برانکو: مامیچ نگذاشت بهترین دیناموی تاریخ را بسازم!

برانکو رویای ساختن تیمی قدرتمند از دینامو داشت؛ تیمی که بتواند در چمپیونزلیگ مدعی باشد ......

برانکو رویای ساختن تیمی قدرتمند از دینامو داشت؛ تیمی که بتواند در چمپیونزلیگ مدعی باشد. او اجازه انجام این کار را نیافت؛ ولی توانست کیلومترها دورتر، در تهران، پرسپولیس را در آسیا به یک مدعی جدی تبدیل کند.

هر کس که یکی از بازی های پرسپولیس را تماشا کرده باشد، به خوبی متوجه عمق علاقه هواداران این باشگاه به برانکو ایوانکوویچ خواهد شد. هواداران نایب‌قهرمان آسیا، شیفته او هستند و صدای تشویق شدن های این مربی در ورزشگاه آزادی به یک اتفاق همیشگی بدل شده است.

البته این شدت علاقه بیهوده هم نیست. برانکو در 4 سال سرمربیگری پرسپولیس، این باشگاه را به بهترین روزهایش برگردانده است. او تیمی معمولی را تحویل گرفت؛ ولی حالا یکی از غول های آسیا و مدعی‌ای جدی برای فتح لیگ قهرمانان اسیا به شمار می رود.

برانکو در مورد شروع کارش در پرسپولیس می گوید: «در سال اول، امیدی برای قهرمانی در لیگ نداشتیم و هدفمان را روی لیگ قهرمانان گذاشتیم؛ ولی در آن موفق نشدیم. سال دوم، لیگ را فقط به دلیل تفاضل گل از دست دادیم و در سال سوم، پرسپولیس را قهرمان ایران کردم و تا نیمه نهایی لیگ قهرمانان نیز صعود کردیم. پس از یک قهرمانی دیگر در ایران، امسال تا فینال آسیا صعود کردیم؛ جایی که داور در بازی رفت مقابل کاشیما به ما کم لطفی کرد. یکی از دو گل کاشیما باید آفساید اعلام می شد و او دو کارت زرد بی مورد نیز به بازیکن ما نشان داد و کار به جایی رسید که در بازی برگشت فقط 13 بازیکن در اختیار داشتم و باید دو گل را هم جبران می کردیم که در نهایت نتوانستیم به هدفمان برسیم.

در طول یک سال، مدیریت باشگاه سه بار تغییر کرد و با معضل بسته بودن پنجره نقل و انتقالات هم روبرو بودیم. 5 بازیکن هم از ما جدا شدند. اوضاع دشوارتر از آنچه بود که به نظر می رسید و باید بگویم که همین نایب قهرمانی برایم ارزش بالایی دارد؛ هرچند که هواداران به چیزی جز قهرمانی در تمام جام ها راضی نیستند.

ما در نیمه نهایی السد را حذف کردیم که گابی و ژاوی را در اختیار داشت. این دو جمعاً بیشتر از تمام بازیکنانم دستمزد می گیرند و ستاره های سابق اتلتیکو و بارسا بودند. من شخصیتی واقع بین هستم. 15 سال است در خارج از کرواسی مربیگری می کنم که 9 سالش در ایران بوده است.»
 

برانکو اولین مربی است که در سه کشور مختلف (چین با شاندونگ، ایران و کرواسی با دینامو) موفق به کسب عنوان قهرمانی شده است و البته تنها مربی‌ای که پس از قهرمانی با مدیر باشگاه دچار اختلاف شده و در نهایت برکنار شده است: «من مربی اهل جدل و جار و جنجال نیستم. اهل لابی کردن هم نیستم و می توانم بگویم که این تفکر، ارزشش را داشته است.

اخیرا شنیدم که مامیچ (رئیس سابق دیناموزاگرب) در تلویزیون به تمام تصمیم های بدش اعتراف کرده است. او بدون هیچ دلیلی دو بار مرا از سرمربیگری دینامو اخراج کرد. دلایل او واقعا بیهوده بودند. یک بار به دلیل شکست از هایدوک و دومین بار به دلیل مخالفتم با دخالت های بیش از حد او، پیش از بازی با اسپارتاک مسکو.
 

او به من اجازه نداد تا بهترین دیناموی تاریخ را بسازم. تیمی که بتواند در فوتبال اروپا خودی نشان دهد. با این همه او را بخشیدم. او چندی پیش به خاطر صعود پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا به من تبریک گفت. از استادم، بلاژویچ که زمانی دستیار او در تیم ملی کرواسی و سپس ایران بودم، یاد گرفته ام که کینه به دل نگیرم و همه چیز را فراموش کنم. مامیچ همیشه از من شکایت داشت که با بازیکنان خیلی راحت هستم. این طرز مربیگری من است که به بازیکنان نزدیکم و کاری می کنم که در تمام زمینه ها به من اعتماد کنند و با من راحت باشند. همین باعث شده است تا در هر تیمی احترام متقابل بین من و بازیکنانم باشد. من مربی‌ای نیستم که بخواهم در باشگاه بر سر بازیکنانم فریاد بزنم. این شیوه مربیگری من است و همیشه هم جواب داده است.»

 

لازم به ذکر است که زدراوکو مامیچ، رئیس سابق باشگاه دینامو زاگرب، به اتهام فساد مالی و فرار مالیاتی دستگیر و محاکمه شد.  باشگاه دیناموزاگرب نیز متهم به نقض قوانین درباره نقل و انتقالات چند بازیکن شده است و ستاره های سابق این تیم همچون لوکا مودریچ و دژان لوورن، به عنوان شواهد پرونده، در دادگاه حضور یافتند. هر دو نیز به شهادت دروغ به سود مامیچ متهم شده اند.

 

تگ ها


پرسپولیس فوتبال