بازگشت رونالدو به منچستریونایتد: این ماموریت چگونه انجام شد؟

چگونه رونالدو یک سال پیش از اتمام قراردادش با یوونتوس، به منچستریونایتد پیوست؟...

وقتی بعدازظهر پنج شنبه اخبار احتمال پیوستن رونالدو به سیتی و موافقتش برای بازی در این باشگاه منتشر شد، اوله گونار سولسشر با افراد نزدیک خود مذاکراتی کرد و می دانست یونایتد راهی جز عمل به توصیه های او ندارد.

سولسشر این را به خوبی درک کرده بود که در ورای جنبه های قابل پیش بینی بازی برای تیم پپ گواردیولا، دیدن رونالدو در لباس آبی سیتی، نتایج فاجعه بار تری برای یونایتد دارد.

بدون تلاش و مبارزه، اسطوره ی باشگاه یونایتد را دو دوستی تقدیم رقیب کردن، می تواند اعتبار باشگاه را پیش چشمان بازیکنان کنونی شیاطین سرخ، بازیکنان احتمالی آینده و هواداران خراب می کند.

درعوض سولسشر به این موضوع فکر کرد که عقد قرارداد دوباره با رونالدو، تمام عواقب مثبت آن را به باشگاه سرازیر می کند. او با اِد وودوارد با یک هدف تماس گرفت- اینکه یونایتد می تواند رونالدو را جذب کند یا نه. این یک گفت و گوی سریع بود. وودوارد فورا پذیرفت و مقدمات مذاکره با باشگاه یوونتوس را فراهم کرد.

در همین اثنا، مجموعه ای از بازیکنان سابق یونایتد و البته سرمربی سابق این تیم یعنی سر الکس فرگوسن سعی کردند بر روی خود رونالدو کار کنند.

منابع بسیاری فرگوسن را به عنوان "نقش اصلی" این ماجرا توصیف می کنند. او در طی 24 ساعت با رونالدو تماس گرفت و از رابطه خوب خود با خورخه مندس استفاده کرد تا به فریاد یونایتد برسد.

ریو فردیناند عامل مهم دیگری برای جذب رونالدو بود که درواقع مانند یکی از نمایندگان منچستر برای این امر مهم اقدام کرد. او مکالمه ای سرشار از احساس با هم تیمی قدیمی خود رونالدو داشت، رونالدویی که بدش نمی آمد اثرات انتقالش به سیتی را بر روی اسطوره ی منچستری خود بداند.

فردیناند در مشاوره ی رونالدو مصمم بود چرا که نمی خواست شاهد آن روزی باشد که CR7 لباس آبی سیتی را بر تن می کند. او در عوض شرایط را برای بازگشت رونالدو آماده کرد تا به جای ناراحتی، لذت دو چندانی را برای خود و هواداران یونایتد ایجاد کند.

فردیناند هم رابطه نزدیکی با وودوارد داشت و اطمینان داشت باشگاه منچستر از جزئیات مالی این قرارداد مطلع می شود. او تا ساعت 1:30 بامداد همچنان در حال ارسال پیامک هایی برای پیشبرد مراحل عقد قرارداد بود. البته در روز جمعه، عینک آفتابی ای که به چشم داشت، پف زیر چشمانش را به خوبی مخفی کرده بود.

در همان زمان، برونو فرناندز، به هم تیمی پرتغالی اش فشار آورد تا زودتر به منچستربازگردد، پاتریس اورا در واتس اپ با او در تماس بود، و سولسشر که در آغاز پیوستن رونالدو به یونایتد در سال 2003، هنوز در این تیم بازی می کرد، شخصا مداخله کرد. کوهی از محبت و عشق بود که بر سر رونالدو می بارید.

در ساعت 1:15 دقیقه بعد از ظهر روز جمعه، زمانی که سولسشر مصاحبه مطبوعاتی خود پیش از دیدار مقابل ولورهمپتون را انجام می داد، کاملا واضح بود که تاکتیک یونایتدی ها برای جذب رونالدو، اثر کرده.

ظاهرا رونالدو ساعت 10:30 صبح همان روز اعلام کرده بود که با یونایتد به توافق می رسد.

