باشگاه‌ استقلال و خرید‌های خارجی: واردات طلا

تیم استقلال در زمینه خریدهای خارجی یکی از موفق‌ترین باشگاه‌های ایران است....

یکی از نشانه‌های پیشرفت فوتبال کشورهای حاشیه خلیج فارس حضور ستارگان دنیای فوتبال است. هر چند آن‌ها در اواخر دوران فوتبال حرفه‌ای خود به جمع باشگاه‌های متمول اضافه می‌شوند اما کوله‌باری از تجربه و البته توجه را با خود به فوتبال آسیا می‌آورند. سردمدار این بازیکنان ژاوی است که با پیوستن به السد هم دستمزد مناسبی به جیب زد و هم به کشوری آمد که آینده مناسبی در زمینه سرمایه‌گذاری دارد. قطعا باشگاه‌های ایرانی نمی‌توانند ستارگانی همچون هافبک سابق بارسلونا را به لیگ برتر اضافه کنند اما خریدهای انجام شده توسط برخی باشگاه‌ها نشان می‌دهد می‌توان با قیمتی مناسب بازیکنانی خارجی به ترکیب اضافه کرد که علاوه بر بالا بردن تجربه بین‌المللی تیم، به شخصیت و سبک بازی تیم هم چیزی اضافه کند.
طی فصول اخیر می‌توان مشاهده کرد بازیکنانی چون منشا را که در لیگ عملکرد خوبی برای پرسپولیس نداشت اما در آسیا برای آن‌ها فوق‌العاده بود و شکی در آن نیست که تجربه او به کمک قرمزپوشان آمد.
در زمینه خریدهای خارجی لیگ برتر می‌توان روندی سینوسی را متوجه شد زیرا این خریدها مانند هندوانه‌ای دربسته هستند و ممکن است نتوانند خود را با لیگ ایران وفق دهند. از موفق‌ترین باشگاه‌ها در زمینه خرید می‌توان به پرسپولیسی که خریدهای ارزان قیمت و مناسبی چون ساها، زائد و بشار رسن داشته، سپاهانی که عمادرضا و ابولهیل را به عنوان بهترین عراقی‌های تاریخ لیگ برتر خریداری کرده و فولادی که برخی اوقات ستارگانی چون ماچادو و جانواریو را به فوتبال معرفی کرده اشاره کرد اما موفق‌ترین باشگاه در خرید بازیکنان خارجی استقلال است. 
آبی‌پوشان تهرانی در طول تاریخ باشگاهشان به مربیان خارجی اعتماد کمی داشته‌اند اما تا دلان بخواهد بازیکنان با کیفیت خارجی جذب کرده ‌است. آن‌ها در دهه هشتاد و پس از چند خرید ناموفق چون داسیلوا، گومز و فابریتسو استارت خریدهای موفق خود را با جانواریویی زدند که البته کشف فولاد خوزستان بود. استقلال در نیمه نهایی جام حذفی سال ۸۷ به فولاد برخورد کرد تا چشمان قلعه‌نویی متوجه جانواریو شود و او به همراه جباری فصل بعد رکوردی تاریخی در گلزنی باشگاه تهرانی ثبت کنند. جانواریو بازیسازی فوق‌العاده بی‌حاشیه بود که در استقلال می‌درخشید. او در تصمیمی اشتباه به سپاهان رفت تا افول خود را آغاز کند و حتی بازگشت به استقلال هم کمکی به او نکند. جانواریو گل قهرمانی استقلال را در مشهد به ثمر رساند تا هنوز هم یکی از محبوبترین‌ها در فضای مجازی باشد و هر از چندگاهی برای هواداران استقلال پیام بفرستد.

 

بعد از جانواریو یکی از باکیفیت‌ترین بازیکنان جذب شده توسط آبی‌پوشان ساموئل بود که با رزومه لیگ برتر انگلیس به استقلال پیوست و تا نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان همراه استقلالی‌ها بود. ساموئل هم در حالی‌که می‌توانست باز هم به استقلال کمک کند با اشتباه مدیران وقت استقلال از این تیم جدا شد و به پیکان پیوست تا استقلال یک هافبک فوق‌العاده را از دست داده باشد.
شاید بهترین بازیکن‌های خارجی باشگاه استقلال زوج تیام و جبارف باشد. جبارفی که دو بار بهترین بازیکن سال آسیا شده‌ بود و البته نمایش‌هایش نشان می‌داد کاملا شایسته این عنوان است هرچند که برخی از اعضای هیئت مدیره استقلال به او انگ پیری می‌زدند و در نهایت با عدم تمدید قرارداد او باشگه استقلال بود که متضرر شد. جبارف هافبک طراحی بود که کاملا با مغز خود بازی می‌کرد و جزیی از استقلال ترسناک شفر بود. زوج جبارف اما بازیکنی بود که حتی خوش‌بین‌ترین هوادران استقلال هم فکر نمی‌ کردند چنین جواهری را به دست آورند. مامه بابا تیام که روزی در تیم‌های پایه یوونتوس بازی می‌کرد با رزومه کاملا متوسط به استقلال آمد و با مهر یک قاتل دروازه از استقلال رفت. او آماری بر جای گذاشت که تا سال‌ها کسی نتواند آن را بشکند. ۱۳ بازی و ۱۲ گل در ۶ ماه اول حضور در استقلال!
امسال و با خروج جبارف و تیام از استقلال و با توجه به خاطره خوش هواداران، آن‌ها می‌خواستند تا بازیکنی با کیفیت بالا به تیم مورد علاقه‌شان اضافه شود. مدیران استقلال گرو و نیومایری را گرفتند که حتی سایه‌ای تیام و جبارف نبودند. آن‌ها درصدد جبران این اشتباه برآمدند و توانستند جواهر دیگری به اسم پاتوسی را جذب کنند. بازیکن طراح و خلاقی که از همان بازی اول با گلزنی و پاس گل، کیفیت خودش را نشان داد. استقلالی‌ها منشا و ایسما را هم در اختیار دارند که واضح است بازیکنان بی کیفیتی نیستند اما زیر سایه درخشش پاتوسی قرار گرفته‌اند.
طی این سال‌ها استقلال بازیکنان بی‌کیفیتی چون عادل شیحی، ویسنته آزره و لیام ردی را جذب کرده اما کفه ترازوی جذب بازیکنان باکیفیت این تیم سنگین‌تر از طرف دیگر است. جذب پاتوسی، ایسما و منشا و حتی شاید طارق برای تمام هواداران استقلال خوشایند است و به موفقیت تیم مورد علاقه آن‌ها کمک می‌کند اما عدم تمدید قرارداد و مشکلاتی که در چند فصل اخیر در زمان نقل‌ و انتقالات برای آبی‌پوشان تهرانی پیش آمده باعث شده تا آن‌ها از حالا به جای لذت بردن از حضور بازیکنان، نگران حضور بازیکنان خود در فصل بعد باشند.

تگ ها


استقلال یادداشت‌های اختصاصی گادوین منشا استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال