بازی های اردیبهشتی به کام آبی‌پوشان پایتخت

دیدار برگشت دو تیم استقلال و پرسپولیس روز ۲۲ ام اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد که این پنجمین مصاف تاریخی دو تیم در این ماه از سال را ثبت خواهد کرد....

به گزارش "ورزش سه"، دقایقی پیش روی خروجی سایت رسمی سازمان لیگ برنامه هفت بیست و یکم تا بیست و سوم رقابت های لیگ برتر اعلام شد و طبق برنامه دربی پایتخت ایران روز ۲۲ ام اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ در ورزشگاه آزادی برگزار خواهد شد.


دیدار رفت دو تیم در شرایطی با تساوی ۲ بر ۲ خاتمه یافت که محمود فکری هدایت استقلال را برعهده داشت و در مسابقه ای توانست به یک امتیاز در دقایق پایانی بازی دست پیدا کند، که شاگردان یحیی گل محمدی در جریان بازی نمایش به مراتب بهتری از رقیب دیرینه داشتند.


دیدار برگشت حالا در شرایطی برگزار خواهد شد که فرهاد مجیدی جایگزین محمود فکری شده و دو تیم پس از تقویت ترکیب تیمشان و البته حضور در رقابت های آسیایی پا به این مسابقه خواهند گذاشت و بی شک فرمی که در این مسابقات از خود نشان می دهند، در کیفیت دربی و تعیین تیم برنده بسیار تاثیرگذار خواهد بود.


دو تیم استقلال و پرسپولیس بارها در اردیبهشت ماه برابر هم صف آرایی کرده اند و در سال ۱۴۰۰ نیز یک رویارویی دیگر این دو تیم در تاریخ فوتبال ایران ثبت و ضبط خواهد شد. اگر کمی خرافاتی باشیم باید شانس برد استقلال را در این مسابقه بیشتر بدانیم؛ چرا که در ۴ بازی گذشته در مجموع آبی های پایتخت، نتایج بهتری از رقیب خود کسب کرده اند و یکی از شیرین ترین بردهای تاریخ دربی نیز به نامشان ثبت شده است.

اولین مصاف اردیبهشتی سرخابی های تهران  


اولین دیدار اردیبهشت ماهی دو تیم در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۵۴ برگزار شد و استقلالی ها با نتیجه ۳ بر ۱ در این بازی برنده شدند. گل‌های استقلال در این بازی توسط غلامحسین مظلومی در دقایق ۱۱ و ۶۲‌، مسعود مژدهی در دقیقه ۴۷ به ثمر رسید و تنها گل پرسپولیس نیز با ضربه صفر ایرانپاک در دقیقه ۵۳ ثبت شد. در این مسابقه همایون بهزادی مربی پرسپولیس بود و رایکوف نیز روی نیمکت استقلال نشسته بود و قضاوت مسابقه نیز توسط هاشم حکیم از هندوستان انجام شد.

آخرین مصاف اردیبهشتی پیش از انقلاب به کام استقلال


دومین مصاف اردیبهشت ماهی دو تیم جایی بود که یکی از بهترین پیروزی های استقلال را یک سال و اندی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی یعنی در تاریخ ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۵۶ رقم زد و آبی پوشان پایتخت با نتیجه ۳ بر صفر و با گل های محرم عاشری، حسن روشن و سعید مراغه چیان برنده بازی لقب گرفتند. در این مسابقه منصور امیر آصفی مربی استقلال بود و هدایت پرسپولیس برعهده جکیچ قرار داشت. قضاوت بازی را هم شوایلر از آلمان انجام داد.

اولین امتیاز پرسپولیس در دربی های اردیبهشتی


۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۱ پس از سال ها برای سومین مرتبه این دو تیم در دومین ماه سال به مصاف هم رفتند. دیداری که با تساوی بدون گل خاتمه یافت. هدایت پرسپولیس را در این مقطع علی پروین برعهده داشت و در سوی دیگر منصور پورحیدری روی نیمکت نشسته بود. قضاوت بازی نیز در سال هایی که آوردن داوران خارجی برای کنترل بازی نوعی اجبار شده بود، پائولو گومز کاستا از پرتغال انجام داد.

آخرین دربی در روزهای آغازین حضور برانکو


درنهایت پس از سال ها که از تاسیس این دو تیم بزرگ فوتبال ایران سپری شد، در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ تیم فوتبال پرسپولیس با هدایت برانکو ایوانکوویچ موفق شد اولین پیروزی اردیبهشت ماهی خود را جشن بگیرد. روی نیمکت استقلال در این مسابقه امیرقلعه نویی حضور داشت و قضاوت بازی نیز توسط تورج حق وردی انجام شد. تنها گل این مسابقه توسط علی علیپور به ثمر رسید که این روزها در پرتغال و ماریتیمو به دنیای حرفه ای ادامه می دهد.

حالا دو تیم بار دیگر در این ماه بازی می کنند و پنجمین مصاف دو تیم رقم خواهد خورد؛ دیداری که باید منتظر ماند و دید چه نتیجه ای طی آن رقم خواهد خورد. اینکه آیا استقلال با توجه به کسب ۲ بر و یک مساوی از ۴ مسابقه قبلی اردیبهشتی، می تواند آمار خود را بهبود دهد یا پرسپولیس که آخرین دربی این ماه را به نام خود زده، در این مسابقه پیروزی خواهد شد. البته که احتمال ثبت دومین تساوی نیز وجود دارد.

تگ ها


پرسپولیس تهران استقلال تهران