بایلز نه ، هاشیموتو ستاره ژیمناستیک توکیو

پس از پایان رقابت‌های تیمی و شش اسباب مسابقات المپیک توکیو، قهرمانان ۶ اسباب در بخش مردان و زنان تعیین‌شده‌اند که چینی‌ها تابه‌حال بیشترین مدال را از آن خود کرده‌اند....

به گزارش "ورزش سه"، در المپیک ۲۰۲۰ توکیو ژیمناستیک در سه زیرگروه اصلی (نمایشی، ریتمیک و ترامپولین) در حال برگزاری است و همچنان این رشته با اختصاص مجموعاً ۵۴ مدال در زمره ورزش‌های پر مدال المپیک محسوب می‌شود.


در این دوره از مسابقات المپیک ۳۲۴ مرد و زن از ۲۴ جولای تا ۸ آگوست (۲ مرداد تا ۱۷ مرداد) در مرکز ژیمناستیک آریاکه، باهم به رقابت پرداخته‌اند که پس از پایان رقابت‌های تیمی و شش اسباب طی این دو روز دو روز گذشته (۱۰ و ۱۱ مرداد) قهرمان ۶ اسباب در بخش زنان و مردان مشخص‌شده است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:


دارحلقه (Rings) مردان:

امروز از ساعت ۱۲:۳۰ در وسیله دارحلقه "لیو یانگ "۲۶ ساله و قهرمان جهان در سال ۲۰۱۴ و نایب‌قهرمان المپیک در بخش تیمی المپیک ۲۰۱۶ ریو توانست با امتیاز ۱۵.۵۰۰ در جایگاه نخست دارحلقه قرار بگیرد و مدال طلای این وسیله را به گردن بیاویزد، پس از او هموطنش "هائویو" نایب‌قهرمان جهان در سال ۲۰۱۵ و المپیک ریو با امتیاز ۱۵.۳۰۰ و "پترونیاس" ۳۰ ساله و حاکم بلامنازع این وسیله در سال‌های اخیر، قهرمان جهان در سال‌های (۲۰۱۵،۲۰۱۶،۲۰۱۷) و مدافع عنوان قهرمانی در المپیک ریو، با امتیاز ۱۵.۲۰۰ در رده سوم دارحلقه المپیک توکیو قرار گرفت تا به یک برنز دیگر به جمع مدال‌های باارزش خود اضافه کند.

حرکات زمینی ((floor زنان:

 در بخش حرکات زمینی زنان در غیاب "سیمونه بایلس" ستاره المپیک ریو و قهرمان این رشته در المپیک ریو، که عدم حضورش حاشیه‌های فراوانی را همراه داشت باز طلای المپیک به یک آمریکایی به نام "جید کری" رسید که با امتیاز ۱۴.۳۳۶ بالاتر از همه ایستاد. "وانیسا فراری" از ایتالیا (۱۴.۲۰۰) و "مورکامی، ملنیکوا" به ترتیب با امتیاز برابر (۱۴.۱۶۶) از ژاپن و روسیه به مقام‌های دوم و مشترکا سوم رسیدند.
"جید کری" تا پیش از به دست آوردن این عنوان، در این ماده تنها یک نقره از رقابت‌های قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۷ کانادا و در بخش تیمی عنوان قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۹ اشتوتگارت را در کارنامه داشت.


پرش از خرک (vault) مردان:

 در وسیله پرش از خرک خبری از ژیمناستیک کارهای چینی و آمریکایی نبود چراکه "شین جی اوهان" ۲۳ ساله توانست با امتیاز ۱۴.۷۸۳ به‌عنوان قهرمانی المپیک دست پیدا کند. او پیش‌ازاین در رقابت‌های جهانی کوبا و ملبورن در همین وسیله به‌عنوان قهرمانی جهان رسیده بود.
پس از او "دنیس آبلیازین" قهرمان سرشناس روسی و نایب‌قهرمان دو المپیک ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ در این وسیله با کلکسیونی از افتخارات جهانی و قاره‌ای با امتیاز ۱۴.۷۸۳ در جایگاه دوم قرار گرفت تا درگرفتن مدال نقره در سه المپیک متوالی در پرش از خرک هتتریک کند.
مدال برنز این وسیله هم به "آرتو داوتیان" از ارمنستان با امتیاز ۱۴.۷۳۳ رسید که وسیله تخصصی او خرک حلقه است.


پارالل (Paralel) مردان:


در وسیله پارالل بازهم یک چینی به نام "ژو زینگوآن" توانست چین را صاحب یک مدال طلای دیگر بکند. این ژیمناستیک کار چینی ۲۳ ساله و قهرمان جهان در سال ۲۰۱۷ و قهرمان بازی‌های آسیایی جاکارتا، توانست در یک رقابت جذاب و دیدنی بالاتر از "لوکاس داسر" از آلمان (۱۷.۷۰۰) و "فرهات آریکان" از ترکیه (۱۵.۶۳۳) قرار بگیرد.
این در حالی بود که ورزشکار آلمانی و ترکی از کسب این عنوان بسیار خوشحال بودند چراکه تصورش را نمی‌کردند باوجود "هائو یو" از چین، "بیلیوفسکی" از روسیه و "میکولاک" از آمریکا در وسیله دارحلقه بتوانند یکی از سه‌نفری باشند که روی سکو می‌روند.

*چوب موازنه beam)) زنان:

در وسیله چوب موازنه که مختص به زنان است "گوان چنچن" ۱۶ ساله توانست با امتیاز ۱۴.۶۳۳ به‌عنوان یکی از خردسال‌ترین قهرمانان المپیک لقب بگیرد، پس از او "ژینگ تانگ" بازهم از کشور چین با امتیاز (۱۴.۲۳۳) مدال نقره و "سیمونه بایلس" ستاره ژیمناستیک دنیا با امتیاز ۱۴.۰۰۰ به مدال برنز این رقابت‌ها رسید.

این در حالی است که این ورزشکار امریکا از ابتدا قرار به شرکت در این رقابت نداشت و پس از کسب این برنز در وسیله چوب موازنه به خبرنگاران گفت:: "من امروز انتظار مدال نداشتم، فقط می‌خواستم به ژاپن و محل مسابقات بروم و این کار را برای خودم انجام دهم و این دقیقاً همان کاری است که من کردم."
 بایلس ۲۴ ساله که به عنوان بهترین ژیمناست کار دنیا شناخته شده، به آرامی و به سختی حرکت می کرد و وقتی کارش روی تخت به پایان رسید لبخند زد. او برای عکاسان و جمعیت دست تکان داد و هم تیمی ها و رقبای خود را بغل کرد.

تگ ها


دو و میدانی المپیک ۲۰۲۰ توکیو