بنا: درددل کردم، اما برای استعفایم شماره زدند!

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی سرانجام بعد از چند روز سکوت به شایعات و حاشیه هایی که پیرامون جدایی او شکل گرفته بود، واکنش نشان داد....

به گزارش "ورزش سه"، حدود ۱۰ روز قبل بود که خبر رسید محمد بنا با ارسال پیامکی به رییس فدراسیون کشتی استعفای خود را به گوش مسئولان فدراسیون کشتی رسانده است. البته علیرضا دبیر بارها در مصاحبه های روزهای اخیر خود عنوان کرد که این پیام بنا به معنای استعفای بنا نیست و فدراسیون بر ادامه همکاری با سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی اصرار دارد.


البته مشخص شد خبر اولیه از گروه واتس‌آپی مربیان به بیرون درز کرده، اما در تمام این روزها محمد بنا روزه سکوت گرفته بود. در نهایت روز گذشته با حضور بنا در فدراسیون کشتی و جلسه ای که او با سوریان و دبیر برگزار کرد، مشخص شد مقدمات ادامه همکاری فراهم شده و خبری از قهر و استعفا نیست.


مگر من عروس خانه‌ام که ناز کنم؟
حالا بعد از گذشت ۱۰ روز بنا بالاخره به سکوت خود درباره این اتفاقات پایان داده و در گفت‌وگو با تسنیم شایعات واکنش نشان داده است. او صحبت‌هایش را اینگونه آغاز می‌کند: «نمی‌دانم این چیزهایی که در موردم نوشته شد، از کجا آمد. مگر من مصاحبه مستقیم با جایی یا خبرنگاری داشتم که یک‌دفعه همه جا پُر شد که بنا می‌خواهد برود؟ بعد گزینه‌ها را هم برای خودشان تعیین کردند و آقای طالقانی هم گفت محمد بنا ناز می‌کند و نازش هم خریدار دارد. مگر من عروس خانه‌ام که ناز کنم؟ آن هم در شرایطی که مردم در سختی هستند و کسی حق ناز کردن ندارد. من درددلی داشتم و برای دبیر نوشتم. این تفکرات خودم بود. چون فکر می‌کردم جهانی که هیچ، به احتمال قوی امکان دارد که المپیک حتی برگزار نشود و لغو شود. گفتم سرمربی جوان بگذارید که لااقل فرصت کار کردن تا المپیک بعدی را داشته باشد. دبیر همان موقع جوابم را داد که اصلا حرفش را نزن و من هم حرفی نزدم. بعد دیدم سایت‌ها و صفحات مجازی پُر شد از قهرِ دوباره محمد بنا و حتی دفعاتش را هم نوشته که فلانی دائم قهر و استعفا می‌کند؛ شماره هم می‌زدند.»


اصلا نرفتم که بخواهم برگردم
وی در بخش دیگری از صحبت های خود بیشتر شبیه به گلایه از فضای روزهای اخیر است، می‌افزاید: «حتی می‌نوشتند قهرهای من کی و کجا بوده در حالی که هر چیزی هم بود، دلیل مخصوص به خود را داشته است. اولین قهر من مربوط به روزگاری بود که رقابت بین حسن رنگرز و حمید سوریان بود. دوستان به خاطر سابقه و عقبه حسن رنگرز، می‌گفتند او باید به جهانی بوداپست برود و نظر من روی سوریان بود. بعدش هم مشخص شد اگر این ایستادگی من نبود حالا هفت تا مدال جهانی و المپیک نداشتیم. من اصلا نرفتم که بخواهم برگردم. خودم این را قبول دارم که همیشه نمی‌شود قائم به یک نفر باشیم. در این سال‌ها همیشه سعی‌ کردم به مربیانم حتی آنهایی که سابقه قوی نداشتند چه از نظر قهرمانی و چه شناخت مردم از آنها، انگیزه و روحیه بدهم که امروز هر کدام آنها توانایی این را در خود می بینند که سرمربی تیم ملی شوند.»

