بررسی کارنامه فوتبال پنج ستاره ایران در عصر جدید!

چهار سال پیش در چنین روزی مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال برگزار شد که سرانجام آن، مهدی تاج به عنوان جانشین علی کفاشیان انتخاب و رئیس فدراسیون فوتبال شد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه،  ۱۸ اردیبهشت ۹۵ در محل آکادمی ملی المپیک مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال با موضوع انتخاب ۳۴امین رئیس این فدراسیون، برگزار شد؛ برخلاف دوره قبل اما خبری از حضور علی کفاشیان برای هت‌تریک در ریاست فدراسیون فوتبال نبود و مهدی تاج نایب رئیس اول کفاشیان، به عنوان کاندیدای ریاست وارد گود شد و کفاشیان هم خود را نایب رئیس تاج معرفی کرد!

سیاستی که مشابه آن در ریاست جمهوری روسیه میان دمیتری مدودف و ولادیمیر پوتین رخ داده بود و رئیس و معاون جای خود را برای به دست آوردن کرسی عوض کرده بودند؛ اما هر چه بود برنامه کفاشیان و تاج برای پیروزی دوباره در انتخابات به ثمر نشست و مصطفی آجرلو و عزیزالله محمدی با ۱۵ رأی و ۶ رأی نتوانستند مقابل ۵۰ رأی مهدی تاج موفقیتی به دست آورند تا بازی تاج و تخت ساختمان خیابان سئول به سود مهدی تاج به پایان برسد.

تاج که کارنامه‌‎ای ورزشی داشت و فارغ از نایب رئیسی فدراسیون فوتبال، پست های مهمی چون ریاست سازمان لیگ فوتبال، مدیرعاملی باشگاه سپاهان، رئیس هیئت مدیره باشگاه ذوب آهن و عضو هیئت مدیره باشگاه باشگاه پرسپولیس را پیش از رسیدن به صندلی ریاست فوتبال ایران تجربه کرده بود، کابینه‌اش را شبیه به دوران علی کفاشیان چینش کرد.

صعود دوباره با تیم ملی به جام جهانی و رسیدن به قهرمانی جام ملتهای آسیا دو ماموریت مهم تاج با کارلوس کی روش سرمربی پرتغالی بود؛ سرمربی که رابطه خوبش با کفاشیان، هرگز در دوران تاج تکرار نشد هر چند که او توانست با تیم ملی به جام جهانی هم دوباره صعود کند تا ایران برای اولین بار، دو دوره متوالی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ حضور در جام جهانی را تجربه کند اما همیشه کی‌روش ساز جدایی می‌زد.

مشکلات کی روش و تاج، شاید پس از پایان و حذف ایران از جام جهانی به رغم نمایش خوب در گروه مرگ شدت گرفت؛ جایی که ایران باید خودش را برای حضور در جام ملتهای آسیا ۲۰۱۹ آماده می‌کرد و همزمان، موفقیت های برانکو ایووانکویچ با پرسپولیس باعث شده بود تا از او به عنوان چهره آلترناتیو کی‌روش صحبت به میان آید. آغاز دو قطبی کی‌روش و برانکو و دعاوی رسانه‌ای آنها، کار را برای مهدی تاج هم سخت کرد.

حتی شکاف‌ها آنقدر عمیق شد که در آستانه جام ملتهای آسیا ۲۰۱۹ نزدیک بود کی‌روش تیم ملی را تحویل بدهد و ایران را ترک کند؛ هر چند که او اینکار را نکرد اما در کنفرانس خبری در بازی های جام ملتها، تکرار می‌کرد که حضورش در تیم ملی ایران با پایان جام ملتهای آسیا ۲۰۱۹ ژاپن به پایان خواهد رسید.

حذف ایران در نیمه نهایی جام ملتهای آسیا، نقطه پایان قصه پرحاشیه تاج و کی‌روش بود اما رشد خوب فوتبال ایران در دوران کی‌روش، انتظارات را برای انتخاب جایگزین کی‌روش به اوج رسانده بود؛ سخنان عجیب سخنگوی وزارت ورزش با مطرح کردن نام افرادی چون زیدان و مورینیو شرایط فوق العاده ویژه‌ای را در دوران پساکی‌روش به وجود آورده بود.

