برنامه فدراسیون پزشکی ورزشی برای کنترل سلامت و دوپینگ المپین‌ها

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی با تاکید بر لزوم معاینه پزشکی و کنترل دوپینگ ورزشکاران المپیکی گفت: منتظردریافت فهرست تایید شده المپین‌ها از کمیته المپیک هستیم تا آغاز به کار کنیم....

غلامرضا نوروزی در گفتگو با خبرنگار مهر با یادآوری اینکه اقداماتی که پیش از این در رابطه با کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک و کنترل سلامت و دوپینگ اعضای این کاروان انجام شده بود، گفت: سال گذشته و در ماه‌های پایانی سال اقدامات لازم در رابطه با کاروان المپیک و معاینات ورزشکاران آغاز شد اما همه گیری کرونا و تعویق المپیک منجر به منتفی شدن ادامه کار شد.

وی ادامه داد: با توجه به در پیش بودن بازی‌های المپیک در زمان جدید و تاکید چندباره ای که از سوی مسئولان کمیته بین المللی المپیک بر برگزاری بازی‌ها شده است، قصد داریم اجرای برنامه‌های پزشکی لازم در رابطه با کاروان اعزامی ایران را مجدد آغاز کنیم تا با توجه به فاصله زمانی باقی مانده بتوانیم تمام اقدامات موردنظر را به موقع و کامل به سرانجام برسانیم.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی با تاکید بر اینکه معاینه پزشکی ورزشکاران اعزامی به توکیو یکی از اولویت‌های این فدراسیون به شمار می‌رود، تصریح کرد: البته برای آغاز این کار منتظر اقدام مسئولان کمیته ملی المپیک برای معرفی دارندگان سهمیه المپیک هستیم. به محض اینکه فهرست ورزشکارانی که صاحب سهمیه المپیک شده و اعزام شان به توکیو هم قطعی شده در اختیارمان قرار بگیرد، معاینات را آغاز می‌کنیم.

نوروزی در این رابطه ادامه داد: این معاینه در برگیرنده چکاپ کامل ورزشکاران است و به این منظور انجام می‌شود که بابت سلامت آنها اطمینان حاصل شود و اگر هم مشکلی حس شد برای برطرف شدن آن اقدام لازم صورت بگیرد. کمااینکه در حال حاضر فدراسیون پزشکی ورزشی روند درمانی مجتبی عابدینی شمشیرباز المپیکی را زیر نظر دارد، تا به امروز و طی دو سه جلسه پیگیر این روند بوده‌ایم و آن را تا زمان بهبودی کامل ادامه خواهیم داد.

وی همچنین اشاره‌ای به برنامه‌های کنترل دوپینگ ورزشکاران اعزامی به المپیک ۲۰۲۰ داشت و گفت: بخش مهمی از فعالیت‌های فدراسیون پزشکی ورزشی که برای ادوار مختلف بازی‌های المپیک و آسیایی و با همکاری ستاد ملی مبارزه با دوپینگ انجام می‌شود، مربوط به این کنترل دوپینگ ورزشکاران می‌شود که با انجام چند مرحله نمونه‌گیری و مدیریت نتایج آنها انجام می‌شود.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی با اشاره به اینکه ۷۲ ورزشکار ایران در فهرست RTP قرار دارند و طبق قوانین آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ باید در طول سال حداقل سه بار از آنها نمونه گیری شود، خاطرنشان کرد: برخی ورزشکاران که برای المپیک کسب سهمیه کرده‌اند در این فهرست حضور دارند و در طول سال باید کنترل دوپینگ شوند. در کل اما از المپین ها تا پیش از اعزام به المپیک در چند مرحله نمونه گیری می‌شود و نتایج آنها به صورت اورژانسی بررسی خواهد شد.

وی تاکید کرد: ستاد ملی مبارزه با دوپینگ این برنامه را دنبال خواهد کرد و بابت آن مشکلی هم وجود ندارد به خصوص اینکه موجودی کیت به منظور فعالیت‌های ستاد در ماه‌های آتی تامین کامل شده است. کیت‌هایی که سفارش آن را داده بودیم دو روز پیش به دستمان رسید.

غلامرضا نوروزی با تاکید بر اینکه معاینات پزشکی و کنترل دوپینگ ورزشکاران اعزامی به المپیک توکیو از همین امسال و در هفته‌های پایانی سال آغاز می‌شود، ابراز امیدواری کرد که تا کاروان سالم و پاک راهی توکیو شود.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی همچنین گفت: قطعاً نمونه گیری از ورزشکاران با همکاری روسای فدراسیون‌ها و مسئولان تیم‌ها انجام می‌شود. بعضاً ورزشکاران موردنظر میادین کسب سهمیه المپیک را در پیش دارند و لزوم نظم و انضباط تیمی موردتوجه مسئولان آنهاست. بنابراین با هماهنگی کامل در این زمینه اقدام می‌شود.

تگ ها


غلامرضا نوروزی المپیک ۲۰۲۰ توکیو تست دوپینگ فدراسیون پزشکی ورزشی کاروان ورزش ایران