بررسی عوامل ناکامی تاریخی کشتی فرنگی در بوداپست

تیم ملی کشتی فرنگی ایران در حالی در مسابقات جهانی 2018 بوداپست شرکت کرد که در مسابقات جهانی 2017 پاریس با سه مدال برنزی که ملی پوشان به دست آورده بودند، توانست عنوان نایب قهرمانی جهان دست پیدا کند و پس از آن هم با قهرمانی در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا انتظار می رفت که این تیم در مجارستان به نتایج بهتری دست پیدا کند اما نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه این تیم یکی از ضعیف ترین نتایج را به دست آورد و 9 نفر از 10 فرنگی کار حاضر در این رقابت ها نتوانستند به مدال دست پیدا کنند ......

تیم ملی کشتی فرنگی ایران در حالی در مسابقات جهانی 2018 بوداپست شرکت کرد که در مسابقات جهانی 2017 پاریس با سه مدال برنزی که ملی پوشان به دست آورده بودند، توانست عنوان نایب قهرمانی جهان دست پیدا کند و پس از آن هم با قهرمانی در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا انتظار می رفت که این تیم در مجارستان به نتایج بهتری دست پیدا کند اما نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه این تیم یکی از ضعیف ترین نتایج را به دست آورد و 9 نفر از 10 فرنگی کار حاضر در این رقابت ها نتوانستند به مدال دست پیدا کنند.

این اتفاق باعث شده تا علی اشکانی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی به عنوان شخص اول این ناکامی بزرگ معرفی شود اما با این حال تنها نمی توان اشکانی را مقصر دانست و برای همین به بررسی عملکرد و شرایطی که او در این مدت گذرانده ، پرداخته ایم.

جانشینی بنا

اشکانی در حالی در 29 شهریور 1395 سکان کشتی فرنگی را در دست گرفت که پس از ناکامی تیم ملی در المپیک2016 ریو و در حالی که محمد بنا از سمت خود کناره گیری کرده بود، به عنوان سرمربی جدید تیم ملی انتخاب شد. او در حالی هدایت تیم ملی بزرگسالان را بر عهده گرفت که بیشتر ستاره های کشتی فرنگی مانند حمید سوریان، امید نوروزی، قاسم رضایی، بشیر باباجان زاده و... را در اختیار نداشت و از آن نسل طلایی فقط سعید عبدولی در تیم ملی باقی مانده بود.

نتایج تیم ملی با اشکانی

اشکانی شروع به ساختن تیم جدیدی کرد که نتایجش با بیم و امید همراه بود. پس از مسابقات جهانی 2016 مجارستان که در آن دو کشتی گیر غیر المپیکی شرکت داشتند و از رسیدن به مدال بازماندند، اشکانی تیم ملی را در مسابقات 2017 قهرمانی آسیا و بازی های همبستگی کشورهای اسلامی به مقام قهرمانی رساند. تیم ملی در مسابقات جهانی 2017 پاریس با کسب سه مدال برنز دوم شد اما در مسابقات 2018 قهرمانی آسیا و با نحوه امتیاز دهی جدید، در جایگاه نازل پنجم قرار گرفت. با این حال تیم ملی که با 6 کشتی گیر به جاکارتا رفته بود، در چهار وزن از 6 وزن صاحب مدال شد.

برکناری اشکانی و بازگرداندن او

اتفاقی عجیبی که پس از بازی‌های آسیایی برای اشکانی افتاد، این بود که او پس از حدود دو سال کار پرفراز و نشیب از کار برکنار شد و قرار شد کمیته فنی به همراه احد پازاج مدیر فنی تیم ملی، مربی جدیدی را برای تیم ملی در آستانه مسابقات جهانی معرفی کنند اما پس از چند روز اشکانی دوباره سر جای خود برگشت. موضوعی که وجود دارد، این است که پازاج و شورای فنی باید پاسخگو باشند که چرا در آستانه مسابقات جهانی، به هر دلیلی تصمیم به برکناری 48 ساعته اشکانی می گیرند اما باز او را به کاربرمی گردانند.

انتخابی‌های عجیب و غریب

سال هاست شوراهای فنی چه در کشتی آزاد و چه در فرنگی بر اصل بودن فرآیند انتخابی تیم های ملی تاکید می کنند اما چطور می شود به یکباره فرآیند انتخابی برای مسابقات جهانی مجارستان تا حد زیادی به فراموشی سپرده می شود تا جایی که علی ارسلان قهرمان انتخابی تیم ملی در وزن 72 کیلوگرم پس از ماه ها زحمت جای خود را به محمد علی گرایی شانس اصلی کسب مدال طلا برای ایران در وزن 77 کیلو گرم می دهد و پژمان پشتام در 77 کیلو گرم انتخاب می شود. مهدی علیاری که در بازی های آسیایی 2014 اینچئون به قهرمانی رسیده بود، به بازی های آسیایی 2018 جاکارتا فرستاده نمی شود و حضور در مسابقات نوبتی می شود. علی اکبر حیدری به جاکارتا می رود و علیاری بدون حضور در انتخابی و تورنمنت صاحب دوبنده 97 کیلو گرم می شود. سعید عبدولی با بی نظمی و درگیری در انتخابی شامل عفو فدراسیون می شود و در آخر هم به جای قادریان به دوبنده تیم ملی می رسد.

تگ ها


کشتی قهرمانی جهان کشتی