برایتون در یک نگاه/ باشگاه 116 ساله مقصد بعدی جهانبخش؟

وینگر تیم ملی ایران در آستانه انتقال به باشگاه 116 ساله انگلیسی قرار گرفته است ......

وینگر تیم ملی ایران در آستانه انتقال به باشگاه 116 ساله انگلیسی قرار گرفته است.
به گزارش خبرنگار مدال، آقای گل فصل گذشته هلند در مسیر لیگ برتر انگلیس است و احتمالا با مبلغی بالغ بر 20 میلیون یورو از آلکمار به به لیگ برتر انگلیس منتقل خواهد شد. به رغم دریافت پیشنهاداتی از تاتنهام و لسترسیتی، جهانبخش به برایتون نزدیک‌تر است و اگر اتفاق خاصی طی روزهای آتی رخ ندهد وی با پیراهن سفید و آبی برایتون در لیگ برتر انگلیس به میدان خواهد رفت.

باشگاه 116 ساله
این باشگاه انگلیسی در سال 1901 تاسیس شد و در سال‌های ابتدایی، تنها در لیگ محلی مناطق جنوبی انگلیس فعالیت داشت و از سال 1920 در لیگ‌های سراسری انگلستان حضور یافته است. از آن زمان تا کنون، برایتون 7 فصل در سطح چهارم، 55 فصل در سطح سوم، 24 فصل در سطح دوم و 5 فصل در سطح اول فوتبال انگلیس حضور داشته است. پیش از صعود به لیگ برتر در سال 2017، برایتون تجربه حضور در لیگ برتر در ساختار جدید این لیگ را نداشت، هر چند حدفاصل سال‌های 1979 تا 1983، این تیم در 4 فصل متوالی در سطح اول فوتبال انگلیس در آن زمان حضور یافته بود.

دوران جدید از 2009
پس از رفت‌وآمدهای متوالی بین سطح دوم و سوم فوتبال انگلیس، از سال 2009 وضعیت برایتون دچار تغییرات محسوسی شد. مدیریت جدید باشگاه اقدام به ساخت ورزشگاه جدید کرد و در نقل و انتقالات تابستانی نیز چند بازیکن جدید به این تیم اضافه شدند. مالک جدید باشگاه با سرمایه‌گذاری 93 میلیون پوندی استادیوم جدید این تیم «فالمر» را در سال 2011 افتتاح کرد، ورزشگاهی با 30750 صندلی که فصل گذشته به طور میانگین 30402 نفر در هر بازی در آن حضور داشته‌اند. همچنین از سال 2009 گوستاوو پویت بازیکن سابق چلسی و تاتنهام به عنوان سرمربی جدید این تیم انتخاب شد و در دومین فصل حضور در این تیم موفق شد برایتون را بعد از 5 سال به چمپیونشیپ برگرداند. برایتون با پویت در نخستین فصل حضور در چمپیونشیپ دهم شد و در دومین فصل عنوان چهارمی را  به دست آورد، هر چند در پلی‌آف صعود به لیگ برتر ناکام ماند. 

سکان هدایت در دست یک ایرلندی سخت‌گیر
کریس هیوتن 59 ساله هدایت برایتون را بر عهده دارد. وی که در دوران بازی 13 سال برای تاتنهام به میدان رفته از زمستان 2015 هدایت این تیم انگلیسی را برعهده داشته است. وی در نخستین فصل حضور خود در برایتون این تیم را در جهنم چمپیونشیپ (سطح دوم فوتبال انگلیس) حفظ کرد، در فصل دوم به رغم کسب مقام سوم، در پلی‌آف صعود به لیگ برتر همراه با این تیم ناکام ماند، در سومین فصل حضور در این تیم، با کسب رده دوم لیگ موفق شد برایتون را برای نخستین بار به لیگ برتر انگلیس (در ساختار جدید این لیگ) رساند. در مورد هیوتن گفته شده که وی به نظم و دیسیپلین بسیار اهمیت می‌دهد و در تمرینات مربی بسیاری سخت‌گیری است، هر چند جهانبخش که سابقه کار با کی‌روش را داشته کار چندان دشواری در تمرینات این مربی ایرلندی پیش رو نخواهد داشت.

پانزدهمی لیگ، شروعی قابل قبول
در نخستین تجربه لیگ برتری، برایتون فصل گذشته عنوان پانزدهمی لیگ برتر را کسب کرد. 9 پیروزی، 13 تساوی و 16 شکست فصل گذشته در کارنامه لیگ برتری این به ثبت رسید. 7 برد از 9 برد برایتون در فصل گذشته در ورزشگاه خانگی این تیم حاصل شد و حتی بزرگانی چون منچستر یونایتد و آرسنال نیز در این ورزشگاه تن به شکست دادند. در جام اتحادیه نیز برایتون پس از شکست دادند کریستال پالاس، میدلزبورو و کاونتری سیتی، در یک چهارم نهایی مقابل منچستر یونایتد شکست خورد و از این رقابت‌ها کنار رفت.

بازیکنان مشهور
متیو رایان دروازه‌بان تیم ملی استرالیا، دروازه‌بان اصلی برایتون است. لوئیس دانک مدافع میانی 26 ساله که تمام دوران فوتبال خود را در برایتون سپری کرده یکی از بازیکنان اصلی تیم است که برخی منابع از علاقه آرسنال به جذب این بازیکن خبر داده‌اند. شین دافی مداقع تیم ملی ایرلند و ازکیل اسکلوتو مدفع کناری اسبق اینترمیلان و تیم ملی ایتالیا نیز در خط دفاعی برایتون حضور دارند. در خط میانی دله استفنز انگلیسی، پاسکال گروس آلمانی، دیوی پروپر هلندی که در تیم ملی این کشور نیز بازی کرده حضور دارند و آنتونی ناکارت فرانسوی و سولی مارچ انگلیسی نیز گزینه‌های اصلی حضور در کناره‌ها هستند. گلن مورای 34 ساله نیز نفر اول خط حمله برایتون طی 2 فصل اخیر بوده و خوزه ایزکیدرو که در جام جهانی 2018 عضو تیم ملی کلمبیا بود نیز دیگر مهاجم برایتون به شمار می‌رود.

تگ ها


اخبار روز علیرضا جهانبخش برایتون و هاو آلبیون فوتبال