«بازیکن می گرفتم و روی نیمکت می نشاندم تا به پرسپولیس نرود و شاخ نشود»

از مشکلات اقتصادی مملکت تا استقلالی شدن جادوگر با فتح الله زاده؛ مدیرعامل سابق استقلال طی مصاحبه ای درباره مسائل فوتبالی و غیرفوتبالی زیادی سخن گفت....

از مشکلات اقتصادی مملکت تا استقلالی شدن جادوگر با فتح الله زاده؛ مدیرعامل سابق استقلال طی مصاحبه ای درباره مسائل فوتبالی و غیرفوتبالی زیادی سخن گفت.

اگر تختی هم الان زنده بود دیگر تختی نمی‌شد
متأسفانه این روزها در کشور ما جای ارزش‌ها و ضد ارزش‌ها عوض شده. در گذشته ورزشکاران سمبل قهرمانی و پهلوانی بودند اما امروز سمبل‌ها را خودمان خراب می‌کنیم. متأسفانه باید بگویم حتی اگر تختی هم الان زنده بود دیگر تختی نمی‌شد. با این دیدگاه‌هایی که در جامعه ما حاکم شده تختی هم اگر زنده بود خرابش می‌کردند. جامعه ما افراد مریض زیاد دارد. مریض‌هایی که کارشان ضد ارزش جلوه دادن ارزش‌هاست.

پول ندادم تا شوالیه شوم
مثلاً ما رفتیم عنوان شوالیه فوتبال را گرفتیم و همین آدم‌های مریض برای آن حرف در آوردند و گفتند پول دادند و این لقب را گرفتند. سوال من از این آدم‌ها این است که اگر آن مؤسسه‌ای که آن عنوان را به من داد هدفش درآمدزایی بود، چرا عنوان شوالیه را به ده نفر نداد که پول بیشتری بگیرد و فقط به من داد؟ چرا این لقب را سالی یک بار نمی‌دهد که بیشتر پول بگیرد؟ تا زمانی که من زنده باشم لقب شوالیه فوتبال ایران در اختیار من است و بعد از من این نشان را به یک فرد دیگر می‌دهند.

دو مدرک از دو دانشگاه دارم
بنده ابتدا از یک دانشگاه بسیار معتبر در انگلستان که همه دنیا آن را قبول دارند مدرک معادل دکترا گرفتم. این مدرک را همه دنیا قبول داشتند به جز اینجا. من دعوا نکردم و این بار رفتم در کشور آذربایجان و در معتبرترین دانشکده آن کشور تحصیل کردم. انتظار داشتم که یک الگو برای جوان‌ترها شوم و ببینند وقتی من با این سن سر کلاس رفتم و ادامه تحصیل دادم، جوانان هم سر ذوق بیایند. اما باز هم حرف در آوردند. یعنی کلاً اینجا ارزش‌ها را ضد ارزش جلوه می‌دهند.

من عامل گرانی بازیکن ها نبودم
همان زمان که من بازیکن گران می‌خریدم پرسپولیس دو برابر من به بازیکن پول داد. اما همان آدم‌هایی که روی من موضع داشتند کار ما را بولد کردند. گران‌ترین بازیکنی که بنده خریدم مثلاً ۲ میلیارد بوده که همزمان پرسپولیس بابت خرید خلعتبری ۴ میلیارد هزینه کرد. اما هیچکس آن را ندید.

بمب اصلی هاشمی نسب بود
مگر می‌شود روی دست هاشمی نسب بمب ترکاند؟ این انتقال دیگر در تاریخ تکرار نخواهد شد. بعداً پرسپولیسی‌ها خیلی خواستند تلافی کنند اما من نگذاشتم.

نزدیک بود فرهاد مجیدی پرسپولیسی شود
عابدینی زیر پای خیلی از بازیکنان ما نشست. اولی آنها فرهاد مجیدی بود. عابدینی رفت که فرهاد مجیدی را پرسپولیسی کند که من به موقع مطلع شدم و وارد عمل شدم و کاری کردم که این اتفاق نیفتد. بعد از آن به سراغ احمد مؤمن زاده رفتند و یکسری هم سر مؤمن زاده کشتی گرفتم که نرود پرسپولیس. بعد به سراغ علیرضا اکبرپور رفتند که این بار هم این موضوع را خنثی کردم تا عابدینی در ناکامی در تلافی کردن سر هاشمی نسب هت تریک کرده باشد. این اواخر هم سر نکونام با رویانیان زیاد کلنجار رفتیم که این جنگ را هم من بردم و نکونام استقلالی شد.

