بدهی ۱۰۰ هزار یورویی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ به آلمان

ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران بابت آنالیز نمونه‌های ارسالی به آزمایشگاه‌های کلن و قطر در سال گذشته و جاری میلادی، به مسئولان این دو آزمایشگاه بدهکار است....

به گزارش مدال و به نقل از مهر، کنترل دوپینگ ورزشکاران که مسئولیت اصلی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) به حساب می آید برای این ستاد بار مالی سنگینی دارد که بخش عمده آن بابت آنالیز نمونه های ارسالی به آزمایشگاه های «آکردیته» هزینه می شود.

هزینه آنالیز هر تست دوپینگ
طرفِ قرارداد ستاد ملی مبارزه با دوپینگ برای آنالیز نمونه‌گیری‌های به عمل آمده از ورزشکاران ایران دو آزمایشگاه کلن آلمان و قطر هستند. پرداختی به این دو آزمایشگاه هم به ترتیب بر اساس یورو و دلار انجام می شود.

طبق قرارداد منعقد شده میان نادو ایران و آزمایشگاه قطر، هزینه آنالیز هر تست دوپینگ توسط متخصصان این آزمایشگاه ۱۲۰ دلار است. در مورد آزمایشگاه کلن رقم های متفاوتی بابت بررسی تست دوپینگ ورزشکاران ایران تعیین شده است.

در صورتی که نمونه های ارسالی به کلن مربوط به جریان مسابقه باشد ۱۴۵ یورو هزینه آنالیز آن می شود. این هزینه برای تست هایی که خارج از مسابقه گرفته شده، ۱۰۵ یورو تعیین شده است. البته این هزینه ها با لحاظ کردن تخفیف آلمانی ها مصوب شده است. هزینه اصلی برای آنالیز نمونه های داخل و خارج مسابقه در کلن به ترتیب ۱۶۰ و ۱۲۰ یورو است.

در برخی موارد هم به خاطر مشکوک بودن نتیجه آنالیز اولیه بر روی نمونه گیری ها، بررسی دقیق تر توسط دستگاه های پیشرفته تر نیاز است. هزینه این نوع آنالیز در قطر ۲۳۰ دلار و در آلمان ۲۱۰ یورو تعیین شده است.

پرداختی ۲۲۰ هزار یورویی ایران در یک سال
همکاری ستاد ملی مبارز با دوپینگ ایران با آزمایشگاه قطر از اواخر سال گذشته آغاز شد. تا پیش از آن تمام نمونه‌گیری های انجام شده توسط ماموران این ستاد برای آنالیز در اختیار پزشکان آلمانی قرار می گرفت.

بنابراین تست های دوپینگی که طی سال ۲۰۱۹ میلادی توسط ماموران نادو از ورزشکاران ایران در رشته های مختلف گرفته شد به طور کامل برای آزمایشگاه کلن ارسال شد. این تست ها همگی آنالیز و نتایج آن مشخص شده است.

نادو ایران بابت بررسی و اعلام نتیجه نمونه‌گیری‌های ۲۰۱۹ سال گذشته مبلغ ۲۲۰ هزار یورو به آزمایشگاه کلن پرداخت کرد اما همچنان به این آزمایشگاه و همچنین قطری ها بدهکار است.

بدهی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران به قطر و آلمان
به گزارش خبرنگار مهر، از مجموع نمونه هایی که طی سال ۲۰۲۰ میلادی و تا به امروز و از ورزشکاران کشورمان گرفته شده، تعداد ۵۹ نمونه به آزمایشگاه قطر ارسال شده است. ۹.۰۲۵ دلار هزینه آنالیز این نمونه ها می شود که نتایج‌شان هم مشخص شده اما هنوز توسط ایران پرداخت نشده است.

بدهی نادو به آلمانی ها البته سنگین تر و به مبلغ ۱۰۰ هزار و ۳۸۸ یورو است. این بدهی بابت ۵۱۵ نمونه گیری پایانی در سال گذشته میلادی و نمونه های ارسالی از دو ماهه ابتدایی سال جاری میلادی است.

بیشتر بخوانید:
چراغ سبز به برگزاری قطعی المپیک/ ابهامات «پساکرونا» پا بر جاست!
طلایی: تعطیلی‌های کرونا در نسل بعدی کشتی تاثیر می‌گذارد
ورود آسان به سوپر لیگ والیبال با خرید امتیاز! 

تگ ها


دوپینگ ستاد ملی مبارزه با دوپینگ آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ بدهی مالی منهای فوتبال