بارسلونا؛ حاکم مطلق لالیگا در 10 سال اخیر

بارسایی‌ها در 11 فصل اخیر بی‌نظیر کار کرده‌اند....

بارسلونا خودش را برای جشن گرفتن هشتمین قهرمانی در یازده سال اخیر لالیگا آماده می‌کند.

به گزارش مدال و به نقل از موندو دپورتیوو، با پیروزی اتلتیکو مادرید مقابل والنسیا، حالا بارسا برای مسجل شدن قهرمانی‌اش در این فصل لالیگا نیاز به یک پیروزی از 4 بازی باقی مانده دارد که این برد می‌تواند در بازی شنبه مقابل لوانته در نیوکمپ حاصل شود. بارسا دیر یا زود این کار را خواهد کرد و برای هشتمین بار در یازده سال اخیر فاتح بزرگ‌ترین تورنمنت فوتبالی اسپانیا خواهد شد. بارسا در این یک دهه حاکم مطلق لالیگا بوده و آماری که در ادامه می‌آید، کاملا موید این نکته است.

به گواه آمار از ابتدای فصل 2008/09 تاکنون در لالیگا مجموعا 414 هفته بازی برگزار شده است. طبعا 414 هفته نیز تیمی صدرنشین جدول بوده است. از این تعداد، بارسا در 265 هفته صدرنشین لالیگا بوده است! برای پی بردن به بزرگی این رقم کافی است آن را با تعداد هفته‌های صدرنشینی رئال مادرید و اتلتیکو مادرید که به ترتیب در این یازده سال دو و یک بار قهرمان لیگ شده‌اند، مقایسه کنید. کهکشانی‌ها تنها 107 هفته و روخی بلانکوس فقط 16 هفته صدرنشین لالیگا در یازده فصل اخیر بوده‌اند. آمار بارسا حیرت انگیز است. آنها به ترتیب 158 و 249 هفته بیشتر از دو رقیب اصلی‌شان در راه قهرمانی، صدر جدول را تجربه کرده‌اند که حاکی از ثبات فوق العاده آبی اناری‌ها است.

هژمونی حکمرانی بارسا بر لالیگا از دوران گواردیولا شروع شد. تیم او از 152 هفته ممکن - 4 فصل - در 86 هفته صدرنشین لالیگا بود و سه قهرمانی برای بارسا به ارمغان آورد. به دنبال او تیتو ویلانووا یکی از یک طرفه ترین قهرمانی‌های تاریخ لالیگا را با بارسا به ثبت رساند. تیم او هر 38 هفته را در صدر جدول جا خوش کرده بود! تیم تاتا مارتینو که قهرمانی را در آخرین هفته از دست داد، 23 هفته صدرنشین بود. بارسلونای انریکه علی رغم همه فراز و فرودهایی که داشت، دو قهرمانی برای باشگاه آورد و مجموعا از 114 هفته ممکن، 52 بار صدرنشین بود.

نهایتا این والورده بود که نه تنها حکمرانی بارسا بر لالیگا را ادامه داد که اختلاف را حتی بیشتر هم کرد. تیم والورده در دو فصل اخیر فقط 6 هفته در صدر قرار نداشته است. فصل پیش در 2 هفته ابتدایی و امسال در 4 هفته. والورده خودش را برای دومین قهرمانی متوالی با بارسا در لالیگا آماده می‌کند.

تگ ها


بارسلونا لالیگا فوتبال