ناقلاترین مدیرعامل پرسپولیس؟
بی تردید عابدینی. عابدینی مدیر بسیار قوی بود. ما زیاد با هم کشتی گرفتیم. مرتب همدیگر را سیاه می‌کردیم. عابدینی ناقلاترین مدیر پرسپولیس بود. این اصطلاح را لطفاً همینطور که گفتم بزنید.

بهترین هیئت مدیره تاریخ استقلال
بی شک دورانی که آقایان آقامحمدی، میرولد و ایروانی هیأت مدیره بودند. این بهترین هیأت مدیره تاریخ استقلال بود که دیگر هم تکرار نخواهد شد. با اینکه من آن زمان کم تجربه بودم این آقایان آنقدر قوی بودند و از من حمایت می‌کردند که کم تجربگی من احساس نشد.

بدقلق‌ترین مربی استقلال
یکی بود که نمی‌خواهم اسمش را بیاورم اما خودش می‌داند. البته بهتر است بگویم بدقلق نه، کمی ضعیف‌تر از دیگران بود.

علی کریمی در استقلال؟
فقط در یک مورد حسرت نگرفتن یک بازیکن را خوردم که آن را هم گرفته بودم، اما دوستانم در باشگاه قدری دست دست کردند تا بعد از قرارداد با ما به پرسپولیس برود. آن هم علی کریمی بود. علی کریمی آمد پیش ما قرارداد هم بست، اما دوستان تعلل کردند تا به پرسپولیس برود. اگر می‌دانستم دوستانم در باشگاه می‌خواهند دست دست کنند خودم شخصاً او را به هیأت فوتبال می‌بردم. 

چشم و همچشمی با پرسپولیس؟
یکسری بازیکن بودند که ما اصلاً آنها را نمی‌خواستیم و نیازی به آنها نداشتیم، اما چون می‌دانستیم پرسپولیس آنها را می‌خواهد، جذبشان می‌کردیم تا پرسپولیس نروند. مثلاً می‌دانستیم فلان بازیکن به پرسپولیس برود جلوی ما شاخ می‌شود، آن بازیکن را می‌گرفتیم و روی نیمکت خودمان می‌نشاندیم.

حسین هدایتی و اتفاقات فوتبالی پیرامون او
هدایتی به هرکجا بدی کرده باشد به فوتبال بدی نکرده. هرچند یک ریال هم به استقلال نداده و حتی خیلی جاها با هزینه‌هایی که کرده به استقلال لطمه هم زده، اما در کل به فوتبال بدی نکرده. ضمن اینکه کلاً اعتقادی به بازی کردن با آبروی افراد ندارم. هدایتی یا هر فرد دیگری اگر جرمی مرتکب شده دستگاه قضا به آن رسیدگی می‌کند و ما صلاحیت اظهار نظر در این باره را نداریم.

استقلال این فصل
هر طوری به این استقلال نگاه کنید می‌بینید باید قهرمان شود چون ظرفیت‌های لازم را دارد. سال‌ها طول می‌کشد یک استقلال با این همه بازیکن با کیفیت و با یک مربی بزرگی مثل شفر کنار هم جمع شوند. این تیم حتماً باید قهرمان شود.

بازگشت به استقلال؟
دوست دارم یک بار با یک رئیس جمهور همراه و حامی به استقلال برگردم، سه سال باشم و ستاره سوم را که به این تیم بدهکارم برای آن بگیرم برای همیشه با مدیریت استقلال خداحافظی کنم.

مشکلات اقتصادی کشور
اصلی‌ترین عامل مشکلات اقتصادی که همه ما با آن درگیر هستیم بی تدبیری مسئولان بالادستی است. آقایان برای حل ساده‌ترین مشکلات هم تدبیر ندارند. بخش اعظمی از این مشکلات را خودشان طراحی می‌کنند. فوتبالی‌اش می‌شود: «این دولت گل به خودی زیاد می‌زند». و فوتبالی ترش می‌شود: «خط دفاعی این دولت آنقدر ضعیف است که تیم مقابل برای گل زدن نیاز به مهاجم ندارد». یعنی این دولت اصلاً نیاز به دشمن ندارد. وضعیت طوری شده که انسان فکر کند اگر اصلاً دولت نباشد شرایط از این بدتر نمی‌شود. شاید بهتر هم بشود.

کمبود نقدینگی؟
اتفاقاً بر عکس تدبیر، چیزی که در کشور زیاد است پول است. اگر پول نیست پس این همه پولی که اختلاس می‌شود از کجا می‌آید؟