بازگشت درخشان فرشید اسماعیلی بعد از پنالتی چیپ معروف

به دنبال از دست رفتن ضربه پنالتی در دربی پایتخت توسط فرشید اسماعیلی و انتقادات فراوان نسبت به او، هافبک استقلال پس از پشت سر گذاشتن این حواشی بازگشت درخشانی به ترکیب آبی‌پوشان داشته است...

به دنبال از دست رفتن ضربه پنالتی در دربی پایتخت توسط فرشید اسماعیلی و انتقادات فراوان نسبت به او، هافبک استقلال پس از پشت سر گذاشتن این حواشی بازگشت درخشانی به ترکیب آبی‌پوشان داشته است

به گزارش خبرنگار مدال، هنوز آن پنالتی جنجالی از خاطر هواداران استقلال نرفته. چیپی که ناگهان اوج گرفت و از بالای دروازه بیرانوند بیرون رفت. هدر رفتن پنالتی در فوتبال یک اتفاق معمولی است، ولی این یک بازی معمولی نبود و نیمه آبی ورزشگاه را شوکه کرد. بازی برگشت با پرسپولیس آخرین فرصت استقلال برای رسیدن به صدر جدول و قهرمانی بود و با بی‌دقتی فرشید اسماعیلی که به خودخواهی هم تعبیر شد از دست رفت. استقلال بازی را به رقیب سنتی باخت و قهرمانی از دست رفت تا دومینویی از اتفاقات ناگوار رقم بخورد. شفر برکنار شد، فصل بدون جام به پایان رسید و حدود 15 بازیکن به دلایل مختلف کنار گذاشته شدند. فرشید مقصر بزرگ شکست دربی و البته از دست رفتن قهرمانی نامیده شد.
با وجود زلزله بزرگی که در پایان فصل استقلال را لرزاند، نام اسماعیلی در میان جدا شده‌ها نبود. او در استقلال باقی ماند و توانست یکی از بازیکنان اصلی استراماچونی شود. در روزهایی که هواداران افسوس جدایی پاتوسی را می‌خورند، مهمترین مهره خط میانی استقلال است و حتی توانسته ضعف خط حمله را تا حدودی برطرف کند. روزهای پس از دربی 89 سختترین دوران فوتبال اسماعیلی بود و محبوبیتش نزد هواداران به پایین‌ترین نقطه رسید، ولی او مصمم است که آن اشتباه را جبران کند.
آسمان استقلال در فصل جدید تیره بوده و در روزهای بد عملکرد خوب بازیکنان هم کمتر به چشم می‌آید. استقلال در لیگ نوزدهم نتایج ضعیفی گرفته و هواداران به شدت از این وضعیت ناراضی‌اند، با این حال بی‌انصافی است اگر نمایش خوب فرشید نادیده گرفته شود. در روزهایی که خط حمله استقلال راه دروازه را پیدا نمی‌کند، او نقش پررنگی در گل‌های تیمش داشته است.
پس از شکست غافلگیرکننده هفته اول به ماشین‌سازی، اسماعیلی توانست دروازه فولاد را در ورزشگاه آزادی باز کند، هرچند گل ثانیه‌های آخر حریف برد را از استراماچونی گرفت. او مقابل نفت مسجدسلیمان هم نمایش خوبی داشت، ولی اخراج سخت‌گیرانه‌اش اجازه نداد که در دربی هفته چهارم بازی کند. فرشید مقابل ذوب‌آهن به ترکیب برگشت و بعد از ساختن گل اول برای شجاعیان با شوت میلیمتری دقیقه 90 استقلال را پیش انداخت، ولی این بار هم استقلال نتوانست برتری را حفظ کند.
در بازی جام حذفی مقابل گل ریحان چیزی نمانده بود که اشتباهات و اتفاقات ناخواسته بحران استقلال را تشدید کند، ولی فرشید در وقت اضافه ستاره زمین شد تا اولین برد به نام مربی ایتالیایی ثبت شود. او با توپ‌ربایی عالی گل دوم را برای سجاد آقایی ساخت و گل سوم را هم خودش زد تا این بار حریف بختی برای جبران نداشته باشد. برای تیمی که در دوران گذار است و هنوز مشکلات فنی و ذهنی پرشماری دارد، سه گل و دو پاس گل در پنج بازی آمار خیلی خوبی برای این هافبک است که حالا از باتجربه‌های استقلال محسوب می‌شود.
