بارسلونا به مسی خیانت کرد

لیونل مسی که رسما از باشگاه محبوبش جدا شد، حالا احساس می کند که بارسلونا به او خیانت بزرگی کرده است...

بعد از 20 سال، 778 بازی، 672 گل، 35 جام (از جمله 10 قهرمانی در لالیگا) چهار چمپیونزلیگ و رکوردهای شخصی بسیار، مسی بارسا را ترک کرد.

باوجودیکه آماده عزیمت به پاریس شد تا زندگی جدید خود را با باشگاه پاریسی آغاز کند، برخی شایعات مبنی بر آخرین تلاش های بارسا برای حفظ مسی در پایتخت کاتالان ها منتشر شد.

منابع نزدیک به هر دو باشگاه چنین شایعاتی را تکذیب کردند. چنین اتفاقی رخ نمی دهد. گویی این شایعات بیشتر برای زنده نگاه داشتن امید برای بازگشت مسی بود. شاید برای همه تصور بارسای بدون مسی دشوار بود. اگر اطرافیان و هواداران در پذیرفتن این حقیقت ناتوان هستند، بی شک برای مسی همه چیز سخت تر است.  

برای آنکه بفهمیم دقیقا در چه زمانی مسی زندگی جدید خود را در پاریس آغاز می کند و با آن کنارمی آید، باید به عقب برگردیم، به لحظات پایانی کنفرانس خبری ای که مسی اعلام کرد بارسلونا را ترک خواهد کرد.

در پایان کنفرانس، مسی با رئیس جدید بارسلونا یعنی خوان لاپورتا احوالپرسی سردی کرد و این احساس با روزی که او شعف خود را پس از اعلام ریاست لاپورتا نشان داد، در تضاد کامل بود.

در همان حال که جمله "آیا او در تیم می ماند یا می رود" بر سر زبان ها بود، لاپورتا خوش بین بود. او همیشه نشان می داد که رابطه نزدیکی با مسی دارد و همه چیز به خوبی پیش می رود.

هواداران مسی هم مثل لاپورتا خوش بین بودند، آنها امید داشتند که معامله بین بارسا و مسی به خوبی پیش بروند.

از همان آغاز کمپین انتخاباتی، لاپورتا اطمینان داشت که نه تنها می تواند مسی را برای ماندن در تیم قانع می کند، بلکه اساسا تنها شخصی است که می تواند چنین کاری را انجام دهد.

سوال اینجاست که او چه می دانست که دیگران نمی دانستند؟ چیزی که او حالا درباره قانون فیرپلی مالی می داند که بایستی در قرارداد ذکر شود، و باشگاه ها حتما باید به آن پایبند باشند، نکته ی جدیدی نیست و او قبلا هم می دانست. پس چه چیزی تغییر کرده؟

چیزی که او احتمالا نمی دانست، میزان مشکلاتی بود که او و باشگاه با آن مواجه شدند. 

لاپورتا زمانی که بر مسند قدرت نشست با دیدن میزان بدهی باشگاه شوکه شد. او تصور می کرد کل بدهی باشگاه با بدهی های فصل گذشته به مبلغ 200 میلیون برسد اما مبلغ واقعی بدهی چیزی در حدود 500 میلیون بود.

اما تمام قدرت در اختیار او نبود. در حقیقت کسانی که سهام فروش بلیط ها را در اختیار دارند از جمله کسانی هستند که تصمیم های مهم را اتخاذ می کنند و آنها خواهان نگه داشتن مسی نبودند چرا که با وجود او بدهی های سنگین همچنان ادامه پیدا می کرد.

 یک ماه و نیم قبل، مسی و لاپورتا با یک دیگر قرار شام گذاشتند، پس از این قرار مسی تقریبا مطمئن بود که لاپورتا راه مطمئنی برای حفظ مسی در باشگاه پیدا کرده.  

