برای حاج‌صفی جا هست ولی کم هست!

حضور احسان حاج صفی در سپاهان حالا دست محرم را بیش از پیش بازخواهد کرد، اما باید منتظر دیدار با تراکتور ماند تا ببینیم کاپیتان تیم ملی در چه پستی بازی خواهد کرد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، دیدار رفت مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ برابر ازبکستان در تاشکند بود که کارلوس کی روش یکی از مهم ترین تغییرات خود را در آرایش بازیکنان تیم ملی انجام داد و احسان حاج صفی که در دو دیدار اول تیم ملی برابر قطر و چین در پست دفاع چپ بازی کرده بود را به پست هافبک دفاعی انتقال داد و میلاد محمدی از آن زمان به بعد شد انتخاب اول در پست دفاع چپ.


از همین مقطع که خیلی کمتر کاپیتان تیم ملی را در پست دفاع یا وینگر چپ دیدیم و حاج صفی حتی در تراکتور هم توسط مربیان در میانه میدان بازی کرد و حالا در شرایطی به سپاهان بازگشته که این تیم سه مدافع چپ خوب و سر حال دارد و در بخش میانی نیز هافبک های بسیار خوبی در اختیار محرم نویدکیا قرار دارند؛ تا این سوال پیش بیاید که سرمربی سپاهان قصد دارد از حاج صفی در چه پستی استفاده کند.

دفاع چپ
این پستی است که حاج صفی با عملکرد خیره کننده خود در آن توانست نگاه ها را به خود معطوف کند و در هفته های ابتدایی لیگ پانزدهم بود که برای اولین مرتبه لژیونر شد و در تیم فرانکفورت نیز با همین پست به میدان رفت و اگرچه این تیم در پایان مسابقات به دسته پایین تر سقوط کرد ولی احسان نمایش های خوبی با پیراهن این تیم آلمانی در پست دفاع و وینگر چپ به یادگار گذاشت.

وینگر چپ 
در آخرین روزهایی که محرم نویدکیا تصمیم به خداحافظی از فوتبال گرفته بود، احسان حاج صفی به تازگی اولین ماجراجویی اروپایی خود را سپری کرده بود و بار دیگر پیراهن سپاهان را بر تن داشت. او در این دوران که عبدالله ویسی هدایت طلایی پوشان اصفهانی را برعهده داشت، ابتدا در پست دفاع چپ بازی می کرد و رفته رفته برای افزایش قدرت تهاجمی تیم به پست وینگر چپ انتقال پیدا کرد و باز هم فصل خوبی را تجربه کرد و اینبار فوتبال یونان مقصد بعدی اش شد.

هافبک دفاعی و هافبک تهاجمی 
همانطور که در ابتدای این مطلب به آن اشاره شد، احسان در دیدار برابر ازبکستان توسط کی روش به عنوان زوج سعید عزت اللهی در پست هافبک دفاعی به میدان رفت و از آن زمان به بعد در این پست ماندگار شد؛ البته طی این مدت بارها حاج صفی در پست هافبک هجومی و بازیکن پشت مهاجم نیز دیده شده است.

پست کاپیتان در سپاهان کجاست؟
بعید به نظر می آید محرم نویدکیا تصمیمی برای استفاده از احسان در پست مدافع چپ داشته باشد؛ شایان مصلح و مهدی ترکمان دو بازیکن آماده طلایی پوشان در این پست به شمار می روند که این روزها نیمکت نشین امید نورافکن هستند. پس همین موضوع حضور احسان را در پست دفاع چپ منتفی می کند.
این روزها سپاهان با ترکیب ۳-۳-۴ و با دو هافبک دفاعی به میدان می رود. معمولا در این سیستم محمد کریمی و جلال علی محمدی دو هافبک دفاعی تیم به شمار می روند و یک خط جلوتر از این دو بازیکن نیز سروش رفیعی بازی می کند. البته در بازی های اخیر یاسین سلمانی بازیکن جوان و مستعد سپاهان نیز خودش را به تفکرات محرم تحمیل کرده و یکی از بازیکنان ثابت تیم شده است. ضمن اینکه محمدرضا خلعتبری نیز در این پست و به خصوص هافبک تهاجمی بازی می کند و بازیکنانی نظیر مهدی زاده، گولسیانی، نورافکن و اسماعیلی فر نیز در میانه میدان با تصمیم محرم بازی کرده اند. 

جایگاه احسان؛ همانجایی که کی روش کشف کرد
با تمام این تفاسیر می توان اینطور نتیجه گرفت که حضور در پست هافبک دفاعی چپ ( در کنار محمد کریمی یا جلال علی محمدی، یا حتی یاسین سلمانی) انتخاب اول محرم نویدکیا برای بازی گرفتن از کاپیتان تیم ملی در ترکیب تیمش باشد. البته او در شرایط ویژه یک انتخاب دیگر هم دارد و می تواند از حاج صفی در پست وینگر چپ نیز بازی بگیرد؛ جایی که این روزها معمولا محمد محبی آن را اشغال کرده و خلعتبری و شهباززاده آلترناتیوهای او هستند.


در فوتبال دنیا موارد بسیاری مشاهده شده که مربیان با تصمیماتی که اتخاذ می کنند، تغییراتی عظیم را در مسیر حرفه ای یک فوتبالیست ایجاد می کنند؛ به عنوان مثال سرخیو راموس پس از حضور مورینیو در رئال مادرید بود که از پست دفاع راست به دفاع میانی منتقل شد و تازه آنجا بود که شکوفاتر از قبل دیده شد. در مورد احسان هم باید این واقعیت را پذیرفت که حضورش در پست هافبک میانی با توجه به قدرت حمل توپ، سرعت ، تکنیک و قدرت شوتزنی بالایی که دارد، بسیار مثمرثمرتر از حضور در پست دفاع چپ است.

بیشتر بخوانید:

دلتنگی حاج‌صفی برای ۳۳ پل و اصفهان

پیام خداحافظی حاج‌صفی از تراکتور(عکس)

 

 

تگ ها


فولادمبارکه سپاهان احسان حاج صفی فوتبال ایران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال