برای قهرمانی چند کمپ اسپایر داشته باشیم؟ کی روش ها کافی نیستند

محمد سررشته داری در حالی که ......

محمد سررشته داری

در حالی که بحث های بسیاری این روزها به نقد فنی کی روش معطوف شده و خیلی ها حضور کی روش را دلیلی برای قهرمانی ایران در آسیا می دانند، تیم ملی ایران در آنسوی خلیج فارس در کمپ اسپایر در قطر تمرین می کند، کمپی که برخی آن را رویایی می دانند و بعضی باور نکردنی.
در واقع تفاهعم نامه ای که در طبقه 36 برج البیضای دوحه در قطر و از سوی شیح حمد آل ثانی رئیس فدراسیون قطر امضا شد اتفاق بزرگی بود برای خارج کردن تیم ملی ایران از کمایی که در پی اختلافات اخیر بین وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال ایران به وجود آمده بود.
پرسش اما اینست: آیا برای قهرمان شدن در آسیا و صعود از مرحله اول جام جهانی یک کی روش کافی است؟
پاسخ این نیست، پاسخ اینست که مربی تنها سی درصد عامل موفقیت و شکست یک تیم است، باقی موارد را امکانات، نیروی انسانی، سرمایه گذاری، هواداران و مدیریت تشکیل می دهند که در مقایسه با کمپ اسپایر تیم ملی ایران عملا چیزی در کشورمان ندارد، نه تیم ملی ایران دارد و نه باشگاه هایمان که باید پشتوانه سازی باشند برای تیم ملی ایران.
در واقع به جای آنهمه درگیری سر یک مربی که کارنامه خوبی هم دارد  باید از خودمان بپرسیم  چرا این کمپ یا کمپ هایی شبیه به این را نه تیم ملی ایران دارد و نه حتی باشگاه هایمان؟
برای قهرمانی همه جور ابزاری لازم است از مربی خوب گرفته تا سرمایه و امکانات و وحدت و هوادار و .... اینکه ما یک برانکو یا کی روش بیاوریم و بگوییم باید قهرمان آسیا شویم کافی نیست، حرف درستی نیست و از همه بدتر اینکه اصولی هم نیست.
برای قهرمان شدن و از آن مهمتر قهرمان ماندن باید سازه ها را پایدار کرد. باید مسیر را هموار کرد، باید امکانات را به روز کرد.
این اتفاق خوبی نیست که کشور قطر کمپی داشته باشد که همه ما از آن به کمپ رویایی نام ببریم اما تیم ها و باشگاه های ما حتی یکی از این امکانات را هم نداشته باشند.

تگ ها


یادداشت‌های اختصاصی محمد سررشته‌داری لیگ برتر خلیج فارس فوتبال