برگزاری مهمترین رویداد فوتبالی زنان بدون عکاس و خبرنگار!

نیلوفر حامدی به گزارش م ......

نیلوفر حامدی
به گزارش مدال به نقل از فرهنگستان فوتبال ـ مهم‌ترین دربی لیگ برتر فوتبال زنان روز جمعه و در اصفهان برگزار شد. جایی که تیم‌های ذوب آهن و سپاهان این شهر به مصاف هم رفتند تا همچون سال گذشته یکی از جذاب‌ترین بازی‌های فصل را نمایش دهند. این بازی برگزار شد و دو تیم بدون بازکردن دروازه تیم حریف با نتیجه صفر بر صفر به تساوی رسیدند اما خبر مهم این بازی تنها نتیجه‌اش نبود. خبر مهم‌تر زمانی بود که دانستیم این بازی بدون حضور خبرنگار و عکاس برگزار شد. در حالیکه در یکی دو ماه گذشته این روند در جریان بازی فوتسال زنان ایران و ایتالیا، و بازی‌های کشتی آلیش زنان نیز تکرار شده بود، اینبار دربی فوتبال بانوان بدون حضور عکاسان و خبرنگاران برگزار شد. درحالی‌که سال گذشته در همین بازی، شماری از عکاسان نیز حضور داشتند و به ثبت لحظات مهم بازی پرداختند، بدون اینکه اتفاق خاصی بیفتد.
یک منبع آگاه در باشگاه سپاهان در این‌باره گفت: «حدود یک ماه می‌شود که که اجازه ورود عکاس به بازی‌های ما را نمی‌دهند. در حالی که تعدادی از مردهای باشگاه ذوب آهن در زمین حضور داشتند. حتی گاهی اوقات مردهایی وارد زمین مسابقات ما می‌شوند که پرونده‌های اخلاقی‌شان برای همه روشن است و همه به خوبی آن‌ها را می‌شناسند ولی همین افراد محرم می‌شوند، اما خبرنگار و عکاسی که برای کارش می‌آید و با حضورش به دیده شدن بیشتر ورزش زنان کمک می‌کند نامحرم است. تازه این‌ها در حالی است که ما حجابمان کامل است و به هیچ عنوان مشکل پوششی نداریم ولی اجازه نمی‌دهند مثلا یک خبرنگار یا عکاس مرد وارد زمین شود. اصلا نمی‌فهمم که فرق بین اینکه یک زن عکس بگیرد و روی سایت بگذارد با اینکه یک مرد عکس بگیرد چیست وقتی این عکس‌ها را همه می‌بینند
پس از اینکه مسئولین فوتبال در اصفهان روی این تصمیمشان پافشاری کردند، در بازی روز جمعه، رسانه‌ها هم پاسخ این تصمیم را دادند. خبرگزاری‌ها و سایت‌های اصفهانی که تا همین هفته گذشته مسابقات را به طور کامل و دقیق انعکاس می‌دادند به خبرهای این بازی نپرداختند. حتی سایت باشگاه سپاهان که همیشه خبرهای مربوط به مسابقاتشان چه در بخش مردان و چه در بخش زنان را با حساسیت ویژه‌ای دنبال می‌کند با انتشار یک تصویر تار از بازی سال گذشته این دو تیم بر روی صفحه اینستاگرامش نوشت: «با عرض پوزش همکاری‌های لازم در خصوص پوشش تصویری بزرگ‌ترین رویداد فوتبالی بانوان اصفهان به عمل نیامد
این اتفاقات در حالی افتاده است که تا امروز هیچ مقام مسئولی در اصفهان، توضیحی برای این تصمیم عجیب ارائه نداده است و در این میان، تنها قربانیان این تصمیم‌گیری‌های غیر مسئولانه، دخترانی هستند که شاید تنها دلخوشی‌شان از فوتبال همین عکس‌ها و خبرهایی باشد که در طول سال از بازی‌هایشان منتسر می‌شود. دختران فوتبالیستی که تیم ملی‌شان ۹ ماهی می‌شود که تعطیل است و لیگ هم تنها حلقه اتصالشان به فوتبالی است که نمی‌خواهند از دستش دهند.
سوال بزرگ اما این است که تا کی قرار است جلوی حضور عکاس و خبرنگار در مسابقات ورزشی زنان را بگیرند؟ آیا مسئولانی که اقدام به گرفتن چنین تصمیماتی می‌کنند، متوجه هستند که چه ضربه بزرگی به بدنه نحیف ورزش بانوان وارد می‌کنند؟ در تمام این سالها، همواره یکی از بزرگترین معضلات ورزش بانوان نداشتن اسپانسر بوده است و دلیل آن هم اینطور ذکر شده که چون ورزش بانوان، پخش زنده ندارد و پوشش خبری داده نمی‌شود، بنابراین هیچ کسی حاضر به سرمایه‌گذاری در این حوزه نیست. حالا با اتخاذ چنین رویکردهایی، مسئولان نه تنها کمکی به حل این معضل نمیکنند بلکه خودشان در حال کمک به دیده نشدن ورزش زنان هستند.

تگ ها


اخبار روز فوتبال