در فصولی که خط میانی استقلال ترافیک شدیدی داشت، اسماعیلی دقایق بازی خوبی داشت، ولی این فصل که آنها با فقر بی‌سابقه بازیکن روبه‌رو هستند، یکی از امیدهای اصلی استراماچونی و ستون‌های تیم است. در دوره مربیگری شفر او بیشتر در پست گوش چپ بازی می‌کرد، ولی مربی ایتالیایی تصمیم گرفته استقلال را با آرایش 2-5-3 به زمین بفرستد و حالا به عنوان یکی از هافبک‌های نفوذی نقش محوری‌تری دارد.
اسماعیلی به همراه شجاعیان دو هافبک طراح استقلال هستند که جلوتر از کریمی یا ریگی بازی می‌کنند. آنها مأموریت سازماندهی حملات را دارند و مربی ایتالیایی از آنها خواسته که توپ را بدون مکث و با سرعت زیاد از خط دفاع به حمله منتقل کنند. فرشید حالا تقریباً در نقش پاتوسی بازی می‌کند و مصمم است که با آمادگی بالا اجازه ندهد جای خالی هافبک آفریقایی احساس شود.
البته این تنها مأموریت این دو هافبک نیست و استراماچونی از آنها خواسته به خط حمله هم اضافه شوند. در بازی‌های این فصل استقلال بارها دیده شده که این دو هافبک به پشت دفاع حریف می‌زنند و مدافعان یا سایر هافبک‌ها وظیفه دارند آنها را با توپ بلند تغذیه کنند. در شرایطی که تمرکز مدافعان حریف روی مهاجمان است، فرار هافبک‌های نفوذی از میانه زمین کمک می‌کند که خط آفساید را بشکنند و با دروازه‌بان تک به تک شوند. گل اسماعیلی به فولاد و گل شجاعیان به ذوب‌آهن با این روش زده شد. پس باید منتظر گل‌ها و پاس گل‌های بیشتری از او باشیم.
فرشید پس از آن پنالتی که مثل آوار روی سرش خراب شد، ترجیح داد سکوت کند و شایستگی‌اش را در زمین ثابت کند. با وجود مشکلات و بدبیاری‌های استقلال، او لیگ نوزدهم را خیلی خوب شروع کرده و فرم خیلی خوبی دارد. پس از برد در جام حذفی که فشار را کمی از روی استقلال برداشت حالا هواداران منتظر بازی جمعه با گل‌گهر و اولین برد در لیگ برتر هستند؛ مسابقه‌ای که دوباره می‌تواند صحنه درخشش اسماعیلی باشد. فوتبال گاهی می‌تواند بیرحم باشد، مثل آنچه در دربی دهم فروردین برای فرشید اتفاق افتاد، ولی معمولاً به شما فرصت جبران میدهد و او می‌خواهد ستاره جدید استقلال باشد.
*پیروزی مقابل گل ریحان ظاهراً می‌تواند شما را از فرم نامناسب روحی خارج کند. از این پیروزی خوشحالید؟
 به طور کلی بازی خوبی بود. تیم گل ریحان تیم باانگیزه و بانشاطی بود. بازیکنان لیگ برتری خوبی داشت و می‌خواستند ما را غافلگیر کنند اما ما از تجربه بیشتری که داشتیم استفاده کردیم و توانستیم برنده این بازی باشیم. من از این پیروزی خوشحالم اما این تازه مقدمه راه استقلال است.
*در این بازی شما به یک‌باره غافلگیر شدید و از حریف گل خوردید. در ادامه هم یک پنالتی را از دست دادید که از لحاظ روانی وضعیت بدی ایجاد می‌کند. چه شد که توانستید به بازی برگردید؟
 معمولاً وقتی چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد که تیمی پنالتی از دست می‌دهد و روحیه تیمی افت می‌کند اما خدا را شکر توانستیم زود به چرخه بازی برگردیم و گل‌های بعدی را به ثمر برسانیم. ما از ابتدا هم می‌دانستیم بازی بسیار سختی با گل ریحان داریم برای همین بعد از گلی که دریافت کردیم به حملات‌مان ادامه دادیم. حتی بعد از اینکه پنالتی گل نشد هم حمله کردیم تا برنده از زمین بیرون برویم. هدف ما پیروزی بود که هرچند سخت اما به آن رسیدیم تا نقطه عطفی برای ما باشد.
*در وقت‌های اضافه انگار موتور شما تازه روشن شد.