در نهایت بارسا دو قرارداد متفاوت تنظیم کرد، یکی دوساله و دیگری پنج ساله بود. قرارداد پنج ساله که هر دو بر سر امضای آن دست دادند، همان قراردادی بود که باشگاه اطمینان داشت توسط لالیگا تایید می شود. در این مقطع همه چیز به ناگاه به هم ریخت. رئیس لالیگا یعنی خاویر تباس و لاپورتا دو یا سه روز دیگر با یکدیگر ملاقات کردند. تباس عنوان کرد آنها قرارداد مسی را تایید می کنند اما باید کمک محرمانه ی شرکت CVC را هم دریافت کنند. همان شرکتی که به تازگی با لالیگا قرادادی را امضا کرده بود. با کمک این شرکت 2.7 میلیارد یورو (2.3 میلیارد پوند) به لالیگا تزریق می شود. CVC این مبلغ را در ازای دریافت 10 درصد سود اکثرفعالیت های تجاری لالیگا پرداخت می کند و 90 درصد دیگر به باشگاه های لالیگایی سرازیر می شود.

مشکل این ایده آن بود که دو باشگاه بارسلونا و رئال مادرید موافق این قرارداد نبودند؛ قراردادی که برای باشگاه عایدی داشت و 15 درصد آن –حدود 40 میلیون یورو – می توانست به دستمزد بازیکنان تعلق بگیرد.

باوجودیکه لاپورتا به خوبی می دانست تنها راهی که بارسا می تواند مسی را نگه دارد، قبول این قرارداد است، (او اشتیاق خود نسبت به این قرارداد را با تباس در میان گذاشت)، مدیر اجرایی جدید بارسا یعنی فران رورتر او را قانع کرد که این قرارداد آنقدرها هم به نفع باشگاه نیست.

اما اضاع بدتر شد! رورتر (که فراموش نکرده باشگاه حالا در دستان آن نیروهای مالی است که پیش تر عنوان کردیم) لاپورتا را با اعدادی آشنا کرد که او را بار دیگر شوکه کرد. با احتساب دستمزدهای مسی در فصل گذشته، هزینه دستمزد آن ها 110 درصد عایدی کل باشگاه بود، و بدون دستمزد او چیزی در حدود 95 درصد.

اما جنبه نگران کننده داستان، این موضوع نبود که لاپورتا تصمیم گرفت قراردادی با مسی امضا نکند، بلکه روش توضیح وضعیت باشگاه به لیونل مسی و پدرش خورخه بود.

لاپورتا اقرار کرد در روز سه شنبه تصمیم گرفت به مسی قرارداد ارائه ندهد، یعنی دو روز پیش از آنکه به خورخه مسی اعلام کند داستان مسی و بارسلونا تمام شده. حالا سرنخ های بیشتری از این سو و آن سو سردر می آورند که نشان می دهد تصمیم جدایی مسی و بارسا از قبل گرفته شده بود.

لاپورتا تیر پیکان انتقاد را به سمت لالیگا و عدم انعظاف پذیری اش نشانه گرفت. اما در عین حال بر این عقیده بود سرمایه گذاری ای که قرار بود با شراکت CVC انجام شود آنقدرها به نفع باشگاه بارسلونا نبود.

اما آنچه درواقع مردم را آزار داد و استعفای خائومه یوپیز را تسریع کرد، این بود که بارسا به اندازه کافی برای حفظ او تلاش نکرد. مسی و اطرافیانش هم به این موضوع به خوبی واقف هستند.

یوپیز در یک مصاحبه با رادیوی کانادا در روز دوشنبه عنوان کرد: قصد نداشتم چنین جنجالی را به پا کنم. من استعفا دادم تا آن آزادی کامل را برای بیان آنچه طرفداران بارسا به دنبالش هستند داشته باشم-شفافیت- این چیزی است که در باشگاه وجود نداشته. لئو نیز اذعان کرد: آن ها هر کاری که از دستشان بر می آمد انجام ندادند.

اما شاید بدتر از تمام این افشاگری ها این باشد که در روز اعلام جدایی مسی از بارسا، لاپورتا در یک رستوران گران قیمت در بارسلونا در کنار رئیس رئال مادرید فلورنتینو پرز و رئیس یوونتوس آندره آگنلی، دو نفر از طرفداران پر و پا قرص سوپرلیگ دیده شد.   

یوپیس با عصبانیت گفت: "هیچ کس نمی تواند درک کند در حالی که طرفداران بارسا از رفتن مسی اشک می ریزند،چگونه لاپورتا از خوردن ماهی خود در کنار رئیس رئال مادرید لذت می برد. این تصویر اصلا خوشایند نیست."

