برزیل – پرو؛ شکار اینکا در ماراکانا

فینال کوپاآمریکا بین برزیل و پرو؛ آیا اینکاها قربانی ماراکانا و هواداران پرشور برزیل خواهند شد؟...

بزرگ‌ترین تفاوت برزیل تیته با تیمی که دونگا و اسکولاری هدایتش می‌کردند، در همین واژه است؛ «تیم بودن». یادتان بیاید مصدومیت نیمار در جام‌جهانی 2014 چطور برزیل اسکولاری را نابود کرد. اما غیبت نیمار در کوپاآمریکا نه‌تنها برزیل را تضعیف نکرد، بلکه از جهاتی آنها را قوی‌تر هم کرده است. برزیل بین سال‌های 1997 تا 2007 4بار قهرمان کوپا شده بود و حالا 12 سال از آخرین قهرمانی‌اش در این تورنمنت می‌گذرد. قهرمانی سلسائو در ماراکانا به این حسرت 12ساله پایان می‌دهد. برزیل و پرو در دیدار اول این تورنمنت با هم روبه‌رو شدند که سلسائو با سه گل به برتری رسید و حالا در دیدار آخر و فینال، شاگردان تیته دوباره مقابل تیم سختکوش گارکا قرار بگیرد.

پرو سال 1939 با سرمربی انگلیسی‌اش جک گرینول قهرمان کوپا شد و سه سال بعد گریونل در حال بازگشت از تمرین به خانه، در مسیر سکته و فوت کرد. سال 1975 مارکوس کالدرون پرویی روی نیمکت اینکاها نشست و آنها را قهرمان کرد؛ هرچند 12سال بعد در حالی که همراه تیم آلیانس لیما در هواپیما و در حال پرواز روی اقیانوس آرام بود، دچار سانحه هوایی شد و تمتام اعضای تیم به همراه کالدرون فوت کردند.

ریکاردو گارکا حالا سومین سرمربی تاریخ است که فرصت قهرمان کردن پرو را دارد. تیم گارکا همین الان هم فراتر از توان تیم متوسط پرو نتیجه گرفته است؛ از رسیدن به نیمه‌نهایی و حذف همین برزیل در کوپاآمریکا، تا رفتن به جام جهانی همراه پرو؛ اتفاقی که برای پرو از سال 1982 نیفتاده بود. در شبی که تمام نشانه‌ها از برتری برزیل می‌گویند، قهرمانی پرو می‌تواند به عنوان یک شگفتی دیگر از سرزمین اینکاها در تاریخ ثبت شود.

***

ترکیب احتمالی برزیل: آلیسون، الکس ساندرو، تیاگوسیلوا، مارکینیوش، دنی آلوز، آرتور، کاسمیرو، کوتینیو، اورتون، گابریل خسوس، فرمینیو

ترکیب احتمالی پرو: گالس، آدوینکولا، زامبرانو، آبرام، تراکو، تاپیا، یوتون، کاریلو، کوئوا، فلورس، گوئررو

 

بیشتر بخوانید:

پای‌بندی فدراسیون فوتبال برزیل به قرارداد با تیته

تگ ها


کوپاآمریکا برزیل پرو پیش بازی یادداشت اختصاصی یادداشت‌های اختصاصی UEFA Champions League