بازی رنگ و لباس؛ لیستی ۸ نفره از خائنین به پیراهن بارسا و رئال

بازیکنان زیادی هر دو لباس بارسا و رئال را بر تن کردند. از برخی با کله خوک استقبال شد و برخی دیگر نیز برای رقیب افتخار آفرینی کردند....

در فوتبال حرفه‌ای دنیا دیگر تعصب به پیراهن مانند قدیم معنایی ندارد. توتی، رایان گیگز، زانتی و ... تمام دوران فوتبالی خود را در یک تیم گذرانده‌اند اما تعداد بازیکنانی که باشگاه‌های متعددی داشته‌اند و حتی لباس تیم‌های رقیب و همشهری را هم برتن کرد‌ه‌اند بر تعداد متعصبان می‌چربد. در آستانه ال‌کلاسیکو بررسی بازیکنانی که هم در رئال و هم در بارسا خالی از لطف نیست.
لوئیز انریکه
سرمربی موفق بارسلونا که با این تیم سه گانه فتح کرد در ابتدا در رئال بازی می‌کرد. انریکه فوتبال خود را از تیم زادگاهش یعنی اسپورتینگ خیخون شروع کرد. او از ۹۱ تا ۹۶ در رئال بازی می‌کرد و ۱۵۷ بار لباس این تیم را پوشید. انریکه پس از رئال، لباس تیم رقیب یعنی بارسا را پوشید. این هافبک اسپانیایی در ۲۰۷ بار حضورش در حمع کاتالان‌ها ۷۳ گل به ثمر رساند. انریکه روی نیمکت رم و سلتاویگو دوران موفقی نداشت اما توانست بارسلونا را به افتخارات متعددی برساند. او در جریان برد ۴ گله بارسا در سانتیاگو برنابئو سرمربی بلوگرانا بود.
رونالدو
مریخی محبوب که محصول باشگاه سائوکریستووائو است، قبل از جام جهانی ۹۸ در بارسلونای فن‌خال می‌درخشید. رونالدو در ۳۷ بازی با لباس بارسا ۳۴ گل زد. او ۶ سال بعد به جمع مادریدی‌ها پیوست تا عضوی از پروژه کهکشانی‌های پرز باشد و با آن‌ها قهرمانی‌های متعددی به دست آورد. رونالدو علاوه بر لباس رئال و بارسا، پیراهن اینتر و میلان را هم به عنوان دو تیم همشهری و رقیب بر تن کرد اما بین فوتبال‌دوستان بسیار محبوب بود.
ساموئل اتوئو
چهارمین گلزن تاریخ بارسلونا  بازی خود را از رئال مادرید شروع کرد. اتوئوی ساحل عاجی ۳ سال عضو رئال بود اما حتی ۴ بازی رسمی هم نداشت تا بعدها با درخشش در لباس کاتالان‌ها باعث افسوس پرز شود. اتوئو در ۵ فصل حضور در بارسلونا ۱۰۸ گل زد. دوران افول او پس از جدایی از بارسا شروع شد. اتوئو در تیم ملی نیز دورانی موفق داشت.
برند شوستر
جزو معدود بازیکنان آلمانی دو تیم، برنهارد شوستر است که ابتدا ۸ سال در بارسا بازی کرد و مستقیما به رئال رفت. این هافبک آلمانی به همراه بارسا و رئال در دوران بازیگری‌اش افتخارات متعددی به دست آورد. شوستر بعدها سرمربی رئال شد و توانست قهرمان لالیگا شود اما نقطه تاریک کارنامه‌ او باخت ۶-۲ در ال‌کلاسیکو است.
 ساویولا
مهاجم آرژانتینی و ریزنقش بارسا هیچ‌وقت نتوانست در نیوکمپ خودی نشان دهد. بارسا او را به موناکو و سویا قرض داد اما در نهایت در انتقالی مستقیما به رئال پیوست و آنجا نیز ضعیف عمل کرد. ساویولا سرعت مناسبی داشت اما به دلیل فیزیک ضعیفش در تیم ملی آرژانتین هم موفق نبود.
لوپتگی
دروازه‌بان کارکشته اسپانیایی اولین بازی حرفه‌ای خود را در تیم دوم رئال مادرید انجام دارد. لوپتگی ۳ سال در رئال بازی کرد و پس از لاس پالماس و لگرونیس به بارسا پیوست.  لوپتگی از ابتدای فصل جاری سرمربی تیم رئال بود که در ال‌کلاسیکو شکست سنگین ۵-۱ را متحمل شد.
میشل لادروپ
این بازیکن تکنیکی اهل دانمارک بود. لادروپ پس از درخشش در یوونتوس به بارسا پیوست و ۵ فصل در این تیم بازی کرد. لادروپ در انتقالی مستقیم به رئال رفت اما نتوانست حضور موفقی داشته باشد. لادروپ در حال حاضر کار مربیگری انجام ‌می‌دهد اما هنوز نتوانسته سرمربی رئال یا بارسا شود. اوتجربه سرمربیگری در دو تیم اسپانیایی ختافه و مایورکا را دارد.
لوئیس فیگو
مهم‌ترین و جنجالی‌ترین انتقال بین دو تیم بارسلونا و رئال مادرید لوئیس فیگو است که ۵ فصل موفق را در بارسا داشت. او بیش از ۱۷۰ بار پیراهن کاتالان‌ها را بر تن کرد و محبوبیت بسیاری در بندر بارسلون داشت. فیگو در انتقالی مستقیم و جنجالی در سال ۲۰۰۰ به رئال پیوست تا در اولین ال‌کلاسیکو در نیوکم با که خوک از او پذیرایی شود. فیگو تا سال ۲۰۰۵ در رئال کهکشانی حضور داشت و فوتبالش  را در سال ۲۰۰۹ به پایان رساند. به نظر می‌رسد او علاقه‌ای به سرمربیگری ندارد.

 

تگ ها


ال کلاسیکو بارسلونا رئال مادرید لالیگا فوتبال