به دبیر گفتم از سرمربی جوان استفاده کنید
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در ادامه البته درباره دلایل دلخوری اش هم گفته: «حرفم این بود که شما می‌توانی یک مرحله اردو را ۴ روزه برگزار و فقط بچه‌ها را دور هم جمع کنی و به آنها بگویی کشتی زنده است. می‌توانیم کار را ادامه دهیم و خوشحال شویم که دور هم هستیم، اما اگر بخواهیم برنامه بگذاریم، در ۴ روز چه کار می‌توانیم بکنیم؟ از آن طرف کشور ۲۴ ساعت زمان می‌برد که یک کشتی‌گیر به تهران برسد و بعد ۲۴ ساعت در راه است که به خانه برگردد، یعنی بیاید فقط حرف‌های من را بشنود و با هم بسکتبال بازی کنیم یا کوه برویم؟ از نظر پروتکل‌های بهداشتی، تمرین تن به تن نمی‌توانیم داشته باشیم. اگر می‌خواستیم اردو هم تشکیل دهیم، بحث لیگ هم به میان می‌آمد. بچه‌ها برای لیگ تمرین می‌کنند و آماده می‌شوند و اگر اردوی ۴ روزه بگذاریم با تمرینات آنها برای لیگ تداخل پیدا می‌کند و منجر به بالا رفتن احتمال آسیب دیدگی هم می‌شود. پس باید فکر کنیم آیا منافع ملی را می‌خواهیم یا لیگ؟ از آن طرف بحث همه کشتی گیران این است که از نظر اقتصادی درآمدی ندارند و پول لازم دارند. به والله استرس و ناراحتی من این نبود که این فشار سنگین است. من دور را نگاه کردم و از طریق پیامک به دبیر درددلم را گفتم که بهتر نیست از یک سرمربی جوان استفاده کنید که فرصت بیشتری برای ماندن در کنار بچه ها داشته باشد و برای المپیک بعدی برنامه ریزی کنیم؟ من همچنان احتمال این را می‌دهم که امکان دارد با این وضع کرونا المپیک برگزار نشود.»


به خاطر آن خبر از گروه مربیان بیرون آمدم

و در نهایت محمد بنا از چگونگی بیرون آمدن خبر استعفایش از گروه مربیان در فضای مجازی می گوید: «اصلا نباید خبر مربوط به من بیرون می آمد ولی آمد. از ناراحتی که چرا این خبر از گروه مربیان منتشر شده، از گروه خارج شدم. حرف من مثل درددل مطرح و تمام شد و قرار بود بعدا صحبت شود. این چه حساسیتی است که روی اسم محمد بنا و واژه‌های قهر و ناز کردن ایجاد کرده‌اند؟ تا مسئله‌ای پیش می‌آید برخی رسانه‌ها گسترش می‌دهند و قضاوت هم می‌کنند و بدون اینکه  حتی یک کلمه مستقیم صحبتی از خود من شنیده باشند، تحلیل می‌کنند. هر کسی هم برای خودش یک گزینه انتخاب می‌کند و می‌گوید که این برود مگر قحط‌الرجال است؟ من چه زمانی گفتم رجالم که قحطی‌اش آمده باشد؟ من یک مربی‌ام، نوکر مردمم و تا وقتی توانایی کار داشته باشم و امکانش مهیا باشد، هستم. اگر هم توان کار نداشته باشم، گوشه خانه‌ام می‌نشینم. نه برای محمد بنا، بلکه مدتی است که شرایط کشتی و ورزش و مملکت خاص شده است، گاهی مسائلی را برای کمرنگ کردن یک چیز دیگر مطرح می‌کنند. کلی مسئله در فوتبال‌مان هست، اما کشتی مظلوم و ضعیف هست، ۳۰-۴۰ کشتی گیر در این وضعیت کرونا فقط فکر این لیگ را دارند که برگزار شود و شاید ۵۰-۶۰ میلیون بگیرند که در یک سال با آن زندگی کنند. کشتی چه چیزی دارد که این همه بحث و حاشیه به خاطرش درست می‌شود.»

تگ ها


کشتی علیرضا دبیر محمد بنا فرنگی