بزیک: می‌توانستیم برابر عراق پیروز شویم

ادموند بزیک مهاجم پیشین تیم‌ملی و باشگاه پرسپولیس در مورد شکست شاگردان مارک ویلموتس برابر عراق و شرایط سرخپوشان در لیگ برتر صحبت کرد...

به گزارش مدال، ادموند بزیک در گفت و گویی به تشریح دیدار ایران و عراق پرداخت. او درباره این بازی گفت: ما در نیمه اول بد نبودیم ولی نیمه دوم تیم‌ملی بی‌برنامه بود. انگار انگیزه لازم در تیم دیده نمی‌شد که بخواهیم بازی را ببریم و تیم‌ملی برنامه‌ای برای بازی نداشت. این مسئله بیشتر به عدم شناخت مربی برمی‌گردد و بازی‌های تدارکاتی که متاسفانه نداشتیم. نیاز هست که جلسات تمرینی بیشتر باشد تا مربی آشنا شود و کارآیی لازم را از بازیکنان بگیرد.
وی افزود: بازی خیلی نزدیک بود و عراق خیلی سرتر از ما نبود که بگوییم حقش برد بود. اما همیشه عراق مقابل ایران یک انگیزه خاصی دارد و توان و انرژی بالایی می‌گذارد. به نظرم ایران می‌توانست دو یک ببرد اما نیمه دوم عراق واقعا بهتر بود.
بزیک در مورد انتقاداتی که به ترکیب اولیه تیم ملی وارد شده، گفت: ترکیب هم به عدم شناخت برمی‌گردد. ویلموتس هنوز این بازیکنان را نشناخته است. این همیشه برای من سوال بوده که چرا یک بازیکن که در لیگ خوب است، به تیم‌ملی نمی‌رسد اما بازیکنی که در لیگ خوب نبوده، در تیم‌ملی است.
مهاجم پیشین تیم‌ملی ادامه داد: اصلا نمی‌شود به مربی تیم‌ملی خرده گرفت. چون فوتبال ما در شرایط خوبی نیست. مربی حقوقش را نمی‌گیرد. این اتفاقات انگیزه را از خود مربی و بازیکنان می‌گیرد. نتیجه همه اینها همه می‌شود بازی عراق. وگرنه روزی که ویلموتس آمد، انگیزه داشت. جلوی کره جنوبی تیم‌ملی خیلی خوب بود. اما این رفته رفته محو شد.
بزیک در مورد تعطیلی تمرینات تیم‌ملی پس از بازی عراق گفت: فکر می‌کنم همان نبودن انگیزه باعث می شود که تمرینات در فیفادی تعطیل شود. مقصر اصلی فدراسیون است که بازی دوستانه برای تیم نگذاشته. وقتی بازی نباشد، تیم‌های باشگاهی هم بازیکنانشان را می خواهند و همین اتفاقات پیش می‌آید. گفتم که انگیزه‌ها کمتر شده. انگیزه مربی خیلی کم شده و مثل روز اول نیست.
وی درباره راه حل برون رفت از این وضعیت افزود: فکر می‌کنم باید هرچه زودتر مشکلات مربی تیم‌ملی را حل کنیم. در فیفادی‌ها بازی دوستانه بگذاریم و انگیزه را به تیم‌ملی تزریق کنیم. ما چون تیم اول آسیا هستیم، دست کم گرفتیم. اما می‌دانیم که چندین سال است قهرمان آسیا نشده‌ایم. فقط راحت به جام جهانی رفته‌ایم اما هیچ نتیجه‌ای آنجا نگرفته‌ایم. اگر قرار فقط صعود به جام جهانی است، اصلا نرویم بهتر است. 5 تیم از آسیا به جام جهانی می‌روند و با این اوصاف، نرفتن ما عیب است، نه اینکه رفتنمان اتفاق عجیبی باشد.
ادموند بزیک در مورد برخی دو دستگی‌ها و حمایت بعضی هواداران از کارلوس کی‌روش گفت: یک سری طرفدار کی‌روش بودند و این واضح است. یک سری هم دوستش نداشتند. آنها که دوستش داشتند، الان موقعش است که مقایسه و اعتراض کنند. البته باز می‌گویم که اگر هدف فقط جام جهانی رفتن است، اصلا نرویم بهتر است. باید هدف‌گذاری برای مراحل بالاتر داشته باشیم. من خودم مخالف آقای کی‌روش نبودم اما نوع بازی‌اش را دوست نداشتم. در هر صورت طبیعی است که طرفداران کی‌روش این روزها مقایسه کنند و از تیم‌ملی راضی نباشند.
بازیکن سابق پرسپولیس درباره وضعیت این تیم هم گفت: پرسپولیس یک تغییر مهم داشته و با سیستم و تفکرات جدید کار می‌کند. به نظرم این تیم رفته رفته بهتر می‌شود. چون فکر می‌کنم کالدرون انگیزه لازم برای کار کردن را دارد. متاسفانه مشکلات در فوتبال ما زیاد است و نمی‌گذارد مربی با فکر راحت کار کند حتی خود برانکو هم اینطور بود. ولی چون برانکو شناخت کافی داشت، راحت تر کار می‌کرد. اما کالدرون این ویژگی را ندارد. مربی حرفه‌ای هم اجرا شدن بندهای قراردادش را می‌خواهد. اینها باعث می‌شود تمرکز مربی به حاشیه برود. نظرم این است که آینده‌اش روشن است چون مربی‌ای است که سختکوش است و تلاش می‌کند. البته پیش‌بینی لیگ امسال خیلی سخت است. مدعیان زیاد شده‌اند و خیلی چیزها دست به دست هم می‌دهند تا یک تیم قهرمان شود.

بیشتر بخوانید:

حمله به علی دایی؛ رونالدو سه‌رقمی می‌شود...

تگ ها


تیم ملی فوتبال ایران پرسپولیس ایران عراق مقدماتی جام جهانی بازی ایران عراق بازی ایران و عراق مارک ویلموتس گابریل کالدرون لیگ برتر فوتبال ایران ادموند بزیک فوتبال