بررسی احتمال تعلیق فوتبال پرو

در صورتی که پرو از جام جهانی کنار گذاشته شود، فیفا مختار است به دلخواه جایگزینی را انتخاب کند اما وقوع این امر احتمال بسیار پایینی دارد اخیرا خبری مبنی بر دخالت احتمالی دولت پرو در فدراسیون فوتبال این کشور و احتمال تعلیق فدراسیون فوتبال این کشو ......

در صورتی که پرو از جام جهانی کنار گذاشته شود، فیفا مختار است به دلخواه جایگزینی را انتخاب کند اما وقوع این امر احتمال بسیار پایینی دارد
اخیرا خبری مبنی بر دخالت احتمالی دولت پرو در فدراسیون فوتبال این کشور و احتمال تعلیق فدراسیون فوتبال این کشور از سوی فیفا منتشر شده است که باعث شده ایتالیایی ها که از صعود به جام جهانی باز ماندند، برای راهیابی به این مسابقات امیدوار باشند. در صورت تعلیق فوتبال پرو، از لحاظ تئوری راهیابی ایتالیا به جام جهانی ممکن است اما احتمال وقوع این امر، بسیار پایین است.
به گزارش فوتبال ایتالیا، در صورتی که قانون اداره فدراسیون فوتبال پرو توسط دولت این کشور تصویب شود و فیفا این مسئله را مغایر با قوانین خود بداند، پرو از شرکت در تمام مسابقات بین المللی از جمله جام جهانی محروم خواهد شد چرا که مداخله دولت در فدراسیون فوتبال کشور ها مجاز نیست. در سال 2015 فیفا به همین علت فوتبال کویت را برای پنج سال به حالت تعلیق در آورد و کویت حق شرکت در مسابقات رسمی را ندارد. به همین علت، ایتالیا که در دیدار پلی آف برابر سوئد حذف شد، امیدوار است تا با تعلیق فوتبال پرو، به جام جهانی برسد. با مطالعه قوانین فیفا، این امر غیر ممکن نیست.
طبق ماده هفت قوانین فیفا، در هر تورنومنت، اگر تیمی حق شرکت در مسابقات را نداشته باشد یا از حضور انصراف دهد، کمیته سازماندهی فیفا بر اساس اختیاراتی که دارد، تیم جایگزین را به انتخاب خود بر می گزیند. این مسئله به معنای آن است که در صورت حذف پرو، لزوما تیمی از قاره آمریکای جنوبی یا نیوزیلند که در پلی آف مغلوب پرو شد جایگزین این تیم نمی شوند یعنی انتخاب بر عهده فیفاست و ممکن است از هر قاره دیگری، تیم راه یافته جدید انتخاب شود. ایتالیا به عنوان تیمی پرافتخار در ادوار جام های جهانی یا شیلی، دارای بالاترین رنکینگ تیمی که به جام جهانی نرسیده می توانند از این موضوع ذی نفع شوند.
با تمام این اوصاف، حذف پرو و تصمیم مستقیم فیفا بسیار بعید و تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد. تنها دلیلی که می تواند مانع از شرکت یک کشور در تورنومنت شود، وقوع جنگ داخلی یا جنگ با سایر کشور هاست. در سال 1992، یوگوسلاوی به دلیل درگیری هایی که داشت از یورو 92 کنار گذاشته شد و به جای این تیم، دانمارک به مسابقات صعود کرد که همین دانمارک توانست به عنوان قهرمانی دست یابد. حتی اگر دولت پرو، اداره فدراسیون فوتبال این کشور را در دست بگیرد به نظر نمی رسد که فیفا پرو را قطعا از جام جهانی حذف کند.

تگ ها


اخبار روز فوتبال