بازگشت به وطن بدون برد و با یک یار کمتر!

تیم ملی هندبال بانوان ایران با وجود مورد توجه قرار گرفتن از سوی رسانه ها در اولین حضور توفیقی در نتیجه گیری نداشت....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، تیم ملی هندبال بانوان ایران برای نخستین بار در هجدهمین دوره رقابت های قهرمانی آسیا به میزبانی اردن به مقام چهارم دست یافت و جواز حضور در بیست و پنجمین دوره مسابقات قهرمانی زنان جهان به میزبانی اسپانیا را کسب کرد. این اولین حضور ایران در مسابقات هندبال قهرمانی زنان جهان بود؛ رقابت هایی که برای نخستین بار با شرکت ۳۲ تیم در هشت گروه چهار تیمی برگزار شد.


تیم ملی هندبال بانوان در گروه C این رقابت ها با نروژ، رومانی و قزاقستان همگروه شد و دختران ایران در شرایطی به مصاف حریفان رفتند که دو بازیکن تیم ملی در سال‌های اخیر و البته مربی شان با دیگر نفرات به اسپانیا اعزام نشدند. در فاصله یک هفته مانده به اعزام در آخرین اردوی تیم در تهران ساناز رجبی و مژگان قهرمانی به عنوان بازیکن و نشمین شافعیان که عنوان سرمربی را داشت، از تیم کنار رفتند.


ایران در نخستین بازی خود به مصاف رومانی رفت و با نتیجه ۳۹ بر ۱۱ بازی را به حریف واگذار کرد. دختران ایران در بازی دوم مقابل نروژ ۴۱ بر ۹ تن به شکست دادند و بانوان هندبالیست در پایان دور مقدماتی مرحله گروهی به مصاف قزاقستان رفتند که انتظار شکست قزاق ها از تیم ملی بانوان می‌رفت اما بازهم این اتفاق رخ نداد و ایران مقابل قزاق ها نیز ۳۱ بر ۲۵ مغلوب شد.


پیش از این هم تیم ملی هندبال بانوان ایران در مسابقات آسیایی برابر قزاقستان شکست خورده بود، اما پیش بینی می شد این بار اختلاف به حداقل رسیده و یا حتی ایران موفق به شکست این رقیب آسیایی شود. به هر حال با قبول سومین شکست در گروه C تیم ملی هندبال بانوان برای کسب مقام ۲۵ تا ۳۲ جهان با ازبکستان، آنگولا و کامرون همگروه شد. ایران در اولین بازی این مرحله که با نام جام ریاست جمهوری برگزار می شد، به مصاف ازبکستان رفت‌‌‌ اما بازهم ایران برابر یک تیم آسیایی ناکام بود و ۳۷ بر ۳۲ مغلوب ازبک‌ها شد. در ادامه و در دو بازی دیگر پرزیدنت کاپ ایران به مصاف نمایندگان آفریقا رفت و ابتدا ۴۱ بر ۸ مقابل آنگولا شکست خورد و سپس در مصاف با کامرون ۳۲ بر ۱۷ بازی را واگذار کرد تا بدون امتیاز  با شش شکست به لطف ابتلای بازیکنان تیم ملی چین به کرونا در رتبه ۳۱ جهان در اولین حضور جهانی خود قرار گیرد.


عملکرد انفرادی و درخشش بازیکنان تیم ملی بانوان در رقابت های قهرمانی جهان نطقه عطف این رقابت ها برای ایران بود و نشان داد که هندبال بانوان ایران پتانسیل رسیدن به رتبه های بالاتری را هم خواهد داشت؛البته نه به این انتظار که نروژ و رومانی را شکست دهیم، به این معنا که کمی کار تیمی بهتری داشته باشیم، بازیکنان در زمین سردرگم و بلاتکلیف نباشند و روی به کارهای انفرادی نیاورند و مقابل قزاق و ازبک‌ها تیم برتر میدان باشیم.


فاطمه خلیلی سنگربان قمی هندبال ایران دوبار با رای مردم در نظرسنجی انتخاب بهترین بازیکن زمین بیشترین آرا را کسب کرد و به عنوان برترین بازیکن زمین معرفی شد. الناز قاسمی دیگر محصول باشگاه هدف پویان جوان قم هم‌مانند خلیلی برترین بازیکن میدان شد. البته این پایان کار درخشش انفرادی بازیکنان ایرانی نبود تا گل زیبا مریم یوسفی در بین پنج گل برتر روز پایانی دور مقدماتی مرحله گروهی قرار گیرد و عملکرد خوب انفرادی بازیکنان را تکمیل کند. آزو کیانی آرا بازیکن تیم شهید شاملی کازرون با ۲۱ گل زده برترین گلزن ایران در مسابقات قهرمانی جهان لقب گرفت تا بالاتر از الناز قاسمی با ۱۸ گل و مریم یوسفی با ۱۲ گل قرار بگیرد.


البته این پایان اتفاقات پیرامون تیم ملی بانوان در مسابقات قهرمانی جهان نبود و پناهندگی شقایق باپیری شوک بزرگی را به جامعه هندبال وارد کرد. بازیکن ۳۰ ساله و سنندجی تیم ملی بانوان پس از انجام تست PCR برای بازگشت به ایران ناپدید شد و پس از دو روز با بازگشت تیم ملی هندبال بانوان به ایران با انتشار ویدیویی از پناهندگی خود در یکی از کشورهای اروپایی خبر داد تا تیم ملی بدون شقایق به وطن برگردد.


* صمد خزایی

تگ ها


هندبال تیم ملی هندبال هندبال