بارسلونا و زندگی پس از مسی

با توجه به نزدیک‌تر شدن جدایی لیونل مسی از بارسلونا، مسئولان باشگاه کاتالانی در حال آماده‌سازی برنامه‌های خود برای زندگی پس از جدایی ستاره آرژانتینی هستند....

به گزارش مدال، حتماً این جمله را خوانده یا شنیده‌اید: «ورزشکاران دو مرتبه خواهند مُرد، اولین بار در زمان بازنشستگی و خداحافظی از ورزش حرفه‌ای است.» اما اگر ورزشکار مد نظر، ستاره بزرگی همچون «لیونل مسی» باشد به طور قطع نه فقط او بلکه همه دوست‌دارانش با بازنشستگی او مرگ را تجربه خواهند کرد. البته شاید این یک اغراق بزرگ باشد شاید هم یک پیش‌بینی دقیق از آینده.

او دوشنبه هفته گذشته با رای خبرنگاران برای ششمین بار در طول 10 سال عنوان بهترین بازیکن جهان را به دست آورد. جالب اینکه سال 2009 زمانی که برای دریافت نخستین توپ طلای خود به شهر پاریس رفت به همراه با سه برادرش در مراسم حاضر شد اما در آخرین بار سه فرزندش او را همراهی کردند. او در همین مراسم اما قلب هوادارانش را به درد آورد و گفت: «32 سال دارم و بازنشستگی‌ام نزدیک شده است.» جمله‌ای که عاشقانش آرزو می‌کردند هیچگاه آن را نشنوند و حالا در کابوسی سیاه فرو رفته‌اند.

این نخستین بار نبود که بحث بازنشستگی او مطرح شده اما شنیدن و مواجهه با این حقیقت نه فقط برای دوست‌داران او بلکه برای هر فوتبال‌دوستی امری بسیار دشوار است. همه می‌دانستند که او 32 ساله است، همه می‌دانستند که بازیکنان اندکی بعد از 34 سالگی هم در سطح نخست بازی می‌کنند. همه خبر داشتند که او برای متقاعد کردن «نیمار جونیور» جهت بازگشت به بارسلونا تلاش زیادی کرده و به او پیام داده که تا 2 سال دیگر نیوکمپ را ترک خواهد کرد. همه می‌دانستند زمان برای کسی توقف نمی‌کند و هر داستانی، هر شروعی و هر ماجرایی در نهایت به اتمام می‌رسد اما باز هم واکنش هواداران به صحبت‌های جادوگر آرژانتینی حاکی از مخالفت آنها و عدم آمادگی‌شان جهت شنیدن مجدد این جمله از زبان فوق‌ستاره بود.

«خورخه والدانو» عضو تیم قهرمان آرژانتین در جام جهانی 1986 و هم‌بازی «دیگو مارادونا» در این مورد می‌گوید: «فوتبالیست‌ها در دوران بازی درباره زمان پایان آن صحبت نمی‌کنند، دلیل آن مانند صحبت نکردن بشر درباره مرگ است زیرا آنها را می‌ترساند.» اما داستان مسی و صحبت‌هایش مشخص کرد که این ترس تنها به لئو محدود نمی‌شود. شاید واکنش‌ها را بسیار احساسی قلمداد کنید ولی وقتی مسی کلمه «بازنشستگی» را به زبان آورد، همه به خاطرات دوران پر افتخار بازی او اندیشیدند و ناگهان احساس ناراحتی و غم به تک‌تک سلول‌هایشان نفوذ کرد.

«زمان پرواز می‌کند و حتی انگار سریع‌تر از هر زمان دیگری می‌گذرد.»

همگان این جملات لئو را با تمام وجود باور داشتند اما از واکنش‌هایشان مشخص بود که دوست داشتند حقیقت را کتمان کنند، دوست داشتند این بار همه چیز بر خلاف حقیقت پیش برود و آنها راهی جز پذیریش واقعیت پیش روی خود داشته باشند. کلمه «بازنشستگی» پس از صحبت‌های مسی به میزان غیرقابل تصوری در رسانه‌های جهان مورد استفاده قرار گرفت و این روند بی‌شک تا پایان دوران حرفه‌ای بزرگ‌ترین فوتبالیست کنونی جهان با شیبی تصاعدی تداوم خواهد یافت. این شاید پرمخاطب‌ترین جمله مسی بود که در راسانه‌ها منتشر شده. او درباره پدیده‌ای لب به سخن گشود که روانشناسان آن را «مرگ نخست یک بازیکن حرفه‌ای» توصیف کرده‌اند، پس چنین بازنشری به هیچ عنوان تعجب‌برانگیز نیست.

«ماریانو راجوی» رئیس جمهور سابق اسپانیا از هواداران رئال مادرید است. هنگامی که از او پرسیدند که در آینده رئال مادرید چه مسئله‌ای نقش مهمی دارد، در جواب گفت: «رفتن مسی به استرالیا!» او شروعِ آینده رئال را در گرو به پایان رسیدن دوران لئو می‌دانست. شاید فکر کنید او چهار قهرمانی تیم محبوبش در پنج سال گذشته لیگ قهرمانان اروپا را فراموش کرده اما در حقیقت پاسخش پیامی مهم در دل خود داشت. پاسخ او اهمیت مسی را به بهترین شکل ممکن به تصویر می‌کشد؛ اینکه چگونه مسیر فعالیت لئو می‌تواند همه چیز را تغییر دهد، اینکه پس از او چطور یک نسل جدید ظهور خواهد کرد.

«خواکین» وینگر رئال بتیس قصد دارد تا 40 سالگی بازی کند. او درباره صحبت‌های مسی با شوخی گفت: «خب او بدن من را ندارد! پس زودتر از من بازنشسته خواهد شد.» همین پاسخ طنزگونه خواکین، بذر امیدی در دل هواداران کاشت؛ اگر مسی بدن و شرایط فیزیکی خوب داشته باشد چه!؟ اگر بتواند بدنش را بیش از پیش آماده کند و آماده نگه دارد چه؟ اگر راهی باشد...

تمام این سوالات به این دلیل است که بیم دوران «پسا مسی» در دل هواداران بارسا به شدت جوانه زده و بدن‌شان را به لرزه درآورده. بسیاری حتی پا را فراتر گذاشته‌اند و مدعی شدند که روزهای پس از خداحافظی لئو بدون هیچ شک و تردیدی تقریباً همچون شب، تیره و تار خواهد بود. سرنوشتی که تجربه‌اش اجتناب‌ناپذیر است.

«لیونل اسکالونی» سرمربی تیم ملی آرژانتین هم ابراز امیدواری کرده که کوپا آمه‌ریکا پیش رو، آخرین حضور فوق‌ستاره آلبی‌سلسته در این تورنمنت نباشد. تمام این اظهار نظرات باعث شده که همه مطمئن باشند که سرنوشت تلخ بیشتر از هر زمان دیگری به آنها نزدیک است. حتی «خوزپ ماریا بارتومئو» رئیس بارسلونا می‌گوید در جایگاه مدیران دو تیم، هنگامی که او کنار مدیر تیم حریف می‌نشیند همواره از او سئوال می‌کنند که آیا لئو بازی خواهد کرد یا خیر!؟ اما حالا دیگر این پرسش دستخوش تغییر خواهد شد و از این به بعد همگی از رئیس بلوگرانا خواهند پرسید که چه مدت دیگر مسی قصد بازی دارد؟

به همین دلیل‌ست که بارسلونا خود را آماده زندگی پس از مسی می‌کند. آبی‌اناری‌ها از مدت‌ها پیش بیم فرا رسیدن روز خداحافظی لئو را درند، ستاره‌ای که ارزش باشگاه است.

