المپیک است تا لغو آن و به همین دلیل هم است که به شایعات درباره لغو آن دامن نمی‌زنیم.

باخ در ادامه با اشاره به نتایج نظرسنجی‌های اخیر که حاکی از افزایش مخالفت مردم ژاپن برای برگزاری المپیک در کشورشان بوده است، تأکید کرد که برگزاری بزرگترین رویداد ورزشی جهان در حالی که دنیا با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، نشانه بی مسئولیتی IOC نیست.

وی افزود: براساس معیارهای تعریف شده و تجربه برگزاری رویدادهای دیگر در ایام شیوع کرونا، مسلماً برگزاری المپیک یک اقدام غیرمسئولانه نیست. اگر ما به این نتیجه برسیم که برگزاری المپیک سلامت افراد را به خاطر می‌اندازد، آن را برگزار نخواهیم کرد.

آخرین نکته‌ای که رئیس IOC به آن اشاره داشت، درباره حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی در صورت قطعی شدن برگزاری المپیک بود. او عنوان کرد: در مورد ورزشکاران ما باید در آخرین زمان ممکن تصمیم‌گیری کنیم، اما در حال حاضر این یک فرضیه غیرواقع‌بینانه است. هر کسی دوست دارد که استادیوم‌ها را پر از تماشاگرهای غران ببیند. برای ما اما برگزاری یک المپیک ایمن اهمیت دارد. سرانجام در مقطعی کمیته برگزاری به ما خواهد گفت که چه برنامه‌ متفاوتی برای فروش بلیت دارد. ما تا ابد نمی‌توانیم منتظر بمانیم.

تگ ها


المپیک ۲۰۲۰ توکیو