باشگاه‌های بزرگی که هنوز سرمربی ندارند!

یوونتوس، اینتر و رئال مادرید باشگاه های بزرگ اروپایی هستند که با وجود جدایی سرمربیان فصل قبل خود، سرمربیان جدید را معرفی کرده اند، اما کدام باشگاه‌ها هنوز بدون سرمربی هستند؟...

به گزارش "ورزش سه"، روز گذشته و پس از اعلام اینکه اینتر رسما به سیمونه اینزاگی قرارداد امضا کرده است، یکی از جاهای خالی روی نیمکت تیم های بزرگ اروپایی پر شد. با اتمام فصل پیش و آغاز تعطیلات اکنون چندین باشگاه اروپایی هستند که هنوز بدون سرمربی هستند و کم کم و یکی پس از دیگری در حال یافتن جایگزینی برای سرمربیان پیشین خود هستند.

اسپانیا

پس از یک فصل بدون کسب جام و بروز مشکلاتی داخلی، زین الدین زیدان تصمیم گرفت تا از سمت خود به عنوان سرمربی رئال مادرید کناره گیری کند. رئال مادرید پیشتر با حضور زیدان روی نیمکت یازده جام قهرمانی کسب کرده بود از جمله سه قهرمانی در چمپیونزلیگ. در ۲۰۲۱ اما هیچ بازگشت باشکوهی در انتظار سرمربی فرانسوی نبود؛ او کوپا دل ری را از دست داد، در لیگ پس از اتلتیکو دوم شد و در نیمه نهایی چمپیونزلیگ توسط چلسی حذف شد.

فلورنتینو پرز، رییس رئال، پس از جدایی زیدان به سراغ آشنایی قدیمی رفت؛ کارلو آنچلوتی.

سرمربی ایتالیایی اورتون را ترک کرد و بار دیگر به رئال مادرید پیوست، جای که در سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ خانه اش بود و به همراه سپیدپوشان موفق به فتح چهار قهرمانی طی دو فصل شده بود؛ یک قهرمانی در چمپیونزلیگ، یک قهرمانی در جام پادشاهی، یک سوپر کاپ اروپایی و یک قهرمانی در جام باشگاه های جهان.

در بارسلونا اوضاع پیچیده تر بود. از سویی ادامه همکاری با رونالد کومان به مویی بند بود چرا که خوان لاپورتا، رییس بارسا، آینده سرمربی هلندی را مشخص نکرده بود. از سوی دیگر هیچ گزینه مناسبی برای جایگزینی کومان وجود نداشت! رویای غیرممکن لاپورتا بازگرداندن پپ گواردیولا به نوکمپ بود اما سرمربی کاتالان به همکاری خود با سیتی ادامه خواهد داد. و درباره ژاوی نیز کاتالان ها معتقدند که هنوز نوبت به او نرسیده است و سرمربیگری در نوکمپ برای او زیاد است.

به همین دلیل بود که روز گذشته بارسا رسما اعلام کرد که به همکایر با کومان ادامه خواهد داد. فصل پیش بلوگرانا با هدایت سرمربی هلندی در کوپا دل ری قهرمان شد، در لالیگا سوم شد و در مرحله یک هشتم نهایی چمپیونزلیگ برابر پاری سن ژرمن حذف شد.

در لالیگا مهمترین تغییر اضافه شدن خوزه بوردالاس به نیمکت والنسیا به جای ورو گونزالس است که پس از جدایی ژاوی گارسیا سرمربی موفق والنسیا بود. میشل نیز جانشین بوردالاس در ختافه خواهد شد.

ایتالیا

اینتر روز گذشته چیزی را که همه می دانستند رسما اعلام کرد: سیمونه اینزاگی سرمربی جدید نراتزوری است. سرمربی سابق لاتزیو جایگزین آنتونیو کونته می شود که پس از عدم توافق بر سر سیاست گذاری های ورزشی مدیران باشگاه برای فصل جدید تصمیم به جدایی گرفت. به رغم کسب عنوان قهرمانی و فتح اسکودتو پس از ۱۰ سال، سرمربی که نراتزوری را به این موفقیت رساند، به کار خود در باشگاه ادامه نداد.