آیا باید از شنیدن صحبت‌های مسی درباره بازنشستگی تعجب کرد؟ قطعاً خیر! دیگر زمان آن رسیده که با واقعیت روبه‌رو شد و برای مشکل، راه‌حل کارساز یافت. راه حلی که بتواند از یک بحران بزرگ و خانمان‌سوز جلوگیری کند! اما عجیب اینکه سیاست فعلی مدیران بارسا، تزریق امید به هواداران از طریق وعده‌های ماندگاری لئو بوده! بارتومئو در همین راستا به خبرنگاران گفت: «لئو زمان زیادی دارد. من اغلب با او صحبت می‌کنم و به نظرم هنوز توانایی دارد سال‌ها بازی کند. او مدت‌های زیادی با ما خواهد بود، شک نداشته باشید» صحبت‌های او روز بعد تیتر روزنامه «موندو دپورتیوو» شد تا ابر ناامیدی از آسمان نیوکمپ کمی دور شود. ضمن اینکه «لوئیس سوارز» هم در راستای پیشبرد همین استراتژی گفت: «فکر می‌کنم منظور مسی را اشتباه متوجه شدید. مسی برنده توپ طلا شده و احتمالا خوشحال و مضطرب بوده چرا که او هم انسان است. مسی هنوز مدت زیادی پیش روی خود دارد.» اما خبر بد برای مدیران بلوگرنا این است که این پروژه هرگز نتوانست به اندازه حرف‌های مسی تاثیرگذار باشد و همچنان نگرانی‌ها پابرجاست.

البته آبی‌اناری‌ها برای دوران پسا مسی برنامه داشتند ولی پاریسی‌ها از راه رسیدند و تمام رشته‌های بلوگرانا را پنبه کردند. با این حال از ایالت کاتان خبر می‌رسد که پروژه دیگری کلید خورده؛ گرچه «نیمار جونیور» خواهان بازگشت به نیوکمپ شده اما خبر تمدید قرارداد «آنسو فاتی» نشان از طرح‌ریزی برنامه جدیدی دارد. او پدیده این فصل تیم بوده و اکثر رقیبان چشم به جذبش دارند و همین امر موجب شد تا بارسا رقم فسخ قرارداد پدیده را 170 میلیون یورو تعیین کند، رقمی که به زودی به 400 میلیون یورو افزایش خواهد یافت.

آنسو پس از تمدید گفت: «امیدوارم بتوانم همیشه در بارسلونا باشم.» او می‌خواهد مانند مسی همیشه در بارسا بماند و تازه در شروع راه است. بارسا بیش از 100 روز پیش و همان روز نخستین دیدار فاتی با پیراهن تیم، مذاکرات تمدید را آغاز کرد چرا که اشتیاق، هنر و آینده را در او دید. پدیده‌ای که در زمان درست ظهور کرده و قطعاً حالا هم‌زمانی اعلام خبر تمدید قراردادش با اخبار مسی، یک تصادف نبوده و به نوعی پاسخ باشگاه به آینده‌ای تاریک است. «آنسو فاتی» چراغی‌ست که در تاریکی روشن شده و همگان امیدوارند پس از مسی رهبر جدید تیم شود! جالب اینکه مشاور او همان برادر مسی است که لئو بارها از او تشکر کرده.

بارسلونا به این برنامه نیاز داشت؛ فردای خداحافظی مسی و پایان عصرش، آنسو روی کار خواهد آمد اما بدون شک در آن زمان اوضاع همانند گذشته نخواهد بود.

بیشتر بخوانید:

واکنش بارسلونا به بازنشستگی مسی

تگ ها


بارسلونا بلوگرانا آبی و اناری‌ها نیوکمپ فوق ستاره آرژانتینی لیونل مسی لئو مسی مسی نیمار نیمار جونیور آنسو فاتی بارسلونا بدون مسی لالیگا فوتبال جهان یادداشت اختصاصی لیونل مسی بارسلونا لالیگا فوتبال