بلبلی درس عبرت دیگران می‌شود؟

فوتبال باشگاهی ایران یکی دو سالی است که در تولید بازیکن به‌شدت کم‌کار شده....

بلبلی درس عبرت دیگران می‌شود؟

به گزارش مدال، محصولاتی که فوتبال ایران در این مدت معرفی کرده، به‌جز یکی، دو استثنا اغلب بازیکنانی متوسط هستند که در بهترین حالت فقط می‌توانند در رده باشگاهی مهره‌هایی قابل اتکا باشند و کسی منتظر رسیدن آنها برای رسیدن به تیم ملی نیست.
 در چنین موقعیتی است که محمد بلبلی فقط با 8، 9 بازی در نیم‌فصل دوم برای سپیدرود، همراه با اللهیار صیادمنش و محمد نادری تبدیل به یکی از کاندیداهای عنوان «پدیده سال» در جشن بهترین‌های فوتبال ایران می‌شود.
بلبلی در روزهای آخر فصل که موتور گلزنی مهرداد بایرامی روشن شده بود، دو گل به نساجی و فولاد زد و اتفاقاً در هر دو بازی هم تیمش شکست خورد!
با این حال وینگری که هیچ تجربه دیگری در لیگ نداشت و در رده‌های پایه تیم ملی هم بازی نکرده بود، با همین دو گل بی‌اثر تبدیل به یکی از اهداف مهم بازار نقل‌و‌انتقالات شد.
وقتی تولید به اندازه کافی نباشد و در عوض از سوی باشگاه‌های پولدارتر تقاضا برای جذب بازیکن همچنان به اندازه سابق وجود داشته باشد، نتیجه آن می‌شود که محمد بلبلی با کمتر از نیم‌فصل حضور ثابت در ترکیب سپیدرود و فقط زدن 2 گل، با چندین پیشنهاد روبه‌رو می‌شود.
پسر 21ساله که چند ماه پیش بی‌سر و صدا از سایپا به سپیدرود رفته بوده و انتقالش هیچ بازتاب خبری نداشته، به ‌ناگاه احاطه می‌شود در محاصره پیشنهادهای پرشمار و نمی‌داند به فولاد پاسخ مثبت دهد یا وسوسه آبی‌پوش شدن را بی‌جواب بگذارد.
نتیجه همانی می‌شود که دیروز دیدیم؛ 6 ماه محرومیت به‌خاطر قرارداد بستن با دو باشگاه و کنار ماندن از فوتبال تا نیم‌فصل دوم!
این حکم البته قطعی نیست و شاید در کمیته استیناف به کمتر از 6 ماه تبدیل شود اما اینکه چرا یک تیم نمی‌تواند به اندازه نیمی از سال از خرید جدیدش استفاده کند، ناشی از سازوکار غیرحرفه‌ای و ماقبل تاریخی نقل‌و‌انتقالات در ایران است. فوتبال ایران اگر در هر زمینه‌ای رشد کرده باشد، در نقل‌و‌انتقالات بازیکنان هیچ تفاوتی با سه دهه پیش ندارد و همچنان همان مناسبات روزهایی که فوتبالیست‌ها در نمایشگاه ماشین و مانتو فروشی قرارداد امضا می‌کردند، پابرجا باقی مانده.
کسی نمی‌داند محمد بلبلی در آینده تا کجا پیش خواهد رفت؟ تبدیل به ستاره‌ای بزرگ می‌شود یا اینکه یکی از آن پدیده‌هایی می‌شود که خیلی زود فراموش می‌شود، اما هرچه هست او در فوتبالی که قرارداد بستن با چند تیم اتفاق کم‌سابقه‌ای نیست، تاوان سنگینی پرداخت و ظاهراً قرار است «درس عبرت» دیگران شود تا از این به بعد فوتبالیست‌ها یاد بگیرند در فصل جابه‌جایی، فقط پای یک کاغذ را  امضا کنند.

بیشتر بخوانید:

اظهار نظر تازه خطیر درباره قرارداد محمد بلبلی

فریبا: درباره امضای قرارداد «محمد بلبلی» باید شفاف‌سازی شود

اعتراض باشگاه فولاد به رای پرونده بلبلی

 

 

 

 

تگ ها


محرومیت محمد بلبلی محمد بلبلی استقلال فولادخوزستان لیگ برتر خلیج فارس فوتبال