بررسی نقل‌وانتقالات 5لیگ معتبر اروپا؛ معدن طلای لالیگا

کدام لیگ در تابستان امسال بیشترین هزینه را برای جذب بازیکنان جدید کرده و کدام لیگ‌ها در رتبه‌های بعدی قرار دارند؟...

لالیگا /  یک‌میلیارد یورو

لالیگا امسال یک پوست‌اندازی اساسی را تجربه کرد. باشگاه‌های اسپانیایی در تابستان 268بازیکن جدید جذب کردند. هرچند بارسلونا و رئال مادرید ترجیح دادند فوق‌ستاره‌هایی ماندد گریزمان و هازارد را با قیمتهای بالا جذب کنند و چندان ترکیب اصلی تیم را دگرگون نکنند، اما اتلتیکومادرید و سویا با ترکیبی جدید فصل آینده را شروع خواهند کرد. نکته‌ای که باعث شد باشگاههای اسپانیایی گوی سبقت را از دیگر لیگ‌ها بربایند و تبدیل به شلوغ‌ترین و پرخرج‌ترین لیگ دنیا شوند، اصلاح ساختار حق‌پخش تلویزیونی و بالا رفتن درصد باشگاههای کوچک و متوسط لالیگا در فرمت جدید بود.

 

سری آ / 750میلیون یورو

نکته جالب اینکه باشگاههای ایتالیایی با وجودی که حدود 250میلیون کمتر از اسپانیایی‌ها هزینه کرده‌اند، اما دوبرابر آنها بازیکن گرفته‌اند و 595بازیکن جدید خریده‌اند. هرچند تعداد زیادی از این بازیکنان حتی در فهرست 25نفره تیم‌ها هم قرار ندارند و خریدهایی برای آینده هستند و به شکل قرضی در لیگ‌های سطح پایین‌تر بازی خواهند کرد. اما در هر صورت بانک بازیکن سری آ ایتالیا در تابستان حسابی خودش را تقویت کرده و به نظر می‌رسد نوستالژیک‌ترین لیگ دنیا بعد از پشت سر گذاشتن بحران اقتصادی این کشور، دوباره در حال رشد است.

 

لیگ‌برتر / 726میلیون یورو

باشگاه‌های انگلیسی شبیه مشتری‌های لاکچری‌پسندی هستند که پولشان را صرف بازیکنان خاص و لوکس می‌کنند. برای همین هم جذب تنها 53بازیکن، برای باشگاه‌های انگلیسی هزینه‌ای برابر با جذب حدود 600بازیکن در سری آ دارد. انگلیسی‌ها در چندسال اخیر تب‌وتاب زیادی در فصل ترانسفر نداشته‌اند و سوپراستارهای دنیای فوتبال – هازارد، پوگبا، لوکاکو – لالیگا را به بازی در لیگ جزیره ترجیح می‌دهند. بخشی از نارضایتی هواداران لیگ جزیره هم به همین نکته برمی‌گردد. اینکه باشگاههای انگلیسی بیشترین درآمد را دنیای فوتبال به دست می‌آورند، اما آن را صرف هزینه‌های باشگاهداری نمی‌کنند و پول فوتبال را در جای دیگری خرج می‌کنند.

 

بوندسلیگا / 502میلیون یورو

تا چندسال پیش ترانسفر بوندسلیگا در خریدهای بایرن مونیخ خلاصه می‌شد، اما تابستان 2019 محل هنرنمایی بورسیا دورتموند بود که خریدهای خوبی انجام داد تا فصل بعد رقیب جدی باواریایی‌ها برای قهرمانی باشد. 199بازیکن جدید فصل آینده در لباس باشگاههای آلمانی رونمایی خواهند شد اما جذابترین آنها بدون شک لوکاس هرناندز خواهد بود. گرانترین مدافع تاریخ بوندسلیگا و باشگاه بایرن مونیخ. کمترین هزینه هم به باشگاه یونیو برلین که تازه به بوندسلیگا صعود کرده تعلق دارد که تنها 6میلیون یورو هزینه جذب بازیکنان جدید کرده است.

 

لاشامپیونه / 277میلیون یورو

باشگاه‌های فرانسه پایین‌ترین حق‌پخش تلویزیونی را بین لیگهای معتبر دارند و به خاطر همین هم در تابستان کاملا دست به عصا حرکت می‌کنند. فرانسوی‌ها یک‌چهارم لالیگا در تابستان پول برای خرید بازیکنان جدید هزینه کردند و 213بازیکن به لیگشان اضافه شد. لاشامپیونه مدت‌هاست پایلوتی برای بازیکنان آفریقایی است که با قیمت بسیار پایینی به تیمهای فرانسوی می‌آیند. حتی اگر این سبک تیمداری بسیار ارزان‌قیمت تمام شود، اما اختلاف کیفی زیادی با سایر لیگها ایجاد می‌کند و به خاطر همین هم هست که باشگاههای فرانسوی در لیگ قهرمانان و لیگ اروپا ناکامان همیشگی به حساب می‌آیند.

 

بیشتر بخوانید:

رکوردشکنی لالیگا در زمینه نقل و انتقالات

 

 

تگ ها


یادداشت یادداشت‌های اختصاصی یادداشت اختصاصی سری آ لالیگا لیگ برتر UEFA Champions League لوشامپیونه فرانسه فوتبال