در وضعیت مالی ای که بارسا داشت، شاید تصمیم منطقی ای گرفته شد، اما از دیدگاه مسی، طور دیگری بود. او به تعطیلات رفت و مطمئن بود همه چیز حل می شود و زمانی که برگردد تنها کاری که باید انجام دهد امضای قرارداد است.

قلب مسی شکست و احساس کرد از سوی باشگاهی که هر کاری برایش انجام داد، به او خیانت شده. بارسلونا از او تقاضا کرد از 50 درصد دستمزدش صرف نظر کند و او نیز بدون هیچ چون و چرایی پذیرفت.  

مسی پس از قهرمانی در کوپا آمریکا تصمیم گرفت دو سال دیگر، تا سن 36 سالگی به فوتبال حرفه ای خود ادامه دهد. پس از آن قصد داشت روزهای پایانی فوتبال خود را در لیگ آمریکا و و احتمالا با سسک فابرگاس یا در باشگاه اینترمیامی دیوید بکهام بگذراند.

او در تعطیلاتش در ایبیزا، نیمار، آنخل دی ماریا و پاردس و وراتی ستاره ایتالیایی را ملاقات کرد ( که همگی آن ها در پاریس بازی می کنند). حتی در آن لحظات هم تصور می کرد دوباره به بارسلونا بازمی گردد و قرارداد جدیدی را امضا می کند.

مسی پیش از این نیز در یک قدمی جدایی از بارسا رسیده بود. در سال 2014، چند روز پیش از مرگ تیتو ویلانوا که از بیماری سرطان رنج می برد، این مربی او را متقاعد کرد در بارسا بماند و از رفتن به پی اس جی خودداری کند.

ویلانوا به مسی گفت: "تو در هیچ جایی به اندازه اینجا خوشحال نخواهی بود." مسی پیشنهاد او را پذیرفت.

دو سال بعد زمانی که احساس کرد باشگاه از لحاظ مالی با او به خوبی تا نمی کند، اعلام کرد نه تنها از بارسا که از اسپانیا می رود. این بار هم صحبت هایی با او شد تا راضی به ماندن شود.

سپس در سال 2020 پس از شکست سنگین 8-2 بارسلونا در برابر بایرن مونیخ، او تصمیم گرفت وعده ای را که بارتومئو به او داده بود عملی کند و در پایان فصل باشگاه را ترک کند اما هیئت مدیره بارسلونا به این بهانه که مسی درخواست خود را دیر به باشگاه اعلام کرده به تعهداتش عمل نکرد. مسی در یک جمله کوتاه وضعیت خود را توصیف کرد: "به من دروغ گفتند."

مسی پیش از این هم در این موقعیت بوده. در سال 2000، شش ماه بعد از آنکه که به بارسلونا رسید، در همان دورانی که به دلیل مصدومیت و کاغذبازی های اداری نتوانست در تیم بازی کند، این نوجوان 13 ساله به همراه والدین، دو برادرو یک خواهرش مهم ترین تصمیم زندگی اش را گرفت.

او به آنها اعلام کرد که می خواهد بماند- عواقب این تصمیم باعث از هم گسستن خانواده مسی شد، برادران و تنها خواهرش به همراه مادرشان به روساریو بازگشتند و خورخه پدر مسی با او در بارسلونا ماند.

مسی حالا خود پدر سه فرزند بود و مطمئن بود می تواند جلوی تکرار تاریخ را بگیرد. به همین دلیل در سال گذشته نه تنها با همسرش آنتونلا، بلکه با پسرانش هم درباره رفتن یا ماندنش مفصل صحبت کرد.

مسی در شهر روساریو، در آن مناطق کارگری و فقیر نشین بزرگ شده بود، اما پسرانش تیاگو، متئو و چیرو بارسلونا را به عنوان خانه خود می شناختند.

مسی 13 ساله اشک ریخت همان گونه که مسی امروز اشک ریخت. اما او به خانواده اش قول داد این انتقال موقتی است و همه آن ها در نهایت به بارسلونا باز می گردند. اما به هر حال، آینده ی آن ها در پاریس منتظرشان است.

منبع: سایت bbc.com

تگ ها


مقاله بارسلونا لیونل مسی پاریسن ژرمن خوان لاپورتا فوتبال