بازخوانی یک پرونده؛ فوتبال ایران چگونه تعلیق شد؟

تیم ملی ایران با برانکو ایوانکوویچ به جام جهانی 2006 آلمان صعود کرده بود اما حتی صعود تیم ملی هم پایانی بر اختلافات و کشمکش های داخلی نبود ......

تیم ملی ایران با برانکو ایوانکوویچ به جام جهانی 2006 آلمان صعود کرده بود اما حتی صعود تیم ملی هم پایانی بر اختلافات و کشمکش های داخلی نبود.

به گزارش مدال به نقل از خبرورزشی-سازمان تربیت بدنی وقت با فدراسیون فوتبال جدال لفظی و اداری داشت و این مناقشه به مطبوعات و خبرگزاری های آن دوره سرایت کرده بود .

حمله های پیاپی سازمان تربیت بدنی به دادکان و خلع سلاح شدن رئیس وقت فدراسیون فوتبال استرس حاکم بر اردوهای تیم ملی را بالا برد. تا جایی که سازمان ورزش منتظر یک لغزش از سوی تیم ملی بود تا دادکان را قلع و قمع کند. زمان گذشت و تیم ملی در هر 3 دیدارش در جام جهانی 2006 آلمان نتیجه نگرفت

محصول این اتفاق این بود؛

محمد علی آبادی در یک حکم شفاهی محمد دادکان را از سمت خود برکنار کرد.

*

 در این باره دکتر مهدی خبیری که سالها در فدراسیون فوتبال بود خاطره ای را تعریف می کند؛

« آن موقع علی آبادی،دادکان را برکنار کرد نه کتبی بلکه شفاهی! باز هم این نکته ای است. هیچ نامه کتبی در میان نبود ولی رئیس فدراسیون، اعضا را جمع و با آنها خداحافظی می کنند و کنار می روند و سوال فیفا این بودکه چرا دادکان رفت؟ گرچه یک ماه بعد دوره ریاست آقای دادکان در فدراسیون هم تمام می شد بدین ترتیب مشکل دیگری پیدا شد.

 من پیش آقای علی آبادی رفتم و از ایشان پرسیدم آیا کتبا رئیس فدراسیون را برکنار کرده اید که گفتند نه شفاهی بوده! گفتم این مساله منتفی است ولی فوتبال ایران را به خاطر ماجراهای چهار سال قبل تعلیق می کنند. یعنی تعلیق فوتبال ایران به دلیل برکناری آقای دادکان بر نمی گردد. بحث فیفا از 4 سال قبل شروع شده بود که بر اساس 2 خطای سازمان بود اول قبول استعفای آقای صفایی فراهانی و دوم نامه ای که فدراسیون ایران به فدراسیون جهانی فوتبال ارسال کرد مبنی بر تغییر در اساسنامه؛ روح دموکراسی در اساسنامه دوم به هم ریخته بود چون به جای مجمع یک نفر می توانست خلع یا استعفا قبول کند!

*

فیفا در نهایت فوتبال ایران را تعلیق کرد تا به این ترتیب همه دست به دامن دادکان شوند. دادکان هم با اکراه طی یک استعفای نمایشی در دفتر شخصی خود اعلام کرد از ریاست فدراسیون فوتبال ایران استعفا می دهد.

 اصولا فیفا اهل تهدید نیست.این که در خبرگزاری به تهدیدهای فیفا شاره می کند حرف غلطی است؛

فیفا اهل تبصره،قانون و اساسنامه است و در فرهنگ اروپایی ها تهدید جایی ندارد. شاید اگر فدراسیون جهانی فوتبال در آمریکا بود ادبیات فوتبال عوض می شد اما مقر فیفا در زویخ است؛ مهد تمدن و گفت و گو و فیفا هر بار که ایراد اساسنامه ای از فدراسیون های مختلف می بیند و مداخله دولت ها را در کار فوتبال حس می کند کار یکسره می شود.

در مساله احسان حاج صفی و مسعود شجاعی نکته ای وجود دارد که خاطرات آن سالها را زنده می کند؛

معاون وزیر ورزش به صورت شفاهی،خبر از محرومیت دو ملی پوش فوتبال ایران داده است...!

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال