با زلاتان یا بدون زلاتان مسله این است

آدام بیت به گ ......

آدام بیت

به گزارش مدال به نقل از  آی اسپورت – زلاتان ابراهیموویچ این فصل کلیدی ترین مهره یِ منچستر یونایتد بود. کهنه سوارِ 35 ساله یِ سوئدی در اولین فصل حضورش در جمع شیاطین سرخ 28 گل زد، از جمله گل قهرمانی در فینال جام اتحادیه مقابل ساوتهمپتون. پس وقتی زلاتان با آن فرود مرگ بار مقابل اندرلشت از ناحیه یِ رباط صلیبی دچار مصدومیت شدید شد، ژوزه مورینیو و باقی شاگردانش با چالشی بزرگ برای به پایان بردنِ این فصل مواجه شدند.

اما زندگی بدون زلاتان برای یونایتدی ها چطور سپری شده؟ آن ها در اولین بازی بعد از پیروزی مقابل اندرلشت، برنلی را در ترف مور با دو گلِ آنتونی مارسیال و وین رونی شکست دادند و بعد در دربیِ منچستر، در استادیوم اتحاد مقابل سیتی به تساویِ بدون گل رسیدند. این در حالی بود که یونایتد پیش از مصدومیت زلاتان، بدون حضور او در ترکیب اصلی چلسی را هم در اولدترافورد با دو گل شکست داده بود.

حالا بعد از پیروزی امیدوارکننده در زمین سلتا ویگو، با سوپرگلِ مارکوس رشفورد که در نبودِ زلاتان به عنوان مهاجم مرکزی در ترکیب تیمش قرار می گیرد، خیلی ها به این ایده فکر می کنند که شاید اصلا یونایتد بدون زلاتان تیم بهتری باشد. با توجه به اینکه شاید زلاتان دیگر هرگز برایِ یونایتد بازی نکند این ایده ای مثبت از منظر هواداران قرمزهایِ اولدترافورد است، اما چقدر حقیقت دارد؟

با تمام کیفیات غیر قابل انکاری که زلاتان دارد، قدرت او در تکنیک و استقامت و استحکام فیزیکی و غریزه یِ تمام کننده گی اش است، نه سرعت. بنابراین حضورِ زلاتان در ترکیب اصلی خود به خود به این معنا است که سرعت هجومی باید از طریق بال ها به تیم اضافه شود، در حالیکه داشتنِ امکان استفاده از سرعت در مرکز خط حمله می تواند گزینه های متفاوتی به تیم مورینیو بدهد (بهترین نمونه یِ این گزینه ها را در گل هایِ اول به چلسی، توسط رشفورد، و به برنلی، توسط آنتونی مارسیال، دیدیم).

گری نویل در این باره اعتقاد دارد: «با رشفورد و مارسیال در خط حمله فوتبالی سریع و ضد حمله ای از یونایتد می بینیم، فوتبالی که همیشه یونایتد بازی می کرده. این فوتبالی است که بدونِ زلاتان مسیر می شود.» با اینکه به احتمال زیاد زلاتان عنوان بهترین بازیکن فصل یونایتد را کسب کند، اما نمایش هایِ او همیشه به نتیجه گرفتنِ تیمش کمک نکرده: «بهترین بازیهایی که این فصل از یونایتد دیدیم، در خانه و خارج از خانه، در پیروزی هایِ مقابل چلسی و برنلی، بدون زلاتان بودند

از منظر آماری یونایتد این فصل در هفت بازی لیگ که زلاتان را در ترکیب اصلی نداشته شکست نخورده (البته با توجه به این نکته که یونایتد کلا در این فصل از لیگ 3تا باخت داشته و 26 بازی بدون شکست را پشت سر گذاشته). این بازی ها شامل پیروزی خانگی بزرگ مقابل قهرمانِ احتمالی لیگ، یعنی چلسی، تساویِ بدون گل در زمین منچستر سیتی در حالی که بخش اعظمی از نیمه یِ دوم را 10 نفره بازی کردند و البته تساویِ 1-1 خانگی مقابل آرسنال با گل دقایق آخر اولیویه ژیرو بوده اند.

از این هفت بازی بدونِ زلاتان چهار بازی با تساوی به پایان رسیده، آماری که نشان می دهد به صورت میانگین در نهایت یونایتد این فصل با زلاتان در ترکیب اصلی امتیازات بیشتری گرفته تا بدونِ او. تساوی هایِ خانگی مقابل وست بروم و سوانزی نشانه ای بارز از مشکل یونایتد در باز کردنِ دروازه یِ حریفان بدون مهاجم سوئدی شان بوده.

در واقع مشکل بزرگ یونایتد در جایگزینیِ زلاتان پیدا کردن مهاجمی است که قادر به زدن حداقل 20 گل در هر فصل باشد، کاری که مهاجم سابق پاریس سن ژرمن 10 سال پیاپی انجام داده. یونایتد می تواند در نهایت با خرجی بالا چنین مهاجمی را به اولدترافورد بیاورد، مثلا آنتوان گزیمن که به نظر می رسد گزینه یِ اول آن ها برای این تابستان باشد، اما جوانب دیگری که زلاتان به تیم اضافه می کرد را چطور می تواند جایگزین کرد؟

زلاتان خارج از زمین هم مهره یِ بسیار موثری برای یونایتد بوده و به قول خوان ماتا همیشه درست می دانسته چطور هم تیمی های جوان ترش را تحریک و تهیج کند. این خصوصیت برای مورینیویی که تلاش دارد یک بار دیگر ذهنیت برنده را در جمع یونایتدی ها زنده کند، بسیار حیاتی بوده و از این بابت از دست دادن زلاتان ریسک بزرگی محسوب می شود.

در نهایت اما با توجه به مصدومیت بلندمدت زلاتان که گویا تا آخر سالِ 2017 مانع از حضور او در زمین خواهد شد، و سرعتی که مهره هایِ جوان تر و پدیده هایی مثل رشفورد و مارسیال و جسی لینگارد در یک سوم هجومی تیم پدید می آورند، شاید مورینیو به این نتیجه برسد که برنامه ریزی برای زندگی بدون شماره یِ 9اش را در ابتدای همین تابستان امسال شروع کند و دنبال یک یا دو مهاجم دیگر باشد.

با این وجود اما برعکس وین رونی که تاثیرش در یونایتد تا حدی رنگ باخته که بود و نبودش دیگر فرق چندانی نمی کند، زلاتان اولدترافورد را به عنوان مهره ای کلیدی ترک خواهد کرد، ستاره ای که خیلی سخت می توان جانشینی مستقیم برایش پیدا کرد.

تگ ها


اخبار روز فوتبال