بررسی دو صحنه حساس داوری فینال حذفی

موعود بنیادی‎فر داور جدال حساس فینال جام حذفی بود و دو صحنه مشکوک در دیدار استقلال و تراکتور باعث شده است تا عملکرد وی زیر ذره بین کارشناسان رود....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، یکی از اتفاقات جنجالی دیدار فینال جام حذفی میان استقلال و تراکتور درباره انتخاب موعود بنیادی‌فر به عنوان داور مسابقه شکل گرفت که پیش از دمیده شدن سوت آغاز، برخی کارشناسان نسبت به این انتخاب انتقاداتی را مطرح کردند چرا که وی در مرحله نیمه نهایی قاضی دیدار استقلال و سپاهان بود و قضاوت نه چندان خوبی را از خود به جای گذاشته بود. موضوعی که باعث شد مسئولان تراکتور نیز نسبت به اتفاقات داوری دیدار فینال پیش از شروع مسابقه، ابراز نگرانی کنند.

اما بنیادی‎فر و کوبل داوری دیدار فینال، دوندگی بسیاری داشتند؛ یکی از انتقادات بزرگ علیه آن‌ها وقت اضافی  ۹ دقیقه ای  از سوی بنیادی‎فر بود که اعتراض شدید استقلالی‌ها را به همراه داشت.

به جز موضوع وقت اضافی، صحنه به ثمر رسیدن گل دوم تراکتور مورد بحث و جدل در صفحات مجازی قرار گرفت و به جز آن، سرنگونی ارسلان مطهری و فرشید اسماعیلی در دقیقه ۸۹ در محوطه جریمه تراکتور، صحنه جنجالی دیگر دیدار فینال جام حذفی بود که در ادامه نظرات کارشناسان داوری درباره این دو صحنه جنجالی را باهم بررسی می‌کنیم:

دقیقه ۳۴ - پیش از به ثمر رسیدن گل تراکتور، توپ در مالکیت استقلالی‌ها بود و پس از برخورد به دست ساسان انصاری، مالکیت توپ تغییر کرد و همان صحنه به گل دوم سرخ‌پوشان تبریزی توسط اشکان دژاگه بدل شد.

حسین عسگری: پیش از اینکه توپ به اشکان دژاگه برسد، داور باید خطای هند بازیکن تراکتور را می‌گرفت.

نادر جعفری: با توجه به نزدیکی توپ و برخورد به دست، تصمیم داور درست بود.

نوید مظفری: خطای هند باید گرفته می‌شد و داور اشتباه کرد.

حیدر سلیمانی: در زمانی که مدافعین استقلال به هم پاس می‌دادند انصاری توپ را با دست نگه داشته و موقعیت خوبی را برای تراکتور ساخت که اشکان دژاگه آن را به گل تبدیل کرد؛ خطای هند باید اعلام می‌شد و گل دوم صحیح نبود.

سعید مظفری زاده: برخورد توپ به دستان بازیکتان تراکتور موجب اعتراض بازیکنان استقلال بود ولی با توجه به فاصله کم دو بازیکن و شرایط طبیعی دست و سرعت توپ، تصمیم داور برای اعلام نکردن خطا صحیح به نظر می رسید.

نوذر رودنیل: در این صحنه، هندی اتفاق افتاد که باید داور آن را خطا تشخیص می‌داد که اما خطای هند اعلام نکرد و همان توپ رفت و گل دوم زده شد؛ در حالی‌که تصمیم داور اشتباه بود و گل دوم نیز صحیح نبود.

دقیقه ۸۹ - حملات پی در پی استقلالی‌ها برای رسیدن به گل تساوی ادامه داشت که در این صحنه ابتدا در حوالی نقطه پنالتی امیر ارسلان مطهری سرنگون شد و در ادامه فرشید اسماعیلی تعادل خود را از دست داد و به زمین خورد اما تصمیم داور مسابقه ادامه بازی بود و به اسماعیلی به دلیل شبیه سازی اخطار داد.

حسین عسگری: ابتدا دو بازیکن تراکتور، مهاجم استقلال (ارسلان مطهری) را از دو طرف پرس کردند و باعث سرنگونی او شدند؛ داور در این صحنه باید برای استقلال پنالتی می‌گرفت، اما بازهم اشتباه کرد.

نادر جعفری: داور به درستی در صحنه اول تصمیم به ادامه بازی گرفت و در ادامه هم تمارض را به درستی اعلام کرد و به بازیکن استقلال کارت زرد نشان داد.

نوید مظفری: هر دو صحنه را داور به درستی تشخیص داد که خطایی رخ نداده است.‌

حیدر سلیمانی: داور در این صحنه دو اشتباه انجام داد. او باید ابتدا توپی که به دست ارسلان مطهری برخورد را هند می‌گرفت چرا که توپ در هر حالتی به دست مهاجم درون محوطه جریمه برخورد کند خطا است و مهم نیست که با دست توپ را حمل یا به آن برخورد کند. در ادامه نیز بازیکنان تراکتور مهاجم استقلال را قیچی کردند و اگر هند را نگرفت، باید در ادامه پنالتی را برای استقلال اعلام می‌کرد. ترجیح داد دو صحنه را نادیده گرفته و خطایی نگیرد.

سعید مظفری زاده: دو بار بازیکنان استقلال تعادلشان را در محوطه جریمه از دست دادند. ارسلان مطهری ابتدا تعادلش را از دست داد که تصمیم داور برای ادامه بازی صحیح بود. در صحنه دوم فرشید اسماعیلی قصد شبیه سازی و فریب داور را داشت که جایگیری خوب داور و عرب براقی داور پشت دروازه، باعث شد تصمیم درستی بگیرند و بازیکن استقلال را به درستی با کارت زرد داور جریمه کردند.

نوذر رودنیل: هیچ اتفاقی در محوطه جریمه رخ نداد و ادامه بازی و دادن کارت زرد به فرشید اسماعیلی به خاطر شبیه سازی درست بود.

بیشتر ببینید:

نگاهی به وقت کشی های بیش از حد تراکتور در فینال حذفی

حواشی فینال جام حذفی

 

 

تگ ها


تراکتور استقلال تهران فوتبال ایران Tractor استقلال استقلال-Tractor جام حذفی فوتبال