یوونتوس پس از یک فصل ضعیف که طی آن تنها موفق به قهرمانی در کوپا ایتالیا شدند و به زحمت در آخرین روز از لیگ خود را به رده چهارم رسانده و سهمیه چمپیونزلیگ کسب کردند، تصمیم به برکناری آندره آ پیرلو گرفتند که تازه نخستین سال خود را به عنوان سرمربی یووه به پایان رسانده بود.

رده چهارم در سری آ آن هم پس از ۹ سال قهرمانی پیاپی و حذف در مرحله حذفی چمپیونزلیگ برابر پورتو، موضوعاتی بود که منجر به این تصمیم باشگاه شد. بیانکونری نیز تصمیم گرفت تا برای جانشینی پیرلو به چهره ای آشنا رجوع کرند؛ ماسیمیلیانو آلگری که از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ برای پنج فصل هدایت یووه را بر عهده داشت و در آن مدت ۱۱ جام قهرمانی برای بانوی پیر به ارمغان آورد.

ناپولی نیز پس از اینکه موفق به کسب سهمیه حضور در چمپیونزلیگ نشد تصمیم گرفت تا سرمربی خود را تغییر دهد و جنارو گتوزو را برکنار کرد. سرمربی ایتالیایی خیلی زود شغل دیگری یافت و فصل بعد هدایت فیورنتینا را بر عهده خواهد داشت و ناپولی نیز لوچیانو اسپالتی را استخدام کرد.

ساسولاو نیز پس از جدایی روبرتو دی زربی و پیوستنش به شاختار دونتسک اوکراین، به دنبال سرمربی جدید است و پیرلو یکی از مهمترین گزینه های آنها است.

تیم پایتخت نشین ایتالیا، رم، هفته ها پیش تکلیف نیمکت خود برا یفصل بعد را مشخص کرده بود و ژوزه مورینیو جایگزین هموطن خود پائولو فونسکا خواهد شد.

لاتزیو، دیگر تیم پایتخت ایتالیا، نیز پس از جدایی سیمونه اینزاگی و پیوستنش به اینتر، لیستی از گزینه های برای جانشینی اینزاگی دارد که شامل مائوریتزیو ساری، سینشیا میهایلوویچ(سرمربی بولونیا)، والتر ماتزاری و وینچنزو ایتالیانو (سرمربی اسپیتزیا) می شود.

فرانسه

پاری سن ژرمن فصل را با تلخکامی به پایان رساند. پاریسی ها در سه جبهه جنگیدند؛ لیگ یک، جام حذفی و چمپیونزلیگ، اما تنها آن جامی که از همه بی اهمیت تر بود را به دست آوردند؛ جام حذفی فرانسه.

در نیمه نهایی چمپیونزلیگ توسط منچستر سیتی حذف شدند و قهرمانی در لیگ را نیز در آخرین روز به لیل واگذار کردند؛ یک ناامیدی بزرگ... مخصوصا وقتی در نظر بگیریم که پاریسی ها در هفت فصل از ۹ فصل گذشته قهرمانی لیگ یک فرانسه شده اند.

آینده مائوریسیو پوچتینو اما نه به دلیل نتایجی که در زمین بازی کسب کرد، بلکه به دلیل مشکلات داخلی با شک و شبهه هایی مواجه بود. ظاهرا روابط سرمربی آرژانتنی با لئوناردو، مدیر ورزشی PSG، چندان خوب نیست. همچنین پوچتینو مایل بود تا با ترک پاریس به باشگاه سابق خود تاتنهام بازگردد.

در مورد پوچتینو البته هنوز حکم قطعی صادر نشده و مشخص نیست که او همچنان به هدایت پاریسی ها ادامه خواهد داد یا بار دیگر راهی لندن می شود. PSG اما در روزهای گذشته گفته که از همکاری با سرمربی آرژانتنی راضی است.

لیل که در این فصل توانست برای چهارمین بار در تاریخ این باشگاه قهرمان لیگ فرانسه شود، باشگاه دیگری است که بدون سرمربی مانده است. کریستوف گالتیه اعلام کرد که در جستجوی افق های تازه پس از چهار سال از سمت خود کناره گیری خواهد کرد. گفته می شود که این سرمربی به نیس خواهد پیوست. برای لیل نیز گزینه اصلی جانشینی سرمربی موفق پیشین کلودیو رانیری است که سمپدوریا را ترک کرده است.

باشگاه دیگری که به تازگی سرمربی خود را تغییر داده المپیک لیون است. رودی گارسیا از این باشگاه جدا شد و پیتر بوش سرمربی سابق بایر لورکوزن هدایت این تیم را بر عهده گرفت.

آلمان

خبر تغییر سرمربی بایرن مونیخ نیز از هفته ها پیش اعلام شده بود. هانسی فلیک پس از یک دوره به شدت موفقیت آمیز در بایرن که طی آن در دو فصل هفت عنوان قهرمانی به دست آورد از باواریایی ها جدا شد و چند هفته پس از پایان فصل به عنوان سرمربی تیم ملی آلمان، پس از مسابقات یورو که یوآخیم لوو از هدایت مانشافت خداحافظی می کند، قرارداد امضا کرد.

به جای فلیک یولیان ناگلزمان، سرمربی ۳۳ ساله سابق لایپزیش، هدایت باواریایی ها را بر عهده خواهد گرفت. لایپزیش نیز جسی مارش سرمربی سابق سالزبورگ را برای هدایت این تیم در فصل بعد برگزید.

بروسیا دورتموند نیز پیش از این اعلام کرده است که سرمربی آنها برای فصل بعد چه کسی خواهد بود. مارکو روزه قرار است سکان هدایت دورتموند را از ادین ترزیچ، که پس از لوین فاوره در ماه دسامبر سرمربی موقت این تیم شد، تحویل بگیرد. ترزیچ قرار است به عنوان یکی از اعضای کادر فنی روزه در دورتموند به کار خود ادامه دهد. روزه خود از مونشن گلادباخ به دورتموند می پیوندد و ادی هوتر نیز در مونشن گلادباخ جایگزین روزه خواهد شد.

انگلیس

در بین شش تیم بزرگ لیگ برتر در حال حاضر تنها تاتنهام است که، پس از اخراج ژوزه مورینیو در ماه آوریل، سرمربی ندارد. نامی که از همه بیشتر در ارتباط با نیمکت تاتنهام به گوش می رسد نام آنتونیو کونته است که راهش را از اینتر جدا کرده است. همچنین مدیریت این باشگاه همچنان منتظر شنیدن خبری از بازگشت پوچتینو به شمال لندن هستند، هر چند همه چیز نشان از این دارد که سرمربی آرژانتینی به کار خود در PSG ادامه خواهد داد. دیگر گزینه های اسپرز عبارتند از: روبرتو مارتینز اسپانیایی که در حال حاضر سرمربی تیم ملی اتریش است، و مائوریتزیو ساری.

از سوی دیگر نونو اسپیریتو سانتو، سرمربی ولورهمپتون که پس از پایان فصل به همکاری خود با گرگ ها پایان داد، قرار است هدایت اورتون را بر عهده بگیرد که آنچلوتی را به رئال مادرید باخت. برونو لیژ، هم‌وطن اسپیریتو سانتو نیز هدایت ولورهمپتون را بر عهده خواهد گرفت.

تگ ها


بایرن مونیخ پاری سن ژرمن اینتر میلان تاتنهام رئال مادرید یوونتوس