بحران داوری در لیگ هفدهم

وقتی کامرانی فر، حق وردی و سخندان را از لیست داوران لیگ هفدهم حذف می کرد، تصور این را نداشت که سه تن از بهترین داورانش را هم به دلیل مصدومیت یا مشکلاتی این چنینی از دست بدهد و لیگ هفدهم را با بحرانی جدی در زمینه داوران باتجربه آغاز کند! به گزارش مدال به نقل از ایران ورزشی: وقتی کامرانی فر، حق وردی و سخندان را از لیست داوران لیگ هفدهم حذف می کرد، تصور این را نداشت که سه تن از بهترین داورانش را هم به دلیل مصدومیت یا م ......

وقتی کامرانی فر، حق وردی و سخندان را از لیست داوران لیگ هفدهم حذف می کرد، تصور این را نداشت که سه تن از بهترین داورانش را هم به دلیل مصدومیت یا مشکلاتی این چنینی از دست بدهد و لیگ هفدهم را با بحرانی جدی در زمینه داوران باتجربه آغاز کند!

به گزارش مدال به نقل از ایران ورزشی: وقتی کامرانی فر، حق وردی و سخندان را از لیست داوران لیگ هفدهم حذف می کرد، تصور این را نداشت که سه تن از بهترین داورانش را هم به دلیل مصدومیت یا مشکلاتی این چنینی از دست بدهد و لیگ هفدهم را با بحرانی جدی در زمینه داوران باتجربه آغاز کند! حالا اما آخرین آزمایش داوران گویای این است که اشکان خورشیدی و رضا کرمانشاهی به دلیل مصدومیت در این آزمایش قبول نشده اند و محمدرضا اکبریان با بیان مصدومیتش، اصلاً در این آزمایش شرکت نکرده تا هر سه نفر حداقل 5، 6 هفته ابتدایی لیگ را از دست بدهند. این موضوع با حذف همزمان نام های حق وردی و صالحی از لیست اسامی داوران فصل هفدهم، دپارتمان داوری را با بحرانی جدی مواجه کرده است.
پیشرفت داوری و بهبود قضاوت بازی های لیگ، موضوعی است که هرسال از دپارتمان داوری و کمیته داوران انتظار می رود و اتفاق تازه ای هم نیست. به همین منظور است که برگزاری کلاس های توجیهی، امسال هم مثل سال های گذشته در دستور کار قرار گرفته بود و داوران هم با شرکت در این کلاس ها سعی داشتند دانش خود را به روز رسانی کنند و هیچ جای بهانه ای برای اشتباهات سهوی خود در رقابت های پیش رو نگذارند.

اوضاع اما همیشه آنطور که پیش بینی می شود، پیش نمی رود. درست زمانی که کامرانی فر دو تن از داوران با تجربه اش را به دلیل بالا رفتن سن بازنشسته اعلام می کند و مدعی است که با جوانگرایی و اتکا به با تجربه های فعلی می تواند گزینه های بهتری پیدا کند، ناگهان مصدومیت سه داور دیگر برنامه های دپارتمان را به کلی به هم می ریزد.

نتیجه آزمایش داوری بود که مصدومیت این داوران را مشخص کرد. اشکان خورشیدی و رضا کرمانشاهی در این آزمایش رد شدند و محمدرضا اکبریان با اعلام مصدومیتش اصلاً در این آزمایش حاضر نشد. رضا کرمانشاهی هم البته بعد از این آزمایش در چند جمله کوتاه مصدومیتش را تأیید کرد و گفت تا 5 هفته آینده به شرایط آمادگی می رسد.

نکته قابل تأمل درباره این داوران این بوده که اشکان خورشیدی فصل گذشته در کنار علیرضا فغانی از گزینه های قضاوت شهرآورد بوده و در بین کاندیداهای بهترین داور فصل پانزدهم قرار داشته. رضا کرمانشاهی و محمدرضا اکبریان هم از داوران طراز اولی بوده اند که مسابقات مهم و پخش مستقیم زیادی را قضاوت کرده اند.

به همین خاطر است که وقتی این سه داور طراز اول دپارتمان، آزمایش خود را از دست می دهند، عملاً کار دپارتمان برای انتخاب تیم داوری برای بازی های پخش مستقیم سخت تر از پیش می شود چرا که حسن کامرانی فر پیش از آن دو تن دیگر از داوران با تجربه اش را از لیست داوران لیگ هفدهم هم خارج کرده و اینکه حالا سه داور دیگر را هم از دست بدهد، اتفاق بدی برای او به حساب می آید.

این سه داور گرچه می توانند در آزمایش بعدی شرکت کنند و بار دیگر شانس خود را برای حضور در لیست داوران بیازمایند اما نکته قابل توجه این است که تا وقتی مصدومیت آنها برطرف شود و رییس دپارتمان بخواهد زمان دیگری را برای آزمایش بعدی در نظر بگیرد، حداقل 5، 6 هفته از رقابت های لیگ گذشته است و دپارتمان داوری، حداقل در 5 هفته ابتدای لیگ هفدهم، 5 تن از بهترین داورانش را در اختیار ندارد. حق وردی و صالحی که به خواست کامرانی فر حذف شده اند و اکبریان، کرمانشاهی و خورشیدی هم نتوانستند آزمایش را با موفقیت پشت سر بگذارند.

درست است که کامرانی فر از همان ابتدای ورودش تأکید داشته که اعتقاد ویژه ای به داوران جوان دارد و در طول این مدت هم اتفاقاً داوران جوانی را به دپارتمان معرفی کرده اما واقعیت این است که هرقدر هم او به داوران جوان اعتقاد داشته باشد، باز هم نمی توان تأثیر حضور داوران با تجربه در چینش هر هفته از رقابت ها را منکر شد. کامرانی فر هرقدر هم به جوانان پروبال دهد، باز هم در مسابقات حساس و پخش مستقیم به داورانی با تجربه نیاز دارد.

با این وضعیت بدون شک دپارتمان داوری در هفته های ابتدایی لیگ هفدهم، با بحرانی جدی در چینش داوران رو به رو خواهد بود. غیبت با تجربه ها و روی آوردن به جوان ها، خواه ناخواه مترادف خواهد بود با افزایش درصد خطاها و در نهایت افزایش تنش ها و چالش هایی که در اعتراض به اشتباهات داوری برای اهالی فوتبال آشناست

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال