بازخوانی یک واقعه؛ مصدومیت کازورلا و یک خالکوبی دو تکه!

سانتی کازورلا پس از گذراندن دوران مصدومیت به فوتبال برگشت اما این بازگشت به سادگی رخ نداده....

مدال/ سانتی کازورلا هیچ‌وقت لحظه بازگشت به رختکن اسپانیا را فراموش نخواهد کرد. بازگشت کنار هم تیمی‌های سابقش راموس، آلبا، ناواس و ... که روزی به همراه آن‌ها قهرمان اروپا شد و فکر نمی‌کرد دیگر چشمانش به در کمدهای رختکن لاروخا بیفتد.
هوای نوامبر ۲۰ درجه بود اما گرمای حضور سانتی در تمام کمپ مشخص بود. ۲ سال از روزی که تقریبا پایش را از دست داده بود و تصمیم به خداحافظی گرفت، گذشته بود اما با ۳۵ سال سن در اردوی تیم ملی حضور پیدا کرد تا مورد پرسش شوخی و طعنه قرار گیرد: اینجا چه می‌کنی؟ سورپرایزمان کردی!
کمی به عقب برویم. کازورلا هفتاد و ششمین بازی‌اش را مقابل انگلیس انجام می‌دهد و با پای چپ، دومین گل تیم ملی اسپانیا را به ثمر می‌رساند. مصدومیت از ۲ سال پیش با او همراه بوده. از زمان حضور در آرسنال. با ۱۲ گل در اولین فصل حضورش در قلب توپچی‌ها جایی برای خود دست و پا کرده بود تا بازی دوستانه مقابل غنا فرا رسید. در مچش درد احساس کرد و این درد پیشرفت کرده بود.
۴ هفته بعد کازورلا به ترکیب آرسنال برگشت اما مشکلات حل نشده بود. خودش می‌گوید: انتظار داشتم بعد از چند هفته همه‌چیز خوب شود اما درد ادامه داشت. هر ماه. هر هفته و هر روز!
خودش متوجه نبود اما برد ۶-۰ آرسنال مقابل لودوگورتز و پاس گلش به اوزیل آخرین حضور کازورلا با لباس قرمز و سفید بود. دیداری که حجم دردها، او را به گریه انداخت. کازورلا دیگر حتی نمی‌توانست راه برود. دکترها به او فرمان توقف دادند تا ببینند داخل پای این بازیکن چه خبر است.
کازورلا جراحی شد اما جراحی با اضافه کردن مشکل عفونت، اوضاع را وخیم‌تر کرد. او قانقاریا گرفت. شرایطی شبیه به سربازان جنگ جهانی و عفونت به تاندون‌های آشیل پایش سرایت کرد. او می‌گوید: دکترها به من گفتند ۱۰ سانتی‌متر از تاندون‌‌هایت وجود ندارد و من پاسخ دادم چی؟ مگر می‌شود؟ پوستم کامل از بین رفته بود و دکترها مجبور به پیوند پوست از دست به پایم شده بودند. بدترین لحظه زندگی‌ام بود.
نکته جالب دو تکه شدن خالکوبی کازورلا بود. حالا روی دستش ind مانده بود و ia به پایش منتقل شده بود تا دیگر روی بدن او INDIA به صورت پیوسته قابل مشاهده نباشد.

 

هنوز همه‌چیز حل نشده بود و مقداری عفونت ناشناخته در وجود کازورلا باقی مانده بود که می‌توانست باعث قطع پای او شود. خودش می‌گوید: زمانی که چنین خبری را شنیدم اصلا باورم نمی‌شد. به من گفتند مواظب خودت باش زیرا ممکن است پایت را از دست بدهی و این امکان وجود دارد اما من همیشه مثبت اندیش بودم.
با وجود چنین اخباری، خداحافظی کازورلا در سن ۳۲ سالگی چیز عجیبی به نظر نمی‌رسید اما او دست از تلاش برنداشت و هر روز به بیمارستان می‌رفت برای ریکاوری اقدام می‌کرد. حتی مجبور شد از خانواده‌اش فاصله بگیرد. روند بهبودی سریع نبود اما در نهایت نتیجه خوبی شکل گرفت. کازورلا می‌گوید: بدترین دوران زندگی‌ام بود. هرروز با دکتر مخصوصم به تمرین می‌پرداختم اما هنوز نه می‌توانستم راه بروم و نه بدوم. حتی نمی‌توانستم به توپ ضربه بزنم. ناامید بودم. می‌توانستم به همسرم زنگ بزنم و بگویم دیگر قصد ادامه دادن ندارم اما او می‌گفت نه! ادامه بده و خسته نشو! دکترم، دوستانم فامیل‌ها و دوست و آشنایان هم به من انگیزه می‌دادند.
کازورلا بالاخره بر مصدومیت غلبه کرد اما جایگاهش در آرسنال را از دست داده بود. آرسن ونگر به او پیشنهاد تمدیدی یک ساله داد. کازورلا می‌‌گوید: هیچ‌وقت هم‌تیمی‌هایم را فراموش نمی‌کنم. قبل از دیدار نیمه‌نهایی مقابل اتلتیکو مادرید در لیگ اروپا به آرسن زنگ زدم و به او گفتم می‌توانم در کنار تیم تمرین کنم؟ او گفت جدی می‌گویی؟ می‌توانی بازی کنی؟ من گفتم نه. فقط می‌خواهم کنار تیم باشم.
این هافبک اسپانیایی در نهایت با ویارئال قرارداد بست و در اولین دیدار فصل ۱۹-۲۰۱۸ با لباس زرد این تیم روی زمین چمن ظاهر شد.

 

بیشتر بخوانید:

مشکل مالی آرسنال را به عقب‌نشینی در نقل‌وانتقالات وا داشت

تگ ها


گزارش اختصاصی مصدومیت فوتبال جهان سانتی کازورلا آرسنال ویارئال لیگ برتر لالیگا فوتبال