برانکو و انگشتر کاشانی؛ مردی که از سایه به آفتاب آمد/ ویدیو

جعفر کاشانی با این توصیه که؛ کمی در سایه باشد روبرو شده است....

به گزارش خبرنگار مدال، اتفاقات اخیر باشگاه استقلال با محوریت جعفرخان کاشانی را با هم مروز می کنیم:

1_ مدافع آخر شاهین و پرسپولیس و تیم ملی در دهه 40 و 50 که در کلکسیون افتخارات خود جام های بسیار دارد در همان دوران  جوانی دیپلمات بود.
"جعفر خان" به اتفاق همایون بهزادی و  رفقا  یکی از اصلی ترین بانیان پرسپولیس بود. او در مکتب شاهین خوب اصل اول اخلاق، دوم درس و  سوم ورزش  را آموخته و  اخلاق مدار بود و  تحصیلکرده و  دیپلمات و البته یک ستاره پرافتخار.

2_در دهه شصت بسیاری از ستاره های دهه 50 پرسپولیس از فوتبال بدور بودند. همایون را خانه نشین کرده بودند و ممنوع الوورد به استادیوم ها.ایرانپاک، حاج رحیمی پور، کلانی و  تعدادی دیگر راهی اروپا شده بودند. از ایرج سلیمانی و جاسمیان خبری نبود. محراب شاهرخی نامهربانانه از سرمربیگری پرسپولیس عزل شده و افسرده بود، خیلی زود مربیگری را کنار گذاشت و خیلی زود هم پرکشید و رفت و فوتبالدوستان ناباورانه در  مراسم وداع با او  شعار می دادند :
"عمو محراب رفت، عمو محراب رفت".
جعفر کاشانی اما رفت که شاهین را احیا کند و دستی بر سر آن بکشد. او  ورزشگاه اختصاصی شاهین را ساخت. ورزشگاهی که خیلی از  اهالی فوتبال خبر نداشتند  که در حال تکمیل  است. روزی از آن روزها در اواسط دهه 70  کاشانی  ما را دعوت کرد برای پوشش خبری افتتاحیه ورزشگاه. گفتیم؛ "کار فوق العاده بزرگی است ، چرا تا حالا مصاحبه ای  نکرده اید؟!.
دیپلمات در جوابم  گفت :
" پسرم!این همیشه یادت باشه.بیایی تو آفتاب همه تو را می زنند و نمی گذارند کارت را به سرانجام برسانی،در سایه باش و ببین که چه کارهایی بزرگی می توانی انجام دهی!".
البته که انگار قبل از کاشانی به من یاد  داده بودند از آفتاب فرار کنم:  درسایه!!! بدور از انتشار عکس و جلوی دوربین رفتن ها!

3_جعفر کاشانی در زمان  مدیریت خطیب در پرسپولیس عضو هیات مدیره بود و بعد در زمان ریاست دادکان در فدراسیون شد عضو هیات رییسه. او در اوایل دهه 80 تلاش کرد به اتفاق مهندس کلانی برای پرسپولیس ورزشگاه اختصاصی بسازد اما تغییرات مدیریتی همه چیز را بهم زد.
کاشانی رفت اما  دوباره در دهه نود آمد. او در زمان مدیریت طاهری، گرشاسبی و حالا عرب عضو ثابت و رییس هیات مدیره بوده و  خلاف روحیات محافظه کارانه، خود را به آتش انداخته و تمامی قراردادها و  نامه های کلان باشگاه  امضای او را هم دارد و این یعنی خطر به وقت  ورود سازمان بازرسی در پرونده های جنجالی و اهمال کاری های مدیریتی.
کاشانی به واسطه رییس هیات مدیره بودن بیش از هر عضوی در این سالهای طلایی پرسپولیس درگیر مسائل باشگاه بوده اما  اخیرا با مصاحبه ای به شدت جنجال ساز شده. او خواسته بگوید که قهرمانی ها فقط کار برانکو نبوده و چنین حرفی با ادبیاتی دیگر  در شرایطی که مطالبات سرمربی محبوب  پرداخت نشده و برانکو از سوی هواداران "معمار پرسپولیس نوین" لقب گرفته تنش ها به همراه داشته.
کاشانی خیلی زود و  خوب دانست که در مصاحبه اش به اوت زده. او  سعی کرده آن مصاحبه  را از اذهان پاک کند. رییس هیات مدیره  تحت فشارها حتی چند روز قبل  در جلسه هیات مدیره حرف از استعفا زد و بعد وقتی مدال آن را فاش کرد  تبدیلش کرد به درخواست مرخصی برای استراحت به خاطر کمر درد شدید و خستگی مفرط. کاشانی خوب دانست که در اوج بحران آن مصاحبه موجب شده تا او سیبل شود. خوب دانست که خودش را انداخته زیر تیغ تیز آفتاب سوزان!!!
حالا مو سپید پرسپولیس بعد از مصاحبه و توضیحات مکرر  برای  دلجویی انگشتر عقیقی  در جلسه امروز هیات مدیره به برانکو هدیه داد اما.....

4_خیلی ها این روزها به کاشانی توصیه کرده اند مراقب باش زحمات خود در این سالها  را هدر ندهی.مراقب باش پرسپولیسی که شماها  ساخته اید و امروز برانکو و هوادران و سرخ ها  آن را به طلایی  ترین برهه تاریخ خود  رسانده اند  با برخی مصاحبه ها  وارد تنش و حاشیه نشود. کاشانی شاید خیلی دقیق نمی داند چه هجمه های تندی در فضای مجازی و هواداری علیه او شکل گرفته. حالا خیلی ها به او توصیه می کنند کمی در سایه باش و  برای آنکه ذهن ها از هر ابهامی و قضاوتی تمیز شود جبران کن و بدان که مردم بر این باورند به جای آنکه فراتر از بندهای قرارداد به برانکو پاداش داده شود چرا یکسال  است طلب او داده نشده تا کار به دو نامه برسد. حالا این کاشانی است که می شنود؛ مراقب باش که مردم می گویند سناریوی فراری دادن برانکو کلید خورده و یکسال است طلب او داده نشده تا کار به دو نامه برسد و در این شرایط مصاحبه ات شهر را بهم ریخته .... حالا دوست و آشنا و غریبه به کاشانی پیغام می دهند که مراقب باش و خود را از مهلکه بیرون بکش!

*حسین قدوسی

تگ ها


فوتبال