برزیل تیته؛ آکورد هارمونیک فوتبال

برزیل تیته با ریتم و هارمونی ثابتی به قهرمانی در کوپاآمریکا رسید تا رکورد قهرمانی در خانه برای برزیل باقی بماند...

لحظاتی قبل از شروع دیدار فینال کوپاآمریکا، ورزشگاه به احترام ژوائو ژیلبرتو، موزیسین برزیلی سکوت کرد. ژیلبرتو شیفته فوتبال بود و در بیشتر دیدارهای سلسائو با گیتاری در دست به ورزشگاه می‌رفت و هر وقت برزیل فرصتی از دست می‌داد آکوردی خشمگین با نت‌هایی به هم ریخته می‌نواخت. نمایش دیشب تیم تیته اما در لحظاتی می‌توانست الهام‌بخش آکوردهای هارمونیک باشد.

در دقیقه 15 بازی دنی آلوس، که همچنان در 36 سالگی مهره‌ای بسیار کلیدی برای سلسائو محسوب می‌شود، حرکت را از بال راست برزیل آغاز کرد و توپ را به گابریل ژسوس رساند تا مهاجم جوان منچستر سیتی با کنار زدن مدافع مستقیمش ارسالی دقیق برای اورتون داشته باشد و پایه‌گذار گل اول تیمش شود. این اولین گل در فینال‌های کوپا امریکا از سال 2011 بدین سو بود، و اولین فینالی از سال 2004 به بعد که هر دو تیم در آن گل می‌زدند.

گل تساوی پرو روی خطای هند سخت‌گیرانه‌ای که داور از تیاگو سیلوا گرفت به ثبت رسید. پیش از تیته مربیان قبلی برزیل رویکردی واکنش‌گرا و محافظه‌کارانه پیش گرفته بودند و از سپردن توپ به حریفان در دقایق زیادی از بازی راضی به نظر می‌رسیدند. فوتبالی که تیم تیته بازی می‌کند اما رویکردی کنش‌گرا و تلاش در بازپس گرفتن توپ در یک سوم دفاعی حریف دارد. گل دوم برزیل در فینال دقیقا با پیروی از همین رویکرد به دست آمد، وقتی روبرتو فرمینو که خودش توپ را از دست داده بود، با ضربه‌ای آن را از جلوی پای مدافع پرو بیرون کشید و آرتور با هوش بالای خودش ژسوس را در موقعیت تک به تک با گلر حریف قرار داد تا ضربه دقیق او دست بالا را دوباره به برزیل بدهد.

با وجود این برزیل برای قطعی کردن قهرمانی‌اش هنوز راه سختی پیش رو داشت. در حالیکه 20 دقیقه به پایان بازی باقی مانده بود ژسوس با کارت زرد دوم که البته باز هم با سخت‌گیری داور مواجه شد از زمین اخراج شد. برزیل هرطوری بود دقایق زیر فشار پرو را پشت سر گذاشت تا اینکه ریچارلیسون در نهایت کار را تمام کرد. وینگر قدرتمند اورتون روی تنه‌ بی‌موردی که کارلوس زامبرانو در محوطه جریمه به او زد، روی زمین افتاد تا داور بعد از بررسی وار نقطه پنالتی را نشان دهد. خود ریچارلیسون پشت توپ قرار گرفت و با چسباندنش به تور دروازه پرو نتیجه را 1-3 و قهرمانی سلسائو را قطعی کرد.

برزیل با پیروزی بر پرو رکورد صد در صد قهرمانی در دوره‌هایی از کوپا آمریکا که میزبان بوده را حفظ کرد. در شش سال اخیر این سومین باری بود که برزیلی‌ها تورنمنتی را در خانه می‌بردند. جام کنفدراسیون‌های 2013 و المپیک 2016 هم با قهرمانی سلسائو در خاک خودشان به پایان رسید. قهرمانی در کوپا آمریکا قطعا افتخار مهمی است، اما ارزش واقعی آن وقتی معلوم می‌شود که تاثیرش را روی نمایش تیم تیته در جام جهانی 2022 ببینیم. این تیم به تعادل مناسبی در بعد هجومی و دفاعی رسیده. البته تیته باید به فکر پیدا کردن جانشینی بلندمدت برای آلوس و همچنین مهاجمین مرکزی گلزن‌تری بگردد. در هر صورت چالش واقعی برای او و تیمش رویارویی با یک تیم از اروپایی غربی در دور حذفی جام جهانی است، آزمونی که برزیلی‌ها در دو دوره اخیر در آن شکست خورده‌اند.

 

بیشتر بخوانید: 

کوپا آمریکا 2019؛ خلاصه بازی برزیل 3 - 1 پرو/ ویدیو

تگ ها


کوپاآمریکا برزیل پرو یادداشت اختصاصی یادداشت‌های اختصاصی UEFA Champions League فوتبال