بررسی تمامی حالت های کسب سهمیه آسیایی

هفته پایانی لیگ نوزدهم فردا برگزار می شود تا تکلیف تیم های برای صعود به آسیا، بقا در لیگ و سقوط به دسته اول مشخص شود....

به گزارش "ورزش سه"، فوتبال ایران در آخرین روزهای مرداد گرم و داغ، به انتهای خط خود رسیده است و پس از تعیین قهرمان و یکی از تیم های سقوط کننده به دسته اول، حالا همگان در انتظار مشخص شدن تکلیف نهایی جدول رده بندی هستند تا مشخص گردد سهمیه آسیا به چه تیم هایی تعلق می گیرد و کدام تیم به همراه شاهین، راهی دسته اول می شود.
در این گزارش سعی شده تمامی حالت های کسب سهمیه آسیایی بین تیم های استقلال، تراکتور، فولاد و سپاهان بررسی شود. در هفته پایانی لیگ برتر، استقلال در بوشهر میهمان شاهین است، سپاهان در تهران با پیکان دیدار می کند و فولاد نیز در مهمترین دیدار هفته، میزبان تراکتور است.

استقلال و تراکتور
در صورتی که این دو تیم در دیدار پایانی خود به برتری برسند، سهمیه آسیایی خود را قطعی می کنند. اما اگر تراکتور مقابل فولاد متوقف شود، باید امیدوار باشد که سپاهان مقابل پیکان برنده نشود چرا که تفاضل گل استقلال بهتر است و در صورت تساوی مقابل شاهین نیز سهمیه اش قطعی است. با پیروزی استقلال و تراکتور، سپاهان تحت هر شرایطی چهارم می شود و در صورت قهرمانی یکی از تیم های استقلال، پرسپولیس یا تراکتورسازی در جام حذفی، بلیط آسیا را در جیبش می گذارد.


استقلال و سپاهان
در صورت شکست تراکتور، استقلال با یک مساوی نیز سهمیه اش قطعی می شود چرا که تفاضل این تیم +۲۱ است و تفاضل فولاد +۸ است. با شکست یا تساوی تراکتور برابر فولاد، سپاهان فرصت این را دارد با پیروزی مقابل پیکان در رده سوم قرار بگیرد. از آنجایی که تفاضل سپاهان +۱۷ است، در صورت پیروزی با اختلاف ۵ گل و تساوی استقلال در برابر شاهین، سپاهان می تواند در رده دوم قرار بگیرد. درصورتی که این اتفاقات رخ دهد و فولاد نیز تراکتور را شکست دهد، آنگاه شاگردان جواد نکونام در رده چهارم قرار می گیرند و باید منتظر قهرمانی استقلال و یا پرسپولیس در جام حذفی باشند تا راهی آسیا شوند.


استقلال و فولاد
فولاد حتی اگر مقابل تراکتور برنده شود، باز هم باید منتظر باشد که سپاهان نتواند از سد پیکان بگذرد. در صورت توقف یا شکست سپاهان مقابل پیکان، استقلال با هر نتیجه ای حتی شکست مقابل شاهین به سهمیه خواهد رسید. احتمال سهمیه گرفتن فولاد کمی سخت است ولی غیرممکن نیست. اگر این اتفاق رخ دهد، تراکتور نیز بطور قطع در رده چهارم قرار می گیرد و در صورت قهرمانی خودش یا یکی از سرخابی ها راهی آسیا می شود.


تراکتور و سپاهان
تبریزی ها و اصفهانی ها تنها در یک حالت می توانند همزمان به سهمیه آسیایی دست پیدا کنند که استقلال بازیش را به شاهین واگذار کند. در آن صورت، سپاهان باید حتما پیکان را شکست دهد و تراکتور با یک تساوی نیز می تواند به سهمیه برسد. استقلال در این حالت چهارم می شود و در صورت قهرمانی خودش یا پرسپولیس و یا تراکتور، سهمیه چهارم آسیا را بدست می آورد.


سپاهان و فولاد
برای رخ دادن این اتفاق نیز، بازهم باید استقلال دیدارش را به شاهین واگذار کند. با پیروزی زردپوشان اصفهانی مقابل خودروسازان و برتری فولاد بر تراکتور، این دو تیم به سهمیه آسیایی خواهند رسید. در اینصورت استقلال در رده چهارم قرار می گیرد و در صورت قهرمانی خودش یا پرسپولیس، راهی آسیا می شود.


هفته پایانی لیگ برتر فردا شب و از ساعت ۲۰:۴۵ آغاز می شود.

تگ ها


فولادمبارکه سپاهان تراکتور فولاد خوزستان لیگ قهرمانان آسیا استقلال تهران