سولسشر در کنفرانس مطبوعاتی خود در جواب Athletic که پرسید چشم انداز این ضربه به سیتی چیست پاسخ داد: "کریستیانو اسطوره این باشگاه است. از من بپرسید، بهترین بازیکن تمام ادوار است. من خوش شانس بودم مدتی را در کنار اوبازی کردم. و مدتی هم به عنوان یکی از اعضای فنی یونایتد، او را هدایت کردم. باید ببینیم در کنار رونالدو چه پیش می آید. هر بازیکنی که در کنار او بازی کرد، احساس خوبی نسبت به او دارد. ما همیشه رابطه خوبی با هم داشتیم. برونو با او صحبت کرده. رونالدو می داند که چه حسی نسبت به او داریم. هر زمان که قصد جدایی از یوونتوس را داشت، این را خوب می دانست که ما اینجا هستیم."

یونایتد خیلی سریع عمل کرد. در ساعت 4:53 دقیقه بعد از ظهر، اعلام شد که معامله انجام شده است. رونالدو یک قرارداد دو ساله را با مبلغ 15 میلیون یورو به علاوه 8 میلیون بابت بندهای اضافه امضا کرد.

در این مقاله فاش می کنیم که چگونه:

-مندس تمام تابستان برای جذب رونالدو تلاش کرد اما مدیران باشگاه به دلیل دردسرهای احتمالی و این باور که یوونتوس او را نمی فروشد دست به کار نشدند

-سیتی به طور کامل توافق کرد تا با رونالدو قرارداد ببندد.- با توجه به این موضوع که رونالدو در ساعت 8 صبح روز جمعه به هم تیمی هایش اعلام کرده بود که به تیم گواردیولا می پیوندد.

-گمانه زنی هایی وجود دارد که مندس از تمایل سیتی به نفع یونایتد استفاده کرد، و اینکه چگونه ادعا کرد اعلام قیمت بالاتر از توافق اولیه، پیامدهای غیرقابل پیش بینی برای آینده ی تجاری اتحاد دارد.

-فرگوسن بارها خواستار جذب دوباره ی رونالدو بود و آخرین بار در سال 2019 تمایل خود را نشان داد. او در این باره گفت: اگر باشگاه همین حالا نتواند او را به خدمت بگیرد، جهنمی به پا خواهد شد.

- رونالدو به عنوان بازیکنی شناخته می شود که در ضربات ایستگاهی و در هر جایی از زمین، می تواند تغییرات شگرفتی ایجاد کند. آن هم در وضعیتی که یونایتد به شدت به حضور یک مهاجم نوک نیاز دارد و از آینده کاوانی نیز مطمئن نیست.

-رونالدو در حال تکمیل کارهای پزشکی در لیسبون است و سپس به تیم ملی پرتغال می پیوندد، بنابراین زمان کافی برای تکمیل کاغذبازی های پیوستن به یونایتد و بازی در برابر ولور همپتون نداشت.

سایت اتلتیک پیش از این گزارش داد که در پنجره نقل و انتقالات تابستان گذشته، باشگاه پاریسن ژرمن پیشنهاداتی را به رونالدو ارائه داده. هر چند این باشگاه به طور جدی اقدام نکرد که یکی از دلایل آن آمادگی پی اس جی برای جذب مسی ازبارسلونا بود. یکی دیگر از دلایل آن، این است که خلیفی مانند اوایل حضورش در پاریس ژرمن، رابطه ی نزدیکی با مندس ندارد.

در این تابستان، آینده ی رونالدو مشخص نبود.

آن طور که از ظاهر امر مشخص بود، رونالدو در تورین ماندنی بود. پس از آنکه لیون، بیش از یک سال پیش، در دور یک هشتم نهایی یوونتوس را حذف کرد، رئیس باشگاه، آندره آ آنیلی رونالدو را به عنوان ستون یوونتوس توصیف کرد و اذعان داشت هر گونه رابطه ای با پی اس جی، شیطنت رسانه هاست. سپس در 17 جولای سال جاری، بار دیگر اصرار داشت که رونالدو تمایلی به جدایی از تیم ندارد.

او دراین باره گفت: هیچ نشانه ای نه ازطرف او و نه از سوی یوونتوس برای جدایی وجود ندارد. ما کاملا از رونالدو راضی هستیم و به محض اینکه دوران استراحت پس از جام ملت های اروپا را پشت سر بگذارد، به تیم برای دوران پیش فصل می پیوندد. رونالدو نیز همین کار را انجام داد، در 26 جولای برای تست پزشکی پیش فصل آماده شد تا همه از ماندن او در تیم اطمینان حاصل کنند.

هر چند پس از پیوستن لیونل مسی به پاریسن ژرمن در 10 آگوست، حدس و گمان ها درباره آینده ی رونالدو تشدید شد.