 همینطور است. وقتی بازی به وقت‌های اضافه رفت ما مطمئن بودیم که به این تیم گل می‌زنیم چون می‌دانستیم احتمال اینکه آنها از لحاظ بدنی تحلیل بروند زیاد است برای همین جسورانه‌تر حمله کردیم.
*مرتضی تبریزی در این بازی یک پنالتی از دست داد و تماشاگران هم رفتار تندی با او داشتند. درباره وضعیت روحی و روانی این بازیکن می‌توانی برای ما صحبت کنی؟
 مرتضی بازیکنی بود که وقتی به استقلال آمد نزدیک به 20 گل برای ذوب‌آهن در بازی‌های آسیایی و لیگ به ثمر رسانده بود. او بازیکن کوچکی نیست اما چیزی که مشخص است اینکه بازی کردن در تیم‌های استقلال و پرسپولیس دشوار است و شرایط خاص خودش را می‌طلبد ولی این همه هجمه‌ای که علیه مرتضی شکل گرفته ناشی از نتیجه نگرفتن تیم است. فشار نتیجه نگرفتن بیشتر روی مرتضی بوده. مطمئن باشید اگر بازی‌های آینده را ببریم هم مرتضی و هم دیگر بازیکنان از فشاری که وارد شده خارج می‌شوند. شک نکنید وقتی تیم سرحال باشد مرتضی هم سرحال خواهد بود و برای استقلال گل خواهد زد.
*تو می‌دانی که هواداران استقلال از ادامه ناکامی‌ها خسته‌اند و برای بیرون آمدن از این شرایط بیش از همه روی بازیکنانی مانند تو که تازه به استقلال آمده‌ای حساب می‌کنند؟ از نقش خودت میان هواداران آگاهی داری؟
 خودم را زیاد درگیر چنین فضایی نکردم اما باید بگویم که هواداران استقلال به من لطف دارند و  تنها کاری که می‌توانم بکنم این است که تلاش کنم تیم نتیجه بگیرد و من هم سهمی در موفقیت‌ها داشته باشم. باید وظایفم را به نحو احسن در تیم انجام بدهم. من چه یک دقیقه در ترکیب استقلال باشم چه 5 دقیقه دوست دارم عملکردم طوری باشد که دل هواداران شاد شود. هدفی جز این ندارم.
*محرومیت‌ها و مصدومیت‌های اخیر چه اندازه در ناکامی‌های شما اثر گذاشته است؟
 خیلی زیاد. وقتی تیمی کامل نباشد هم از لحاظ فنی لطمه می‌خورد و هم روحی. بخصوص اینکه مجموعه تازه‌ای باشد که کار هم سخت‌تر می‌شود. شیخ دیاباته، محسن کریمی، وریا غفوری و فرشید باقری بازیکنان مهمی برای ما هستند که با مصدومیت آنها لطمه خوردیم. امیدوارم این مصدومیت‌ها برطرف شود و تیم کاملی داشته باشیم. ما کلی بدشانسی آوردیم اما احساس می‌کنم همه چیز درست می‌شود.
*تو هم به احیا شدن استقلال امیدواری؟ آیا می‌توانیم شما را مقابل گل گهر هم پیروز میدان ببینیم؟
 هر بازی سختی‌های خاص خودش را دارد و اینطور نیست که بازی آسانی پیش روی ما باشد اما خدا را شکر با بردی که مقابل گل ریحان داشتیم کمی از لحاظ روانی بهتر شدیم. تلاش می‌کنیم امتیاز از دست ندهیم. استقلال دیگر جایی برای از دست دادن امتیاز ندارد. باید به کورس برگردیم. جای استقلال اینجا نیست.
*می‌توانیم از قول تو بنویسیم که استقلال به کورس قهرمانی برمی‌گردد؟
 ما صددرصد به قهرمانی امیدواریم. لیگ هرگز قابل پیش‌بینی نیست اما تمام تلاش ما همین است که در دایره مدعیان قهرمانی باشیم. تیم ما تغییرات زیادی داشته. تازه داریم به هماهنگی می‌رسیم. خیلی‌ها نا امیدند اما تازه هفته پنجم لیگ است. کلاً فاصله ما تا صدر جدول 8 امتیاز است و فکر نمی‌کنم جبران 8 امتیاز کار سختی باشد. ما به کورس قهرمانی برمی‌گردیم.

بیشتر بخوانید:

اختلافات بالا گرفت؛ فرهاد مجیدی به تماس‌های فدراسیون پاسخ نمی‌دهد!

تگ ها


استقلال فرشید اسماعیلی آندره آ استراماچونی لیگ برتر فوتبال ایران فوتبال