۶ باشگاه بازیکن‌ساز فوتبال اروپا؛ کارخانه‌های استعداد

باشگاه‌های زیادی در فوتبال اروپا هستند که به جای کسب افتخار به بازیکنسازی معروفند....

در دنیای فوتبال تعدادی از باشگاه‌ها با افتخارات فراوان شناخته می‌شوند که هوادار زیادی هم دارند. در سمت دیگر تعداد بسیار زیادی باشگاه وجود دارد که بیشتر نقش تولید کننده را برعهده دارند و استعدادهای زیادی به فوتبال معرفی می‌کنند. این باشگاه‌ها بعضا افتخاراتی هم دارند اما بیشتر به بازیکن‌سازی معروفند. با هم ۶ باشگاه بازیکن‌ساز فوتبال اروپا را مرور می‌کنیم:
خرونینخن هلند
حضور در لیگ هلند باعث شده تا خرونینخن افتخارات زیادی نداشته باشد اما این باشگاه بازیکنان بزرگی چون روبن، فن‌دایک و سوارز را به فوتبال معرفی کرده است. توسان تادیچ و دیلی بلیند هم که امسال در ترکیب آژاکس درخشیدند فوتبال خود را مدیون خرونینخن هستند. باشگاهی کوچکی که ارقام مالی سنگینی در آن جا به جا نمی‌شود اما تاثیر زیادی روی فوتبال داشته است.
آژاکس هلند
آژاکس یکی از بهترین آکادمی‌های فوتبال اروپا را دارد. این باشگاه در اوایل دهه ۹۰ سیدورف، ون‌درسار و کلایورت را به فوتبال معرفی کرد و کم‌کم به عنوان یک کارخانه استعدادیابی در اروپا معرفی شد. آن‌ها در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان امسال حذف شدند اما اریکسن و آلدروایلد در ترکیب تاتنهام، فوتبال خود را از آژاکس آغاز کرده‌اند.
دورتموند آلمان
فلسفه دورتموند استفاده از بازیکنان جوان است و به همین دلیل آن‌ها هم استعدادهای بزرگی چون لواندفسکی، گوتزه، هوملز، کاگاوا را به دنیای فوتبال معرفی کرده است. آن‌ها در سال ۲۰۱۲ زنبورها را به قهرمانی بوندس لیگا رساندند و از دورتموند جدا شدند اما این جدایی باعث ناامیدی دورتموندی‌ها و عدم تولید استعدادهای جدید برای آن‌ها نشد.
اسپورتینگ لیسبون پرتغال
آن‌ها جز جام برندگان در سال ۱۹۶۳، دیگر هیچ جام اروپایی را برنده نشدند اما بازیکنان زیادی پرورش دادند که آن‌ها بتوانند قهرمانی اروپا شوند. مهم‌ترین محصول اسپورتینگ، کریستیانو رونالدوست که همه افتخارات بی‌شمارش را می‌دانند. او از اسپورتینگ به منچستر پیوست و راه پرافتخارش را آغاز کرد. اسپورتینگ ژائو ماریو، پاتریسیو، فونته و سدریک را به فوتبال معرفی کرد که اسکلت قهرمانی پرتغال در یورو ۲۰۱۶ را تشکیل دادند.
آندرلخت بلژیک
وینسنت کمپانی که در سال ۲۰۰۸ از آندرلخت به سیتی پیوست یکی از استعدادهای طلایی  نسل جدید بلژیک بود. پس از کمپانی، لوکاکو، کایوت هم از آندرلخت به لیگ برتر پیوستند تا پله های ترقی را طی کنند.
هاروه فرانسه
هاروه تیمی در دسته دوم فرانسه است و شاید خیلی از علاقه‌مندان نام این باشگاه را نشنیده باشند اما استعدادهای معرفی شده توسط این تیم مانند پوگبا، مندی و مانداندا باعث شدند فرانسه پس از ۲۰ سال قهرمان جام جهانی شود. دیمیتری پایه و ریاض محرز هم فوتبال خود را از هاوره شروع کردند.

 

تگ ها


خرونینخن آندرلخت هاروه آژاکس لیگ برتر پرتغال اردیویسه هلند Bundesliga فوتبال