حدود 10 روز قبل، سرمربی رئال مادرید، کارلو آنجلوتی، در توییتر خود نوشت در این تابستان قصد برگرداندن رونالدو به تیم را ندارد.رونالدو هم پس از آن در حساب رسانه ی اجتماعی خود اعلام کرد از اینکه رسانه ها با نام او در پنجره ی نقل و انتقلات " بازی می کنند" خرسند نیست.

کمی پیش از صحبت های آنجلوتی و رونالدو، کارلو آنجلوتی باخبر شد که رونالدو برای بازگشت به مادرید چندان بی میل نیست. اطرافیان CR7 هم مشتاق بودند، او با اعمال فشار بر روی فلورنتینو پرز، بازگشت دراماتیکی به رئال داشته باشد.

یکی از منابع نزدیک به این ماجرا اعلام کرد: رونالدو قطعا در تلاش بود از تورین خارج شود و به محیطی ملحق شود که راضی تر و خوشحال تر است."

آنجلوتی در اولین ملاقاتی که بار پرز در بازگشت دوباره ش به رئال مادرید داشت، به وضوح از صحبت های رئیس کهکشانی ها پی برد که تنها هدف آن ها در تابستان امسال، کیلیان امباپه ستاره پاریسی هاست. حتی اگر لازم باشد بازیکنانی چون راموس و واران را قربانی کند. در حقیقت او به خوبی پی برده بود که پرز پیش از این، درها را برای بازگشت رونالدو به مادرید بسته بود.

در همین اثنا که مادرید برای جذب رونالدو بی میل بود، مندس به پی اس جی اعلام کرد رونالدو برای ملحق شدن به آن ها آماده است. اما پاریس در پنجره نقل و انتقالاتی امسال علاقه ای برای جذب کریس رونالدو از خود نشان نداده بود. و این احتمال که او به مسی و نیمار در پاریس می پیوندد تنها در حد چند انیمیشن خیالی در رسانه های اجتماعی بود.

حدود 10 روز قبل، سیتی خود را در موقعیتی یافت که می تواند رونالدو را جذب کند اما همان ابتدا از این فرصت چشم پوشی کرد، چرا که آنها تمرکز خود را بر روی هری کین مهاجم تاتنهام معطوف کردند و به اشتباه باور داشتند که می توانند با این مهاجم در تابستان سال جاری به توافق برسند.

درواقع، سایت Athletic مطلع شد که تا اواخر روز پنج شنبه، منابع اسپانیایی اعلام کردند گواردیولا علاقه ای به جذب رونالدو ندارد و بنا به گفته یکی از این منابع او برای هر انتقال ممکنی " درها را بسته نگه داشته".

در عرض یک هفته برخی منابع اطلاع دادند که گواردیولا با رونالدو صحبت کرده تا جای مناسب او در تیم را مشخص کند. آن ها همچنین اعلام کردند سیتی پی برده که کین به باشگاه خود یعنی تاتنهام پایبند است.

مندس پیش از این هم گزینه های خوبی در سیتی داشت، بازیکنانی چون ادرسون، روبن دیاز، برناردو سیلوا و ژوائو کانسلو. باشگاه، سال گذشته برای جذب دیاز از باشگاه بنفیکا به دلیل بدهی، ناتوان بود. این در حالی است که اوتامندی نیز از اتحاد به باشگاه لیسبونی منتقل شد.

مذاکراتی در روز دوشنبه آغاز شد و در روز سه شنبه ادامه پیدا کرد.

گزارشات حاکی از آن بود که مندس در روز سه شنبه بعد از ظهر و در شهر پاریس با نمایندگان سیتی ملاقات داشته و سیتی در آن مرحله اطمینان داشته که قرارداد حتما منعقد می شود، هرچند که هنوز بر سر هیچ موضوعی به نتیجه گیری نرسیده بودند.  درواقع یک منبع مهم در اتحاد در روز سه شنبه اعلام کرد باشگاه سیتی همچنان به این موضوع فکر می کند که آیا جذب بازیکنی که مربی آن ها نام او را کمتر از یک هفته پیش خط زده، اقدام درستی است یا نه.

هرچند در سه شنبه شب، هم باشگاه سیتی و هم نمایندگان رونالدو، انتظار داشتند که او به منچستر باز می گردد؛ البته سمت آبی منچستر، نه روی قرمز آن.

