بسکتبال سه نفره بانوان شانس صعود دارد

رئیس فدراسیون بسکتبال برنامه ریزی می‌کند میزبانی مسابقات کشورهای اسلامی بسکتبال سه نفره بانوان را به دست آورده و در تقویم فدراسیون جهانی قرار گیرد....

وی به دو مسیر ملی‌پوشان بسکتبال سه نفره برای کسب سهمیه بازی‌های المپیک اشاره و خاطرنشان کرد: کسب سهمیه المپیک را از دو مسیر می‌توانستیم کسب کنیم یکی از طریق رنکینگ جهانی است که چهار تیم برتر مستقیما به بازی‌های المپیک راه پیدا کردند و متاسفانه ما در رده ششم قرار گرفتیم اما دو تورنمنت دیگر وجود دارد که چهار تیم دیگر را مشخص می‌کند. سه تیم در تورنمنت اتریش و یک تیم در تورنمنت مجارستان انتخاب می‌شوند و ما در هر دو تورنمنت شرکت می‌کنیم.

رئیس فدراسیون بسکتبال ادامه داد: امیدوارم ملی‌پوشان با اردوهای خوبی که پشت سرمی‌گذارند بتوانند سهمیه بازی‌ها را کسب کنند. راه سختی است، اما می توان به آن دست یافت که اگر چنین اتفاقی رخ دهد برای اولین بار یک رشته تیمی در بخش بانوان جواز حضور در بازی‌های المپیک را کسب می‌کند. 

وی همچنین محدودیت‌های موجود در بسکتبال بانوان را مانعی برای میزبانی ایران در تورنمنت‌های بین المللی عنوان کرد و افزود: بسکتبال سه نفره از سال ۲۰۱۸ به صورت رسمی وارد بازی‌های آسیایی جاکارتا و بازی‌های المپیک شده است و این شرایط انتخاب برای بازی‌های المپیک خیلی پیچیده بود و شاید شفافیت لازم را نداشت تا بدانیم باید چه کاری انجام دهیم تا در رده چهار تیم برتر جهان قرار بگیریم هرچند زمانیکه فهمیدیم تلاش مان را کردیم، اما کشورهای رقیب هم تعداد مسابقات شان زیاد بود و کسب میزبانی برای تورنمنت‌های بین المللی به آنها کمک کرد.

طباطبایی اضافه کرد: این درحالی است که ما نمی‌توانیم میزبانی بسکتبال بانوان را به دلیل محدودیت‌هایی که وجود دارد، برعهده بگیریم و رنکینگ بازیکنان فقط در اعزام بازیکنان و مسابقات ملی می‌توانست ارتقاء داشته باشد که کشورهای رقیب ما از این فرصت استفاده کردند. به هر حال چیزی را از دست ندادیم و برای المپیک بعد می‌توانیم خیلی بهتر عمل کنیم تا ابتدا از طریق رنکینگ انتخاب شده و بعد به مسابقات انتخابی برویم و برنامه فدراسیون و کمیته سه نفره، ارتقاء رنکینگ جهانی و شرکت در مسابقاتی است که می تواند به المپیکی شدن تیم ملی کمک کند.

وی میزبانی کشورهای اسلامی و تلاش برای قرار دادن این مسابقات در تقویم فدراسیون جهانی را جزو برنامه‌های فدراسیون دانست و اظهار داشت: برای مسابقات رسمی باید تائیدیه فدراسیون جهانی و فیبا را داشته باشیم، اما برای تورنمنت‌های کشورهای اسلامی آمادگی لازم برای میزبانی مسابقات را داریم تا این رقابت‌ها در تقویم فدراسیون جهانی قرار گرفته و امتیازش جزو امتیازهای فیبا قرار گیرد. ما تلاش می‌کنیم از کشورهای همجوار و مسلمان دعوت کنیم تا مسابقات بسکتبال سه نفره را به میزبانی کشورمان برگزار کنیم و این برگزاری این مسابقات جزو برنامه‌های ماست، اما تائیدیه فیبا برای برگزاری مسابقات لازم است. 

رئیس فدراسیون بسکتبال در پایان به شانس خوب تیم ملی بسکتبال سه نفره بانوان در مسابقات کسب سهمیه المپیک مجارستان اشاره کرد و افزود: در ورزش هیچ چیز قابل پیش بینی نیست و تلاش ملی‌پوشان برای ما ارزشمند است. آنها شاید در دور اول مسابقات که در اتریش برگزار می‌شود شانس خیلی کمی داشته باشند، اما در مسابقات مجارستان شانس خیلی خوبی داریم و اگر بازیکنان تلاش کنند می‌توانیم به عنوان تیم نخست این تورنمنت به بازی‌های المپیک راه پیدا کنیم که این امر نیازمند داشتن اعتماد به نفس است.

تگ ها


بسکتبال رامین طباطبایی بسکتبال