برانکو: رفاقت بیشتر درصد موفقیت پرسپولیس را بالاتر می‌برد

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس درباره ضیافت ناهار سرخپوشان گفت: گفتیم در رستوران و محیطی دوستانه دور هم جمع شویم ......

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس درباره ضیافت ناهار سرخپوشان گفت: گفتیم در رستوران و محیطی دوستانه دور هم جمع شویم.

به گزارش مدال به نقل از  خبرورزشی، فوتبال ورزش پرهیجانی است که نتایج حاصل در آن فقط و فقط به تمرین و کار بدنی مربوط نمی‌شود. در تیم‌های موفق در راستای پیشرفت فنی این رشته ورزشی، رفتار‌های خارج از چارچوب فنی مرتبط با فوتبال هم توسعه می‌یابد. مربیان موفق اغلب در حاشیه زمین فوتبال رفتار‌هایی بروز می‌دهند که به روند تیم‌شان کمک می‌کند. یکی از این رفتار‌ها نزدیک کردن بازیکنان به سرمربی از طریق مهمانی یا ضیافت خارج از محیط فوتبال است. به طور مثال می‌توان به آریگو ساکی اشاره کرد. سرمربی آث‌میلان رؤیایی اواخر دهه ۸۰ میلادی که با مثلث هلندی خود شامل رود گولیت، فرانک ریکارد، مارکو فان‌باستن و همین‌طور فرانکو باره‌سی، پائولو مالدینی، روبرتو دونادونی، کارلو آنچلوتی و... یکی از بهترین تیم‌های باشگاه تاریخ فوتبال را ساخت.
ساکی نه تنها یک تئوریسین فوق‌العاده در فوتبال به شمار می‌رفت بلکه در رفتار‌های بیرون زمین هم استاد بود. خبرنگاران ایتالیایی هرگز حاضرجوابی آریگو ساکی را فراموش نمی‌کنند وقتی که در جواب پرسش یکی از خبرنگاران ایتالیایی که فوتبالیست مشهور نبودن او را به چالش کشیده بود چگونه گفت: «نمی‌دانستم برای سوارکار خوب شدن باید اسب بوده باشید!»
در کنار حاضرجواب بودن، سرمربی اسبق آث‌میلان و تیم ملی ایتالیا یک روانشناس برجسته هم بود. آریگو ساکی هر از گاهی به بهانه‌های مختلف جشن و مهمانی می‌گرفت و شاگردانش را در محلی غیر از زمین فوتبال دور هم جمع می‌کرد. در فوتبال ایران هم از این نمونه‌ها سراغ داریم. یکی از این مربیان برانکو است. یک مربی کروات که به واسطه سال‌ها کار در فوتبال ایران به خوبی با روحیات و خصوصیات بازیکنان ایرانی آشنا شده است. برانکو سالی دو بار ضیافت ناهار یا شام می‌دهد و شاگردانش را به رستوران دعوت می‌کند.
دوشنبه گذشته هم این مربی باتجربه و روانشناس ضیافت ناهاری در رستورانی حوالی خیابان فرشته برپا کرد تا اتحاد و همدلی بیشتری میان خود و بازیکنانش به وجود بیاورد. دیروز در همین ارتباط دقایقی با او هم‌کلام شدیم.
* چه شد که به بازیکنان خودتان ناهار دادید؟
به هر حال نمی‌شود که همه‌اش کار، کار و کار باشد. بعضی اوقات لازم است در محیطی غیر از زمین فوتبال دور هم جمع شویم و گپ دوستانه بزنیم.
* می‌دانستید آریگو ساکی سرمربی سابق آث‌میلان هم هر از گاهی بازیکنانش را به بهانه جشن و مهمانی دور هم جمع می‌کرد، چون معتقد بود فوتبال فقط به مسائل فنی محدود نمی‌شود؟
بله، بخشی از فوتبال و مربیگری به ارتباط صمیمانه با بازیکن برمی‌گردد. پرسپولیس هم از این قاعده مستثنی نیست.