گفته می شود که رونالدو به یکی از هم تیمی های خود اعلام کرده که انتظار دارد تا صبح جمعه به سیتی بپیوندد. تمایل سیتی بیشتر به دلیل ضرورت یک بازیکن کلیدی در زمین بازی بود. آنها نمی توانستند کین را در اختیار بگیرند بنابراین به یک مهاجم نوک احتیاج داشتند. هر چند که عقد قرارداد با رونالدو به موقعیت آنها در خارج از زمین فوتبال هم کمک می کرد.

در همین حین منبعی در خاور میانه اعلام کرد، تصمیم مالکین قطری پاریسن ژرمن برای جذب مسی باعث ایجاد حساسیت هایی در امارات متحده عربی شد. به خصوص آنکه سیتی موفق به جذب مسی نشد.

  در روز چهارشنبه مندس به تورین رفت و در صبح پنج شنبه طی مذاکره ای با پاول ندود نایب رئیس یوونتوس، مدیر اجرایی جدید یوونتوس یعنی مائوریتسیو آریوابنه و رئیس ورزشی باشگاه فدریکو کروبینی، به وضوح مشخص کرد که رونالدو قصد دارد یوونتوس را ترک کند.

این زمان بندی- پنج روز پیش از بسته شدن پنجره نقل و انتقالات- اصلا برای آنها مناسب نبود. به مندس گفته شد معالمه باید طبق شرایط یوونتوس پیش برود. رونالدو در جلسه تمرینی شرکت کرد اما، پیش از همه جلسه را ترک کرد و پس از آن کمد خود را در رختکن خالی کرد. او در ساعت 2:30 به وقت ایتالیا، به سمت لیسبون پرواز کرد تا کارهای پزشکی خود را انجام دهد. او در ساعت 4 بعد از ظهر به زمین پرتغال نشست.

روز پنج شنبه مینو رایولا مدیر برنامه مشهور نیز در مقر یوونتوس در کانتیناسا  حضور داشت. او بیشتر به خاطر موکل خود وسلی 21 ساله که هم اکنون به عنوان هافبک در یوونتوس بازی می کند در این جلسه حضور داشت. اما در ادامه، گفت و گوها به این سمت رفت که مویس کین، مهاجم اورتون می تواند دوباره به باشگاه سابق خود بازگردد و جای رونالدو را در این تیم بگیرد.

فوق ستاره پرتغالی از لیسبون به تورین بازگشت و در صبح جمعه 40 دقیقه درباره وداع خود از تیم صحبت کرد. مکس الگری تایید کرد که رونالدو تمرین نکرد و در بازی خانگی روز شنبه در مقابل امپولی در ترکیب تیم نخواهد بود. تا آن زمان همه اطمینان داشتند که پیوستن رونالدوبه منچستر دیگر حتمی شده و با توجه به اینکه دو باشگاه بر سر مبلغ با هم گفت و گو کردند، او به اولدترافورد سفر خواهد کرد.

رونالدو در تابستان 2018 با مبلغ 117 میلیون یورو و با امضای یک قرارداد چهارساله از رئال به یوونتوس پیوست و سالانه 31 میلیون یورو دستمزد می گرفت. او حالا در سومین سال حضورش در یوونتوس از این باشگاه خداحافظی می کند.

اما اکنون پس از سه سال ارزش او سالانه 28.8 میلیون یورو است. به همین دلیل یوونتوس برای این انتقال خواهان پرداخت مبلغی است تا چیزی به ضرر این باشگاه تمام نشود.

 در ابتدا سیتی تمایلی به پرداخت مبلغ خاصی نداشت اما پس از صحبت هایی که با مندس داشتند آماده ی توافق بر سر یک قیمت تعیین شده بودند. در همین اثنا یونایتد دست به کار شد. آنگونه که یک منبع نزدیک مذاکرات عنوان می کند، "از خواب بیدار شد". در بعد از ظهر روز پنج شنبه، فشار ها آغاز شد.

فرگوسن در قلب این استراتژی بود. رابطه او با رونالدو به همان اندازه که دیگران به ظاهر می بینند، نزدیک و صمیمی است.

فرگوسن جزء معدود افرادی است که رونالدو در برابر او تواضع نشان می دهد و به اصطلاح تسلیم او می شود.

از همان سال 2005 که فرگوسن در زمین تمرین رونالدو را به رود ون نیستلروی ترجیح داد، قلب این فوق ستاره ی پرتغالی را تسخیر کرد. رونالدو تنها بیست سال داشت که پدر خود را از دست داد و در کنار خود فرگوسن را یافت که با او همدردی می کرد.

اولین تماس یونایتد با رونالدو در اواخر پنج شنبه شب بود و در این امر فرگوسن عامل تعیین کننده ای بود. او از همان زمانی که در سال 2013 از شیاطین سرخ جدا شد، منچستر را به جذب دوباره رونالدو تشویق کرد. فرگوسن آخرین بار دو سال پیش، بیش از همیشه اعمال فشار کرد. او با سولسشر نیز برای جذب رونالدو که حالا با وجود مربی جدید یوونتوس، مائوریتسیو ساری، در این تیم با مشکلاتی مواجه شد، صحبت کرد تا اقدامات لازم را انجام دهد.

او پیش از این برای جذب بازیکنان دیگر نیز اقدام کرده بود که منچستر آن ها را عملی نکرد اما این بار قصد نداشت از این خواسته خود کوتاه بیاید.

در روز پنج شنبه فرگوسن اعضای هیئت مدیره منچستر و البته مندس را احضار کرد تا مطمئن شود یونایتد تمام اقدامات لازم را انجام داده است.

بازیکنان سابق یونایتد هم دست به کار شدند و به روند کار سرعت دادند. اتفاقی نبود که در همان بعد از ظهر، وین رونی، مربی دربی کانتی، مخالفت خود از پیوستن رونالدو به منچسترسیتی را اعلام کرد.

وودوارد با آنیلی مذاکره کرد. آن ها طی مذاکراتی که در بهار امسال درباره سوپرلیگ داشتند، به یکدیگر نزدیک تر شدند. آنها طی این مذاکره سریعا برای یافتن یک راه حل اقدام کردند. از منظر یونایتد، این روند کارامد بود و با سرعت خوبی پیش میرفت، هرچند رونالدو به نسبت دستمزدی که در تورین داشت، در منسچتر کمتر دریافت خواهد کرد.

او می تواند در رختکن منچستری ها با رویکرد ریزبینانه ی خود و مجموعه ای از رکوردها و قهرمانی های خود تغییرات شگرفی ایجاد کند.

یکی از منابع نزدیک به بازیکنان این گونه او را توصیف کرد:" او سطح تیم را افزایش می دهد. او مانند آقای میاگی در فیلم Karate Kid است – یک متخصص در حوزه ی خود. به عنوان یک جوان، می توانی هیبت کافی داشته باشی."

افرادی که در دنیای تجارت فوتبال دانش کافی دارند، بر این باور هستند که رابطه مندس و سیتی پس از این فصل پر از درگیری، مختل خواهد شد.

یونایتد هم متقابلا از منظر اینکه رونالدو میراث این باشگاه است، نگران پیوستن رونالدو به اتحاد بود. اگر رونالدو تصمیم می گرفت به سمت آبی منچستر بپیوندد، شاید حتی یونایتد مجبور می شد نام او را از تاریخ باشگاه حذف کند.

باشگاه یونایتد بر این باور است که رونالدو حتی در سن 36 سالگی، می توند تاثیر بسزایی در زمین فوتبال برای این تیم داشته باشد. درباره حضور کاوانی در این فصل شک و شبهه هایی وجود دارد. کاوانی در ماه اکتبر و نوامبر در ترکیب تیم اروگوئه حضور دارد و خود را برای مرحله مقدماتی جام جهانی آماده می کند. او پس از سفر به بریتانیا از آمریکای جنوبی نیزباید مدتی در قرنطینه باشد.

از آن سو آنتونی مارسیال در دیدار یونایتد و ساوتهمپتون که با نتیجه تساوی به اتمام رسید، عملکرد ناامید کننده ای داشت.

رونالدو با توانایی ها منحصر به فردش می تواند ناجی منچستریونایتد در محوطه جریمه باشد و یونایتدی ها بر این باور هستند که با وجود سنش، هنوز می تواند چند سال در اوج باقی بماند.

برای طرفداران یونایتد، این حکم بازگشت به خانه را دارد که باید آن را جشن گرفت. برای منابع باشگاه اما این انتقال، زنده کردن گذشته نیست، خلق خاطرات جدید است.

منبع: سایت theathletic.com

تگ ها


مقاله بازگشت رونالدو کریس رونالدو کریستیانو رونالدو رونالدو منچستر یونایتد منچستر سیتی خورخه مندس یوونتوس فوتبال جهان منچستر یونایتد لیگ برتر فوتبال