بانوان تکواندو به دنبال خلق شگفتی

رقابتهای تکواندو انتخابی المپیک در حالی روز جمعه به میزبانی اردن در شهر امان آغاز می‌شود که دو نماینده ایران به دنبال رقم زدن اتفاق بزرگی هستند....

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از مهر، تکواندو از المپیک ۲۰۰۰ سیدنی به صورت رسمی وارد این بازی‌ها شد. بانوان ایران دوره نخست و دور بعد از آن در سال ۲۰۰۴ آتن در این بازی‌ها نماینده‌ای نداشتند و سارا خوش جمال فکری با کسب مدال برنز از رقابتهای قاره‌ای سهمیه المپیک گرفت به عنوان اولین تکواندوکار در میان بانوان ایران راهی بازی‌های ۲۰۰۸ پکن شد. وی در این مسابقات ابتدا نماینده مراکش را شکست داد و در برابر «ینگ شو» قهرمان آسیا با وجود ارائه مبارزه‌ای نزدیک باخت و از رسیدن به نیمه نهایی بازماند.

پس از وی سوسن حاجی پور بود که به مسابقات ۲۰۱۲ لندن اعزام شد. او نیز بعد از کسب سهمیه قاره‌ای روی «شیء هاپ چانگ» لندن عملکرد فنی خوبی داشت و برابر «کارمن مارتن» استرالیایی با وجودی که می‌توانست ۴ بر ۳ برنده باشد، در ثانیه‌های پایانی امتیاز داد و در راند طلایی باخت.

کیمیا علیزاده سومین بانوی تکواندوکار بود که در ریو ۲۰۱۶ شگفتی ساز شد و به نشان برنز دست پیدا کرد. وی که از مسابقات قاره‌ای در اندونزی سهمیه حضور در المپیک را گرفته بود، در ریو دور نخست «زانینویک» از کرواسی را شکست داد و در ادامه برابر «گومز» اسپانیایی باخت و در گروه شانس مجدد تکواندوکارانی از تایلند و سوئد را شکست داد و به نشان تاریخی برنز دست پیدا کرد.

در همه اداور گذشته تیم ملی تکواندو مردان دو نماینده داشته و بانوان ایرانی همواره با تک سهمیه‌هایی از قاره راهی این بازی‌های مهم شده‌اند. برای شکستن این طلسم حتی در یک دوره دختر ایرانی از آمریکا فراخوانده شد که او هم توفیقی نداشت.

اما شرایط تکواندو ایران متفاوت با چهار سال گذشته است و مهلا مؤمن زاده و ناهید کیانی با انگیزه بالا و توان فنی مناسب توانایی این را دارند که با غلبه بر هر حریفی تا کسب سهمیه پیش بروند و در صورت چنین اتفاق مهمی، دست به کاری بزرگی زده‌اند واقع با خلق یک شگفتی بزرگ، باعث می‌شوند تا برای اولین بار بانوان ایران در این رویداد مهم ورزشی دو سهمیه داشته باشد.

نکته دیگر اینکه سید نعمت خلیفه مدیرفنی تیم ملی بانوان که به همراه این تیم راهی اردن شده، در این رقابتها علاوه بر کمک به دو تکواندوکار تیم ملی کشورمان برای کسب سهمیه، در بخش آقایان نیز مسابقات دو وزن ۵۸- و ۶۸- کیلوگرم را زیر نظر خواهد داشت و نکات مهم از تکواندوکارانی که در این دو وزن موفق به کسب سهمه می‌شوند را به کادر فنی تیم مردان منتقل خواهد کرد.

رقابتهای تکواندو انتخابی المپیک در قاره آسیا ۳۱ اردیبهشت ماه و اول خردادماه به میزبانی اردن در امان برگزار خواهد شد.

تگ ها


تکواندو