بررسی یک شایعه؛ بیرانوند در تورینو

آیا رفتن علیرضا بیرانوند به سری آ و تماشای دربی با بیرو - رونالدو را باید باور کنیم؟...

چه کسی گفته صادرات کار بدی است؟ اینکه گوشت گوسفند و خرما را صادر کنیم تا همه دنیا بدانند ایران چه ثروت‌های خدادادی‌ای دارد، چه ایرادی دارد. حالا گیریم دولت مجبور شود گوشت قزاقستان و خرمای عراق را دوباره بخرد و این دفعه با چندبرابر قیمت قبلی‌اش به خود ما بفروشد. اصلا می‌دانید همین علیرضا بیرانوند که مدام بابت بستن قرارداد میلیاردی با پرسپولیس زیر فشار رسانه‌ها بود، از پول همین قراردادها 500تا گوسفند خریده و آنها را به دست چوپانی در روستای پدری‌اش سپرده و حالا از صادرات همین گوسفندها چه ثروتی بهم زده است.

یا داستان مزدک میرزایی که این همه شلوغش کرده‌اند؛ مهمترین شغل مزدک در چندسال گذشته، خواندن سوالات مسابقه پیامکی برنامه نود بود و وقتی بساط برنامه نود را جمع کردند تا مسابقه پیامکی‌ای نباشد که همان نریشن چندثانیه‌ای را بخواند، خب انصاف بدهید که بهترین کار صادراتش به تلویزیون‌های بیگانه بود.

وقتی ما به چنین توانمندی‌ای رسیده‌ایم که گوشت گوسفند و پسته و خرما و مزدک میرزایی صادر می‌کنیم، ترانسفر علیرضا بیرانوند آنچنان که بعضی‌ها دهان از تعجب گشاد کرده‌اند، کار چندان عجیبی نیست.

فقط می‌ماند چندتا مشکل:

* علیرضا بیرانوند باید برای رضایتنامه‌اش 700هزار دلار به پرسپولیس پرداخت کند. خودش هم کمتر از 500هزار دلار در سال دستمزد نمی‌گیرد که بعید است تورینو چنین پولی را پرداخت کند.

* تورینو گلر درجه‌اولی به نام سالوادوره سیریگو دارد که از شانس بد بیرو ملی‌پوش هم هست و فصل گذشته تنها سه مسابقه را به دلیل مصدومیت از دست داده است.

* گلر 32ساله تیم‌ملی ایتالیا سال گذشته قراردادش را تا سال 2022 با این تیم تمدید کرده تا مدیران تورینو نشان دهند اعتماد بالایی به او دارند.

* جذب بیرانوند در حالی حدود 2/1میلیون یورو هزینه برمی‌دارد که گلر دوم و سوم تورینو به ترتیب حقوق سالانه 400هزار و 200هزار یورویی می‌گیرند.

هرچند تمام این مشکلات برای جذب بیرانوند وجود دارد و تازه اگر منطقی به ماجرا نگاه کنید، باشگاه تورینو هیچ دلیلی برای خریدن گلر ایرانی ندارد، اما از مردمی که گوشت گوسفند 50هزار تومانی داخلی را با قیمتی حدود 100هزار تومان صادر می‌کنند و بعد توی صف می‌ایستند تا گوشت قزاقستانی را کیلویی 120هزار تومان بخرند، هیچ حماسه‌ای بعید نیست. اگر ما می‌توانیم مزدک میرزایی بیکار را به بنگاه‌های رسانه‌ای انگلیسی بیندازیم، فروختن بیرانوند – سلطان گوسفند ایران – کار آسان‌تری است. برای ستاره‌ای که پنالتی رونالدو را می‌گیرد و گوسفندهایش را به عراق ترانسفر می‌کند، گرفتن جای سالوادوره سیریگو و بازی در سری آ به راحتی آب خوردن است.

 

بیشتر بخوانید:

واکنش بیرانوند به پیشنهاد تورینو:بهترین تصمیم را می‌گیرم

تگ ها


بیرانوند بیرانوند تورینو تورینو یادداشت یادداشت اختصاصی یادداشت‌های اختصاصی لیگ برتر خلیج فارس فوتبال