* شنیدیم، چون به عنوان بهترین مربی ایران انتخاب شدید به ۴۰ نفر ناهار دادید؟
(می‌خندد) نه! ناهار را باید می‌دادم. ربطی به این مسائل نداشت. دوست دارم در تیمی که کار می‌کنم همه با هم مهربان‌تر باشند.
* شاید رمز اصلی موفقیت پرسپولیس همین رفاقت و همدلی باشد، این طور نیست؟
شک نکنید. هر قدر بچه‌ها بیشتر دور هم جمع شوند و با هم رفاقت بیشتری داشته باشند درصد موفقیت هم بالاتر خواهد رفت.
* شنیدیم در ضیافت ناهاری که دادید برای بچه‌ها هم سخنرانی کردید، حرف خاصی زدید؟
نه، همان حرف‌های همیشگی بر لزوم وحدت و رفاقت و همین حرف ها. مهم دور هم جمع شدن بود، خود این کار گویای خیلی چیزهاست.
* محمود خوردبین را هم دعوت کرده بودید و شنیدیم خیلی با احترام و کرامت با او برخورد کردید؟
محمود خوردبین پیشکسوت و بزرگ همه ما در پرسپولیس است و از دیدن او خیلی خوشحال شدم. واقعاً آدم جنتلمن و محترمی است و به خودش هم گفتم باید بیشتر همدیگر را ببینیم.
* چقدر امیدوارید که بتوانید قهرمانی سال گذشته را تکرار کنید؟
خیلی امیدواریم. ما باید بتوانیم نتایج فصل گذشته را تکرار کنیم و من این خواستن را در چهره بازیکنانم می‌بینم. ما سه بازی انجام دادیم و ۷ امتیاز کسب کردیم. این نشانه خوبی است.
* در هر سه بازی هم گلی دریافت نکردید. این گل نخوردن و کلین‌شیت‌ها چقدر به شما کمک می‌کند؟
خیلی کمک می‌کند. گل نخوردن یا کم گل خوردن به هر تیمی شخصیت می‌دهد. اگر گل نخورید می‌توانید امیدوار به گل زدن باشید و خوشبختانه ما این پتانسیل را داریم.
* این گل نخوردن‌های شما بیشتر مرهون قدرت دروازه‌بانان و خط دفاع شماست؟
وقتی یک تیم گل نمی‌خورد یعنی همه بازیکنان به وظیفه خود به خوبی عمل کرده‌اند، همان‌طور که اگر گلی هم رد و بدل شود به همه بازیکنان مربوط است. ما دو دروازه‌بان خوب و خط دفاع قدرتمندی داریم، ولی به نظرم دفاع تیمی پرسپولیس خوب بوده است.
* شما هم به کمپین «نه به خشونت در ورزشگاه‌ها» پیوستید؟
همه باید به کمپین نه به خشونت در ورزشگاه‌ها بپیوندیم. همه باید از فوتبال لذت ببریم. متأسفانه در اهواز چنین اتفاقی نیفتاد و حاشیه و جنجال بیرون زمین پررنگ‌تر از داخل زمین مسابقه بود. مطمئن باشید اگر بازی شرایط عادی داشت ما برنده می‌شدیم. امیدوارم با کمک خود هواداران فوتبال دیگر شاهد خشونت و جنجال در استادیوم‌ها نباشیم.
* این هفته هم که در استادیوم آزادی و برابر یک تیم دیگر خوزستانی بازی دارید. دیدار با نفت مسجدسلیمان را چطور می‌بینید؟
در لیگ ۱۶ تیمی هیچ مسابقه‌ای سخت نیست. نفت مسجدسلیمان هم انگیزه لازم برای رویارویی با ما را دارد. اصولاً هر تیمی مقابل پرسپولیس بازی می‌کند با حداکثر انرژی بازی می‌کند تا جلوی قهرمان ایران نتیجه بگیرد و نفت مسجدسلیمان هم همین‌طور است، ضمن آن که از سرمربی خوبی مثل عبدا... ویسی بهره می‌برد. در مجموع بازی آسانی نیست، ولی ما برای برد به استادیوم آزادی می‌رویم.

تگ ها


اخبار روز پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال