بسکتبال ایران در چه صورتی به جام جهانی صعود می‌کند؟

تیم ملی بسکتبال ایران برای صعود به جام‌جهانی ۲۰۱۹ چین، فردا (یکشنبه) پنجم اسفند ماه ۱۳۹۷ آخرین بازی خود در مسابقات انتخابی را برابر تیم استرالیا برگزار می‌کند....

تیم ملی بسکتبال ایران برای صعود به جام‌جهانی ۲۰۱۹ چین، فردا (یکشنبه) پنجم اسفند ماه ۱۳۹۷ آخرین بازی خود در مسابقات انتخابی را برابر تیم استرالیا برگزار می‌کند.

به گزارش مدال، مسابقات پنجره ششم انتخابی جام‌جهانی بسکتبال ۲۰۱۹ چین از روز پنجشنبه دوم اسفند ماه آغاز شد که تیم ملی ایران نیز نخستین بازی خود در این پنجره را مقابل تیم ژاپن واگذار کرد تا شانس صعود به عنوان تیم دوم از گروه F را از دست بدهد. ملی‌پوشان بسکتبال با پیروزی در این بازی می‌توانستند صعودشان را نیز قطعی کنند اما حالا با این شکست، همه چیز به بازی‌های آخر در پنجره ششم انتخابی‌ها بستگی دارد؛ جایی که ایران بازی سختی مقابل تیم استرالیای صعود کرده دارد و پیروزی در این بازی کار بسیار سختی است.


ایران در شرایطی بازی دوم خود مقابل ژاپن را واگذار کرد که میزبان پنجره ششم انتخابی‌ها است و فردا (یکشنبه) پنجم اسفند ماه هم باید ساعت ۱۸ در سالن بسکتبال آزادی میزبان تیم قدرتمند استرالیا باشد. بسکتبالیست‌های تیم ملی با پیروزی مقابل ژاپن می‌توانستند بعد از استرالیا به عنوان تیم دوم راهی چین شوند اما با ثبت دومین شکست شاگردان مهران شاهین‌طبع مقابل شاگردان خولیو لاماس، این شانس از دست رفت تا صعود ایران به تأخیر بیفتد.


ایران در چه حالت‌هایی به جام جهانی صعود می‌کند:
شانس صعود ایران به جام جهانی حتی با وجود احتمال شکست مقابل استرالیا، بسیار زیاد است که در ادامه به بررسی راه‌های صعود بسکتبال ایران به جام جهانی می‌پردازیم:
۱- ایران اگر استرالیا را شکست دهد بدون هیچ حرف و حدیثی راهی مسابقات جهانی می‌شود اما اگر مقابل استرالیا شکست بخورد، صعود ایران به شرایط سایر بازی‌ها بستگی پیدا می‌کند که در ادامه به بررسی وضعیت صعود ایران با در نظر گرفتن شکست احتمالی مقابل استرالیا، می‌پردازیم.


۲- اگر ژاپن مقابل قطر پیروز شود، ایران حتی در صورت باخت به استرالیا، به عنوان تیم سوم گروه F صعود می‌کند چرا که اگر فیلیپین مقابل قزاقستان پیروز شود، ایران و فیلیپین هر دو ۱۹ امتیازی می‌شوند که در این شرایط بازی رودررو تیم سوم صعود کننده را مشخص می‌کند و با توجه به دو پیروزی ایران مقابل فیلیپین، تیم ملی کشورمان به عنوان تیم سوم گروه خود راهی جام جهانی می‌شود.


۳- اگر فیلیپین مقابل قزاقستان شکست بخورد، ایران حتی با باخت مقابل استرالیا، به عنوان تیم سوم گروه خود به جام جهانی صعود می‌کند.


۴- اگر ژاپن مقابل قطر شکست بخورد، ایران هم به استرالیا ببازد و فیلیپین مقابل قزاقستان پیروز شود، هر سه تیم ایران، ژاپن و فیلیپین ۱۹ امتیازی می‌شوند که در این شرایط اختلاف گل و بازی‌های رودررو، رده‌بندی این سه تیم را در جدول مشخص می‌کند که ایران به دلیل شکست با اختلاف بیش از ۶ گل مقابل ژاپن، در رده چهارم قرار می‌گیرد.


اگر ایران در رده چهارم گروه خود قرار بگیرد، با تیم چهارم گروه مقابل مقایسه می‌شود تا بهترین تیم چهارم به جام جهانی صعود کند. اگر ایران تیم چهارم گروه خود شود، صاحب ۱۹ امتیاز خواهد بود. در گروه مقابل، اردن و لبنان ۱۷ امتیازی هستند و عنوان سومی یا چهارمی گروه E به یکی از این دو تیم می‌رسد. اردن با نیوزلند صدرنشین بازی دارد و لبنان با کره جنوبی که اگر حتی یکی از دو تیم اردن یا لبنان بازی‌های خود را واگذار کنند، ایران به عنوان بهترین تیم چهارم دو گروه صعود می‌کند اما اگر لبنان و اردن هر دو بازی‌هایشان را ببرند، اردن سوم می‌شود و لبنان چهارم و محاسبه اختلاف گل بین ایران و لبنان، بهترین تیم چهارم صعود کننده به جام جهانی از قاره آسیا را مشخص خواهد کرد.


*ترکیب جدید استرالیا برای پنجره ششم
ملی‌پوشان بسکتبال در شرایطی باید فردا میزبان استرالیا باشند که این تیم با ترکیبی کاملاً متفاوت نسبت به پنجره‌های قبل به ایران سفر کرده و باید دید دومین دیدار شاگردان شاهین‌طبع در پنجره ششم انتخابی‌ها با چه نتیجه‌ای به پایان خواهد رسید.
تیم کونراد، ای ساک هوم فریز، امت نار، میچ کریک، جوک لاندل، لوکاس واکر، هری فرولینگ، جک مک وی، جرادویکس، دنیل گریدا، منگوگ ماتیانگ و تام ویلسون بازیکنان تیم استرالیا برای دیدار برابر ایران در پنجره ششم انتخابی‌ها هستند و این در حال است که نیک کی، جیسون کید، میچ نورتن، دنیل جانسون، آنگوس برندت، متیوهادسون، تاد بلنشفید، میچ مک‌کارن، کمرون گلیدون، ناتان سابی، کریگ مولر و دیوید بارلو ۱۲ بازیکن این تیم برای پنجره قبلی انتخابی‌ها بودند.
تیم ملی بسکتبال ایران نیز در بازی روز پنجشنبه دوم اسفند ماه، مقابل ژاپن با ترکیب سجاد مشایخی، آرن داوودی، حامد حسین‌زاده، بهنام یخچالی، نوید نیکتاش، محمد جمشیدی، روزبه ارغوان، محمد حسن‌زاده، آرمان زنگنه، میثم میرزایی، کیوان ریائی، مایک رستم‌پور به زمین رفت که در پایان بازی، آرن داوودی از تیم ملی بسکتبال خداحافظی کرد. به این ترتیب مهران شاهین‌طبع در نشست خبری بعد از بازی اعلام کرد که به دلیل نبود آرن داوودی و نتیجه دیدار برابر ژاپن، احتمالاً دو تغییر در ترکیب ایران برای بازی مقابل استرالیا وجود داشته باشد.


نتایج تیم ملی بسکتبال مقابل دو تیم ژاپن و استرالیا در بازی‌های انتخابی جام‌جهانی ۲۰۱۹ چین:


ژاپن
بازی اول: ۷۰-۵۶ به سود ژاپن
بازی دوم: ۸۹-۹۷ به سود ژاپن


استرالیا
بازی اول: ۷۶-۴۷ به سود استرالیا
بازی دوم: فردا یکشنبه برگزار می‌شود.


*جدول رده بندی گروه F
۱- استرالیا ۱۰ برد، یک باخت، ۲۱ امتیاز
۲- ژاپن ۷ برد، ۴ باخت، ۱۸ امتیاز
۳- ایران ۷ برد، ۴ باخت، ۱۸ امتیاز
۴- فیلیپین ۶ برد، ۵ باخت، ۱۷ امتیاز
۵- قزاقستان ۴ برد، ۷ باخت، ۱۵ امتیاز
۶- قطر ۲ برد، ۹ باخت، ۱۳ امتیاز