بدون تردید نخستین گزینه برانکو بود که مشکلات مالی پرسپولیس و طلب سنگین او، حضور دوباره‌اش روی نیمکت تیم ملی را منتفی کرد؛ پس از حواشی فراوان هروه رنار و ویلموتس دو گزینه نهایی فدراسیون فوتبال پس از مطرح شده اسامی مختلف بودند. هر چند که شایعه شد رنار گزینه نهایی فدراسیون فوتبال است اما ویلموتس به عنوان جانشین کی روش انتخاب شد.

انتخابی که هیچ‌وقت نتوانست انتظارات را برآورده کند و در همان دور نخست انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲، ایران را در معرض حذف قرار داد تا خیلی زود از سمتش برکنار شود؛ برکناری که شنیده می‌شود هزینه‌ای گزاف را به فوتبال ایران تحمیل کرده است و به زودی رأی فیفا درباره آن صادر خواهد شد. برکناری ویلموتس، شروع قصه ای دوباره برای تاج بود، قصه‌ای که البته با بیماری قلبی برای مهدی تاج دیگر حاشیه ساز نتوانست باشد چرا که او ماه‌ها زودتر از رسیدن به سررسید چهار ساله‌اش، استعفا داد تا بهاروند مسئولیت انتخاب جایگزین ویلموتس را برعهده داشته باشد.

هر چند که همیشه مهدی تاج کارنامه دوران ریاست‌اش را موفق می‌خواند و کلیدواژه "فدراسیون پنج ستاره" در دوران ریاست او بود که با موفقیت مقطعی تیم های پایه فوتبال ایران و تیم فوتبال ساحلی و فوتسال، پدیدار آمد و حتی ورود بانوان به استادیوم‌ها هم پس از فشارهای فراوان فیفا سرانجام در دوران ریاست او به انجام رسید؛ اما در مقابل معضلات جدایی کی‌روش، آمدن و رفتن ویلموتس، مشکلات عدیده و بدهی‌های سنگین مالی، حل نشدن موضوع حق پخش تلویزیونی، مشکلات تبلیغات محیطی، حواشی پیرامون برگزاری مسابقات، مشکلات فوتبال و فوتسال بانوان، عدم موفقیت دوباره در جام ملتهای آسیا با تیم ملی بزرگسالان فوتبال و ... همیشه صف طولانی از منتقدان را مقابل موفقیت های به دست آمده فوتبال ایران در دوران مهدی تاج قرار داد.

جدایی پرحاشیه او از ساختمان سئول هم به ابهامات دوران ریاست‌اش اضافه کرد تا برای نمره دادن به کارنامه سه سال و چند ماهه او، تاریخ را گواه قرار دهیم؛ چرا که او گفته می‌خواهد درباره ابهامات فدراسیون فوتبال در دوران ریاستش مفصلا صحبت کند و از آنطرف، پرونده های ایران در فیفا هنوز مفتوح است. پس نمره دقیق به کارنامه تاج شاید پس از استخراج این دو فاکتور مهم شدنی باشد!

اما آنچه روشن است، پایان بازی تاج با تخت ریاست فدراسیون فوتبال است؛ هر چند که انتخاب جایگزین او، با ورود فیفا برای اصلاح اساسنامه و شیوع کرونا حداقل تا مهرماه به تعویق افتاده است و فعلا سکان کار در اختیار حیدر بهاروند است.

بیشتر بخوانید:
داوری که شانس قهرمانی را از استقلال گرفت! 
خورشیدی: قلعه‌نویی من را ببخشد، اشتباه کردم
سراج: با تیم دوم جدول تنها ۴ امتیاز فاصله داریم

تگ ها


مهدی تاج فدراسیون فوتبال فوتبال ایران فدراسیون فوتبال فوتبال