بررسی امکان صعود والیبال ایران به المپیک ۲۰۲۰؛ راه سخت توکیو

نگاهی به شانس صعود والیبال ایران به المپیک ۲۰۲۰ توکیو و بررسی مسیر صعود به توکیو...

در روزهایی که والیبال ایران با تمام قوا مشغول رقابت در لیگ ملت‌های والیبال بود، بیشتر تیم‌های درجه اول والیبال دنیا، به ستاره‌ها و تیم اول‌شان استراحت داده بودند تا تیم اصلی آماده رقابت انتخابی المپیک 2020 شود. تیم‌هایی مانند لهستان، روسیه، ایتالیا و صربستان با چهره‌ای دگرگون‌شده به لیگ ملتها آمدند، تنها به این دلیل ساده که رقابت برای کسب یکی از 12سهمیه ممکن برای المپیک توکیو بسیار سخت خواهد بود؛ از این 12سهمیه، یکی به ژاپن – میزبان المپیک – خواهد رسید. از 11سهمیه بعدی 6سهمیه به تیمهای اولی خواهد رسید که در شش‌گروه 4تیمی قرار می‌گیرند. فیبا هنوز برای 5سهمیه باقیمانده المپیک، برنامه‌اش را اعلام نکرده، اما کافی است نگاهی به شش‌گروه انتخابی و افتادن تیم‌های بزرگ در یک گروه بیندازید تا دستتان بیاید که احتمالا تیم‌های صاحبنام زیادی باید برای 5سهمیه بعدی مبارزه کنند.

ساده‌اش اینکه ایران یا باید در رقابت با روسیه، مکزیک و کوبا بتواند به عنوان تیم اول صعود کند، یا باید به همراه تیم‌هایی که نتوانسته‌اند مجوز صعود را بگیرند، برای 5سهمیه باقیمانده مبارزه کند. فدراسیون والیبال و مدیران آن هم به سختی گرفتن مجوز توکیو پی برده‌‌اند و برای همین است که بعد از مدت‌ها توانسته‌اند رضایت شهرام محمودی برای بازی در تیم ملی را بگیرند و ستاره والیبال ایران چند روزی است که همراه باقی بازیکنان، مشغول تمرین و رسیدن به فرم مطلوب است. والیبال ایران 7سال پیش با یک غفلت و شکست برابر استرالیا نتوانست به المپیک لندن برسد و  سه سال پیش هم نتایج خوبی در المپیک ریو نگرفت و نرسیدن احتمالی به توکیو ناکامی بزرگی برای والیبال ایران به حساب می‌آید.

گروه اول:

برزیل، مصر، بلغارستان، کره جنوبی یا پورتوریکو

گروه دوم:

آمریکا، بلژیک، هلند، کره جنوبی یا پورتوریکو

گروه سوم:

ایتالیا، صربستان، استرالیا، کامرون

گروه چهارم:

لهستان، فرانسه، اسلوونی، تونس

گروه پنجم:

روسیه، ایران، کوبا، مکزیک

گروه ششم:

کانادا، آرژانتین، فنلاند، چین

نکته ناامیدکننده ماجرا همین‌جاست؛ این که لهستان و فرانسه در یک گروه قرار دارند، ایران و روسیه در یک گروه و ایتالیا و صربستان هم همین‌طور. یعنی ایران اگر نتواند مجوز صعود را بگیرد – که با توجه به اینکه مسابقات این گروه در روسیه برگزار می‌شود و ستاره‌هایی مثل موزرسکی، میخائیلوف و ولکوف هم که در لیگ ملتهای والیبال غایب بودند، به تیم اضافه خواهند شد، بسیار کار سختی است- باید برای رسیدن به المپیک با تیم‌هایی مانند فرانسه، صربستان و آرژانتین رقابت کند یا در بهترین حالت به رقابت‌های بین‌قاره‌ای برود و آنجا شانس‌اش را امتحان کند. روزی که ایگور کولاکوویچ سرمربیگری ایران را پذیرفت، بزرگترین هدف والیبال ایران رفتن روی سکو در المپیک بود؛ اما برای رسیدن به سکوی المپیک اول باید مجوز حضور در آن را به دست آورد.

بیشتر بخوانید: 

طعنه والیبالیست معروف روس به اظهارات ضد ایرانی کوبیاک

تگ ها


تیم ملی والیبال ایران والیبال المپیک 2020 یادداشت اختصاصی یادداشت‌های اختصاصی لیگ برتر خلیج فارس فوتبال